Risen, Zmartwychwstanie Serii Gothic?

riodrian123321

Dowódca Straży Magów Wody
Dołączył
17.7.2009
Posty
474
Risen, z martwych wstanie serii Gothic?

Witam wszystkich serdecznie, nurtuje mnie pewne pytanie. A brzmi ono następująco; "Risen, z martwych wstanie serii Gothic?", chciał bym poznać wasze opinię na temat owej gry. Najlepiej jak weżniecie po uwagę; fabułę, wątek główny i poboczny, optymalizację, zróżnicowanie świata, no i na koniec grafikę...

Ja Risena, będę miał dopiero w poniedziałek ale chętnie poznam wasze zdanie na jego temat.
 

Kacperex

KacŚpioszek
Dołączył
26.10.2004
Posty
6508
Odpowiadająca na Twoje pytanie, według mnie Risen jest tym czym powinien być Gothic 3. PB się zrehabilitowało za bardzo nieudaną trójeczkę.

Fabuła: Tej jeszcze nie rozgryzłem do końca. Ale jest ciekawie. Wiadomo trafiamy na wyspę i od zera do bohatera. Zbyt wcześnie jest bym się wypowiedział na temat tego aspektu. Na razie jest ciekawie ;)

Wątek główny jak i poboczne zadania są rozbudowane, czasochłonne, zabiegane i za szukane ;) Stary dobry Gothic powrócił. Ciągle jest coś do robienia, i nawet na chwile nie wkrada się nuda.

Optymalizacja... O tą bałem się najbardziej, bo PB pokazała już jak można skopać kod gry. U mnie gra śmiga na full w rozdzielczości 1650x1050 bez zająknięcia. Z wszystkimi detalami itd. Sprzetu nie mam jakiegoś hiper mega, athlon 6000+, gf 9800, 4 giga ramu. Ale na kompie kuzyna, tez gra smiga fest, a ma o wiele słabszy.

Świat? Głównie mamy lasy, trochę palm przy brzegu, ruiny, tunele. Ogólnie jest kolorowo jak to na wyspach ;)

Grafika? Trochę już stara, aczkolwiek przyzwoita. ładne modele postaci, ciekawe animacje, i ogólnie na plus. Nie spodziewaj się jednak wodotrysków na miare Crysisa.
 

Dragomir

Adam Konopka
Weteran
Dołączył
25.9.2004
Posty
2527
Generalnie, jednym słowem - Risen miażdży. Mimo że jeszcze go nie ukończyłem, gra jest po prostu bardzo wciągająca - mam napisane, że grałem już 6 godzin, a zwiedziłem dopiero niewielki fragmencik wyspy - nie byłem nawet jeszcze w mieście :) Świat na pewno nie jest taki gigantyczny jak w G3, ale mi to pasuje - lepszy mały świat pełen przygód niż wielki, nudny. Zgodzić się muszę z Kacem nt. zadań i fabuły;

Co do świata, świat jest po prostu magicznie wciągający, klimat odciętej od świata wysepki i jej problemów widać na każdym kroku, jest bardzo barwny; mimo swojej tropikalności, są mroczne miejsca - i to sporo...

Co do grafiki, bardzo mi się podoba. Optymalizacja też zasługuje na gigantyczny plus - mam wszystko ustawione na full, rozdzielczość 1024x768 (moja ulubiona ;p) a gra pięknie śmiga. Komputer mam słaby niemiłosiernie - 1 GB ramu DDR, Athlon 3200+, tylko karta jest mocna - GF 9600; a tu taka niespodzianka :)

Generalnie, gra jest godna polecenia

a poza tym pisze się "zmartwychwstanie" ...
 

wersus

Esteta ekstraordynaryjny
Dołączył
18.11.2007
Posty
1597
Lol, przez ten błąd na początku nie zrozumiałem o co Rio chodziło xD Z martwych wstanie xD No, ale do rzeczy.
Risen kopie dupę, miażdży i obsrywa Gothica 3 oraz Zmierzch Bogów. Gra jest świetna, jestem w zaawansowanej fazie II rozdziału, fabuła mi się bardzo spodobała, rozwój postaci - miodzio. 10 poziomów każdej broni, a po 7 można wymachiwać długim mieczem jedną ręką, a dwuręcznym jak półtoraręcznym ^^
Według mnie świetne rozwiązanie. Powróciło tez stare dobre otwieranie zamków :D Wyspa... według mnie jest super. Lepszy świat niż w G3. G3 był nudny, rzadko kiedy jakieś niespodzianki a tutaj na okrągło łącznie z wielkimi świątyniami. Czuje się ten klimat Gothica, pułapki, dialogi, zadania... To będzie następca Gothica. Bez precedensów.
 

