Gothic Magazine

Status
Zamknięty.

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
Jak zwykle Cedric spatolił art :trollface:
Zgadzam się z Ebem - ten numer jest najlepszy ! :D
Jeszcze parę szlifów ( co oczywiście trochę czasu zajmie) i będziemy sprzedawać nasz magazyn w kioskach :trollface:
 

Vendetta

Deathproof
VIP
Dołączył
27.2.2009
Posty
1393
Jeśli komuś się nie podoba, to podwijać rękawy i wesprzeć redaktorów, ino żwawo
Rozwalił mnie ten tekst. Nie podobają Ci się polskie drogi? Podwijaj rękaw i idź budować autostrady, ino żwawo.

Co do gazetki.
Nuda... Pierwszy artykuł jakoś przełknąłem, chociaż nie było w nim nic takiego, co by przykuło uwagę. Resztę przeczytałem po łebkach, bo to dla mnie zbyt nudne. Gothic w statystykach.. Że ja się spytam, w czym? Żadnych tam statystyk nie było.
Jakość obrazków słabiutka przy oryginalnych wymiarach.

Reszty czytać mi się nie chciało, co raczej nie wpływa na gazetkę zbyt dobrze. Gdyby była ciekawa, przeczytałbym od deski do deski. Niestety, suchar.
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Na szczęście z twoim zdaniem liczy się tu mało kto, więc fakt czy ją przeczytałeś i ci się podobała lub nie...who cares? :trollface:

Swoją drogą, sam fakt, że oceniasz gazetkę, nie znając jej treści oznacza, że nie mogłeś wydać obiektywnej oceny tylko z góry sobie coś założyłeś.
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Cóż... ciężko zadowolić wszystkich czytelników, ograniczamy się do bardzo wąskiej puli tematów i nie możemy pisać o czym popadnie (kiedyś tak było i co?) dlatego nie do każdego to trafi, a V sam zaznaczył że czytał "po łebkach" wszystko, pewnie dlatego że to go nie interesuje. Z kolei zwykły 12-latek który jara się gothiciem i gada tylko o tym z kolegami na przerwach bardzo ciepło to przyjmie (poza tym taki 12-latek jest mniej wybredny i nie porzuci czytania całej gazety jak zobaczy jakiegoś babola, których chyba nie było w tym numerze) Było :)
 

Vendetta

Deathproof
VIP
Dołączył
27.2.2009
Posty
1393
Na szczęście z twoim zdaniem liczy się tu mało kto, więc fakt czy ją przeczytałeś i ci się podobała lub nie...who cares? :trollface:

Swoją drogą, sam fakt, że oceniasz gazetkę, nie znając jej treści oznacza, że nie mogłeś wydać obiektywnej oceny tylko z góry sobie coś założyłeś.
Nic sobie z góry nie zakładałem. Czytałem początek każdego artykułu, ale to dla mnie... zbyt nudne. Początek powinien zachęcać, czytelnik powinien przeczytać artykuł z ciekawości, a nie z przekonaniem, że artykułu stworzonego przez userów ulubionego fora nie wypada nie przeczytać.
Jest dużo ciekawych, aczkolwiek nie wykorzystanych tematów w Gothic Magazine. Chociażby... opowiadanie w świecie Gothic w czasie pierwszej części gry. Główny bohater: jeden z cieni. Opowiadanie mogłoby pojawiać się w krótkich częściach (półtorej strony) w gazetce, jak serial. Byłoby to ciekawe? Byłoby. Ale oczywiście pod jednym warunkiem... żeby opowiadanie było wydawane częściami razem z numerami gazetki, nie zaś tekst na 1/3 magazynu.
Screen numeru też byłby dobrym pomysłem.
Statystyki, np. suma wszystkich sprzedanych egzemplarzy wszystkich części Gothica (w zaokrągleniu musi gdzieś być na necie), najkrótszy czas ukończenia, itd.
Dobrze by było, gdyby nie cenzurowano przekleństw. Niech będą napisane normalnie, albo niech znikną.
To tylko moje propozycje, ale z moim zdaniem przecież "liczy się tu mało kto".
Btw yeed, trololo.
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Dobra krytyka nie jest zła, mam nadzieję, że redaktorzy wyciągną z tego jakieś wnioski i postarają sie napisać lepiej w następnym wydaniu. Ja na pewno tak. No i pomysły ciekawe na urozmaicenie.
 

Bojan

Spirit Crusher
Weteran
Dołączył
12.1.2008
Posty
2680
Jeśli Waszym targetem są znołlajfowane 12-latki, to propsy, gratuluję ambicji :trollface:
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
To raczej powinno być czytelne dla wszystkich. I tych starszych i tych młodszych.

Chłopaki się starają, a wychodzi różnie. Zawsze będzie coś do zrobienia i coś do poprawy. W końcu to amatorska zabawa, a nie profesjonalny magazyn. I nie zapominajmy o tym.
 