Phantom Lord

Active Member
Dołączył
9.8.2007
Posty
1351
Co tu mówić - potwierdzam po prostu zdanie poprzedników. Gra to na pewno "to". To do czego przyzwyczaiła nas Piranha przez pierwsze trzy gry z serii (oczywiście tą trzecią jest dodatek do G2, nie szmaciane G3). Taki właśnie powinien być cRPG. Mulasty G3 i Oblivion, które poszły w kierunku ogromu świata, wolności bohatera rozpuściły mnie, ułatwiły ogromnie sprawę i popsuły zabawę. Ten kameralny świat w Risenie bardzo mi się podoba. Nie ma żadnych pierdół typu Level Scaning, ponumerowane skrzynie. No i to co kochałem - podział na rozdziały. Mam uczucie jakbym był zamknięty w książce :)

Grafika - według mnie jest super. Na szczęście nie ma tu wodotrysków na miarę Crysisa :) Gra jest według mnie po to, żeby grać i dobrze się bawić, a to co mamy w Risenie w zupełności mi wystarcza. Świat jest bajkowy, wygląd postaci i zwierząt (porównajcie np.: wilka i dzika z tymi samymi gatunkami w G3... Niby poziom podobny, ale KLIMAT, bez mdłości), roślin, lokacji. Naprawdę jest fajnie i gra się jak za starych dobrych czasów :)

Co mi się nie podoba? Chyba za mało widziałem, żeby mi się coś nie podobało, bo pierwsze wrażenie jest kosmiczne. Zobaczymy jeszcze, na razie mówię sobie tylko, żeby gra nie skończyła mi się zbyt szybko i aby Piranha wydawała więcej takich gier.
 

GOPA

New Member
Dołączył
13.10.2009
Posty
5
wszystko fajnie tylko szkoda ze Risen jest zabugowany i nie mozna skonczyc niektorych questow
 

wolf667

Member
Dołączył
2.10.2009
Posty
38
Ciekawe, skoro przeszedłem cala grę i ani jednego błędu nie zauważyłem. Niektórzy chyba maja zdolność do przyciągania bugów :D Podoba mi się, ze praktycznie powyciągali wszystkie najlepsze cechy poprzednich części gothic'a, układając wszystko w logiczna całość. Graficznie jest dobrze, szczególnie ta woda ! Dźwięk i muzyka wiadomo, Kai Rosenkranz to dla mnie mistrz, jeśli chodzi muzykę w grach. Fabuła świetna i bardzo wciągająca, tylko trochę za krótka. Jeszcze minus za tragicznie mała ilość przedmiotów.

Ciekawi mnie, że u was na podobnych/słabszych kompach gra chodzi płynnie, a ja mam średnio 25 klatek(w klasztorze nawet spada do 12 !!) Oczywiście nie tnie się nic, tylko klatek mało.
Mój komp:
Processor: DualCore Intel Core 2 Duo E6300 1866@3080 MHz (7 x 440)
Memory: 2048MB RAM (Kingmax)
Hard Drive: 320 GB Total (Seagate)
Video Card: NVIDIA GeForce 8800 GT 256 MB (Inno 3D)
System: Windows 7
 

Dragomir

Adam Konopka
Weteran
Dołączył
25.9.2004
Posty
2527
Bugi? jakie bugi? jedyny bug jaki napotkałem to raz mi gnom wpadł pod ziemie i rzucał we mnie kamieniami "znikąd" a ja nie mogłem nic mu zrobić, wystarczyło uciec i po chwili był na powierzchni :) żadnych problemow z questami
 

Phantom Lord

Active Member
Dołączył
9.8.2007
Posty
1351
GOPA - a może jesteś taki kiepski i nie umiesz ich zakończyć? Ja tam się bugów dużo nie naliczyłem, może ze dwa mi się zdarzyły, bo coś tam się przycięło i zginąłem :p

Wolf, nie wiem czy to tym jest spowodowane, ale masz trochę mało pamięci karty graficznej i RAMu (RAMu jest OK, ale nie wiem jak Windows Se7en ciągnie).
 

bimber12345

Member
Dołączył
6.12.2008
Posty
266
Ja zauważyłem kilka bugów z misjami. np gdy zakończyłem misje "Pomóż Thomasowi na polu" to zakończyłem misje "Żniwa", której wcześniej nie dostałem. Kilka tego typu błędów jest. Przynajmniej u mnie^^
 

Hajmdal

New Member
Dołączył
18.8.2009
Posty
5
Ja mam GF 8800GT 2gb ram i e5200 2.5ghz i niestety ale tnie mi się, szczególnie w mieście tzn raz chodzi płynnie by potem się ścinać. Trochę to dziwne.

Czy zmartwychwstanie? Wg mnie nie, jest to po prostu bardzo dobra gra, na pewno stokroć lepsza od G3, ale jednak (przynajmniej na razie) nie zachwyciłą mnie i nie wciągneła tak jak G1. No i brak dubbingu też niestety niekorzytsnie wpływa jak dla mnie przynajmniej.
 

Hajmdal

New Member
Dołączył
18.8.2009
Posty
5
Plus, że dubbingu nie ma to taki, że gra jest wiele dni wcześniej :D

Wiesz, lepiej poczekać a dostać coś lepszego, przykład G3 ;]
Kolejna rzecz która mi się nie podoba to dziennik z Gothica 3. I gdzie do diaska jest godzina w grze? Jest gdieś i nie zauwazyłęm czy po prostu nie ma.
Na tym etapie rozgrywki na ktorym jestem to dalek Risenowi do G1, zobaczymy dalej.
 

Dragomir

Adam Konopka
Weteran
Dołączył
25.9.2004
Posty
2527
Szczerze mówiąc, to że bohater nie ma zegarka w grze dodaje klimatu i realizmu, sam też szukałem ale nie ma... bo niby skąd miałby mieć?
Poza tym, nasz bohater ma czas, a niewolnicy Babilonu mają zegarki :p
 

Electric Dragon

Majster
Weteran
Dołączył
22.8.2009
Posty
4209
Po pierwsze nie możemy mówić o zmartwychwstaniu serii Gothic. Temat wątku jest mylny :) Bardziej powiedziałbym, że Risen może być grą, która ma odrodzić zaufanie do 'Piranii'. Zaufanie zwiększyłoby się z pewnością, gdyby autorzy wypuścili mod kit. Bodajże jeszcze nie wyjaśniona sprawa. Bugi zdarzają się w każdej grze RPG (w mojej ocenie) Istotną sprawą jest ocena, czy te bugi znacząco wpływają na jakość rozgrywki. Jeśli nie, to nie ma się czym przejmować. Idealnej gry chyba jeszcze nie było. Myślę, że po ukończeniu Risen'a moje zaufanie wrośnie bardziej(nawet pomimo, z tego co czytałem, łatwego końca rozgrywki)
 

Fahrenheit

Pimpu?
Dołączył
2.9.2009
Posty
1342
Risen jest świetny. Wprawdzie nie jest dosłownie zmartwychwstaniem Gothica, ale i tak super się w niego gra. Superowe bronie i system walki, świetne questy i postacie, praktycznie bez bugów. Ech, gdyby G3 był taki... No i świat nie jest gigantyczny, wszystko trzyma się kupy, do tego świetny system teleportów. Ciekawi przeciwnicy np. Jaszczuroludzie, Ghule, Jaszczury Grzmotów (te żółwie), dwie możliwe ścieżki grania. A zakończenie sugeruje sequela, więc nie mogę się doczekać.
 

Bury_Zenek

Rycerz Wody
Dołączył
10.2.2009
Posty
856
Gram już od jakiegoś czasu w risena i bardzo mi się podoba!
Fabuła jest bardzo dobra nie tak jak w G3 ciągle trzyma w napięciu (jestem dopiero w 2rozdziale lecz bardzo mi się jak narazie podoba).
Questy poboczne są świetne nie tak jak w g3 że musisz zabić 3wilki czy przynieść określone zielsko. trzeba się nieźle napracować i namęczyć aby znaleźć dany quest.
grafika ładna a nawet bardzo ładna (jednak w g3 ładniejsza chyba była)jak to w g3 robiłem często wpatruje się w widoczki :D (Jednak tylko na screenach z neta :( )
wielki plus że są tak małe wymagania jednak ja niestety gram na minimalnych (zwalona karta graficzna :( )
ogółem bardzo dobra gra :)
 

Goldillon

New Member
Dołączył
25.12.2009
Posty
5
Prawie już przeszedłem Risen. Muszę przyznać, że gra wciąga, szczególnie w połowie gry. Jednak po koniec moim zdaniem trochę skopali fabułę. Grafika w tej grze jest bardzo dobra przy wcale nie wymagających super sprzętu wymaganiach. Wyspa jest dosyć mała, ale i tak robiąc zadania się sporo nachodzimy... Co do poziomu trudności - spory, ale to właśnie w takich grach lubię.
 
Dołączył
30.6.2009
Posty
41
Jak dla mnie Risen nie jest tym na co czekano. Niby klimat przypominający starego Gothica ale jednak. Co do grafiki oceniać nie będę bo to chyba drugorzędna sprawa:) Na początku wydaje się fajne ale przy Gothicu, grając piaty raz dalej było czuć klimat a tutaj..... no niestety nic. Za drugim razem już Risen traci sens:) Oczywiście to moje zdanie:)
 

Wysoki93

Active Member
Dołączył
9.12.2006
Posty
666
Ogólnie to w Gothica gram odkąd wyszedł, najczęściej w dwójkę ale innych części nie zaniedbuję ;) Wbrew wszystkim (albo większości) powiem, że G3 nie jest czymś fatalnym, fabuła ciekawa, wiele nowych rzeczy, ale nie będę ich wymieniał, ponieważ to nie ten temat, ale Risen, nie jest raczej czymś "gothicowatym". Brakuje tego klimatu, tego "czegoś". Czemu większość gier przejdzie się raz i tyle, a w Gothica gram ro raz... pogubiłem się w rachubie. W najnowsze dzieło PB grałem raz i nie wydaje mi się, abym chciał jeszcze je w ogóle odpalić. Chodziło u mnie na PC'ie ładnie, bez zacinki, ale gra nie wciąga za bardzo i jest wg. mnie nudna

Pozdrawiam :)
 
Do góry Bottom