Vendetta

Deathproof
VIP
Dołączył
27.2.2009
Posty
1393
To raczej powinno być czytelne dla wszystkich. I tych starszych i tych młodszych.

Chłopaki się starają, a wychodzi różnie. Zawsze będzie coś do zrobienia i coś do poprawy. W końcu to amatorska zabawa, a nie profesjonalny magazyn. I nie zapominajmy o tym.
I znów trololo.


No dobra. Przeczytałem cały numer.


Okładka
Napis "urodziny" moim zdaniem nie pasuje, chodzi mi o czcionkę i obrys. Boli brak jakiegokolwiek logo, ale niech będzie. Napis Gothic Magazine ładny. Tło, czyli kobieta... pasuje i to bardzo. Brawo.

Wstęp
Bardzo udany wstępniak. Jak na "amatorską zabawę", bardzo przyzwoity, z długością jest w sam raz.
Goblin śmieszny, aczkolwiek słabo wycięty.

Urodzinki
Jako tako, ujdzie. Suchy humor, jeśli można to humorem nazwać. Idzie przeczytać, w końcu to krótka historia pisemka.
Tragiczna "ramka" screena z pierwszego numeru gazetki.

Wywiad z Deartem
Dobre pytania. Nie lubię wywiadów, więc ten też mi się za bardzo nie spodobał, ale były dwa pytania, które przykuły moją uwagę: co sądzisz o gup i czy wracasz do Gothica. Tłumaczenie dobre, był jeden błąd na pierwszej stronie, ale nie przeszkadzało to w czytaniu.

Wywiad ze Zdunkiem
Zawsze uważałem modowanie za ciekawe, ale nigdy nie chciało mi się w to babrać (ochota odchodziła bo zainstalowaniu mod developement kita, który wszystkie teksty zmieniał na niemieckie), dlatego ten wywiad wydał mi się trochę bardziej ciekawy niż poprzedni. RoMek zadaje dobre pytania, za to należy mu się duży plus.

Nowe informacje o Risen 2
Praktycznie kopiuj-wklej. Nie będę oceniał przecież wywiadu z eurogamera i zapowiedzi od wp.pl?

Gothic w statystykach
W oczy rzuca się błędny tytuł, gdyż o statystykach nic tu prawie nie ma... tylko oceny, które można sprawdzić na pierwszej lepszej stronie o grach. Ogólnie tekst, mimo kilku literówek i błędów, nie jest zły. Można przeczytać, ale... po co?

Historia
"Powstają trzy obozy: Stary, Nowy i Na Bagnie" - "Na Bagnie". Pozostawię to bez komentarza.
Nie podoba mi się za bardzo pomysł z datą w latach. Nie lepiej byłoby dać "Przed G1", "Po G2", "W trakcie G3", "Po G4", itd? Byłoby czytelniej.
Literówki, ale to normalne. Jak wcześniej wspomniałem, jest trochę nieczytelnie.

Poradnik moddingu cz. 2
Najgorszy artykuł. Dla mnie to coś jest zupełnie nieczytelne, mnóstwo literówek, jednym słowem: tragedia.

Risen ModStarter
Krótko i schludnie napisane o programiku. Dla mnie nie jest to warte uwagi, bo nie gram w Risena.
Największy minus - brak jakiejkolwiek strony internetowej, czy linku, skąd można to pobrać. Brak poradnika instalacji.

Ray mod
"Raya", nie "Ray'a". "Y" tutaj jest spółgłoską (czytamy Raj lub Rej, nie Ray/Rey).
Wstęp do artykułu kończy się tym, że przy instalacji są problemy. Pod wstępem... coś o fabule. Jak się coś zaczyna, to niech się kończy. Pierwszym "rozdziałem" recenzji powinna być instalacja, o której mowa we wstępie.
Dużo literówek, liczne powtórzenia.

Kalendarium
"Kalendarium maj", "Kalendarium czerwiec". Autorem jest Kali? Kali pisać kalendarium czerwiec. Kalemu nie wyjść kalendarium czerwiec. Kali robić dużo literówki. Kali nie znać gramatyka.*

*- zmienić Kali na Szczur i będzie jak znalazł

To tyle. Lay ładny, jakość obrazków jest bardzo słaba, a ramki (również obrazków) są tragiczne.
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Oto nadszedł ten dzień... tak, to kolejny numer!

http://gothicmagazine.xaa.pl/?file_id=9

http://gothic.org.pl/forum/index.php?/files/file/185-gothic-magazine-numer-10/

Tradycyjnie - zapraszam do lektury i komentowania :).

Ave
 

sebogothic

New Member
Dołączył
19.12.2010
Posty
136
Artykuł o kobietach autorstwa Bojana nie bardzo mi się podobał. Temat jest ciekawy, ale znalazło się tam kilka nielogicznych zdań np.:
Na dodatek [w G1], spotykamy tylko jedną posiadającą imię, z którą na domiar złego nie można porozmawiać.
A później jest wymienianych z imienia kilka kobiet występujących w Gothicu...
Kolejne zdanie:
Sytuacja w Nordmarze wygląda jeszcze gorzej, ponieważ... tam w ogóle nie ma kobiet! A w kolejnym zdaniu jest napisanie, że w Klanie Wilka można spotkać trzy, a w Klanie Ognia dwie.
No i na koniec artykułu nie napisano, że Arcanię stworzyło inne studio, tylko są wspomniani panowie z Piranha Bytes.
Należałoby też napomknąć słowa Michaela Hoga z wywiadu na pytanie dlaczego rola kobiet w serii jest ograniczona.

Co do reszty artykułów to pojawia się to samo co zawsze. To nie przypomina mi artykułów, w których autor zgłębia się w temat, a bardziej sprawozdania albo streszczenia. Gdzie autor pisze to co dla fanów serii Gothic jest oczywiste... Przez co artykuły są nudne... Mam nadzieję, że to poprawicie i będziecie bardziej angażować się w temat, bo to każdy potrafi napisać.
 

Bojan

Spirit Crusher
Weteran
Dołączył
12.1.2008
Posty
2680
Ano błędy są rażące, a wynikają z mojego gapiostwa i zmieniana po kilka razy danych, co mnie boli niezmiernie. Niestety, ostateczna wersja artykułu w której zostały one poprawione, nie została dopuszczona do "druku".

Została by dopuszczona gdyby nie goniące terminy :).
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Witam!

Bez zbędnych ceregieli... Wyszedł nowy numer :). Czytajcie.

http://gothicmagazine.xaa.pl/?file_id=10

Ave
 

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
Mam nadzieję, że choć trochę się podoba czytelnikom ;p
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Nie wchodząc w szczegóły - podoba mi się.
Ciekawe tematy, fajny wywiad.
co mnie zaszokowało? Długość Fall of Setarrif - przybieram się do tej gry od czasu jakiegoś, ale, żeby 2h maksymalnie? To jest totalny brak szacunku dla graczy...
 

Dragomir

Adam Konopka
Weteran
Dołączył
25.9.2004
Posty
2527
Nowy bohater nadchodzącej serii Arcania - bezimienny pastuch
nadchodzącej, powiadacie? ciekawa historia. kopiuj wklej z jakiegoś innego źródła, publikowanego przed arcanią? mogę tylko zgadywać. reszta tego artykułu - o dubbingu - jest w miarę, w miarę ciekawa, nie wiedziałem że Grucha dubbingował w gothicu - bunkrów nie ma, ale...
artykuł 'od zera do zera' nie jest zły, ale nie wnosi nic odkrywczego - wszyscy o tym już przecież wiedzieliśmy.
z innego arta -
patch został wydany jedynie w wersji elektronicznej
zna ktoś jakieś studio które w inny sposób wydaje patche? co, wypalają na płytkach i jeszcze pudełko dają, a ich edycje kolekcjonerskie są rarytasem o który walczą klienci?
w tym samym arcie, po co opisywać - przepraszam, powtarzać treść recenzji upadku setariff w ostatnim akapicie? taki układ sprawia wrażenie, że gazetka to zlepek artykułów, które nie tworzą spójnej całości, są od siebie oderwane i żyją w światach równoległych
śmieszne screeny, po prostu wyborne, milordzie. powstrzymam się od głębszego komentarza

jeszcze parę słów na temat 2 artów: recenzji upadku, i zapowiedzi diablo; stylistycznie ta pierwsza prezentuje skrajnie nieprofesjonalny język - nawet nie sprawia pozorów profesjonalizmu, co jest obrazą dla potencjalnego czytelnika moim skromnym zdaniem. poza tym zawiera masę zbędnych szczegółów;
co do drugiego, podobny zarzut; poza tym..
kolejną genialną produkcją Blizzarda, która ma trafić na konsole
- co Blizzard wydał na konsole, niech mnie kto oświeci.
komiksu nie dałem rady przeczytać - za mała czcionka, czy coś, czy jak. przy przybliżeniu rozmazane.
zawsze wspominałem o korekcie, teraz posłużę się jedynie cytatem -
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Graficznie nie wygląda to dobrze. Jest niewyraźnie i oczy bolą przy dłuższym wczytywaniu się. I jakoś tak mało żywa kolorystyka.
 

Biafra

Balotelli
Weteran
Redakcja
Dołączył
8.10.2010
Posty
2677
zawsze wspominałem o korekcie, teraz posłużę się jedynie cytatem "chordom"-

Zaiste, to straszne!

Mea culpa. Choć starałem się sprawdzać każdą pracę po dwa razy, to jakoś mi to umknęło... Hmm, chyba trzeba będzie robić trzykrotny przegląd, albo zastosować metodę, bodajże autorstwa, Vendetty.

Tak czy siak, przyjmuję krytykę pod moim adresem z pokorą.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom