Quiz Historyczny

dudekkss

Carcass
Weteran
Redakcja
Dołączył
2.2.2005
Posty
3346
Zasada prosta ... zadajemy pytanie , ktoś odpowiada, jeśli dobrze odpowie zadaje następne pytanie. Tyle, że przed zadaniem pytania zaznaczamy okres, epokę, wiek, czyli mniej więcej określamy ramy czasowe naszego pytania. Staramy się nie pytać o daty ;] A i prowadzimy ranking. Za każde prawidłowe rozwiązanie przyznajemy 1 ptk. Potwierdzamy za pomocą opcji EDYTUJ.

II WŚ
Jaki kryptonim nosił plan ataku III Rzeszy na Rosję z 22 czerwca 1941 ?

poprawnie ... przez dopel s ;] czyli że podwójne .. zadajesz pytanie ;]
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Barbaros(s?)a

Pytanie

Kto w wielkim stopniu przyczynił się do zjednoczenia Niemiec, po czym niewdzięcznie został odwołany ze swej funkcji? Był zwany żelaznym ...

@Down: Tia, zadajesz pytanie,
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Otto von Bismarck - Żelazny Kanclerz

Pytanie:

Starożytny Rzym
Kto, i w jakich okolicznościach wypowiedział słowa: " I ty, Brutusie, przeciwko mnie ?"

EDIT: good ^^ teraz Ty ;)
 

daria

Szejn
Weteran
Dołączył
3.3.2007
Posty
1525
Słowa te wypowiedział Juliusz Cezar podczas zamachu na niego w senacie.
 

dudekkss

Carcass
Weteran
Redakcja
Dołączył
2.2.2005
Posty
3346
Daria nie zadaje to ja zadam ...

Za jakiego króla po raz pierwszy podzielono Polskę na dzielnice ?
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Po śmierci Bolesława Krzywoustego, na mocy jego testamentu.
 

dudekkss

Carcass
Weteran
Redakcja
Dołączył
2.2.2005
Posty
3346
Źle Zignarze ;p pytanie ma haczyk ;]

post do połączenia później

Vandetta .Tym bardziej nie xD
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Mieszko I przed śmierci podzielił kraj pomiędzy Bolesława Chrobrego i synów z drugiego małżeństwa.

EDIT: No racja, Mieszko I nie był królem, hehe :p
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
CYTAT
Za jakiego króla po raz pierwszy podzielono Polskę na dzielnice ?


Mieszko I nie był królem ;)

Jeżeli nie Bolesław Krzywousty to jego ojciec - Władysław I Herman. Jeżeli to jest prawidłowa odpowiedź, to można by się kłócić, czy podział Hermana państwa na 3 części jest już rozbiciem dzielnicowym.

Pytanie: No więc ponawiam swe pytanie. Przez ile lat Husaria była niepokonana?
 

dudekkss

Carcass
Weteran
Redakcja
Dołączył
2.2.2005
Posty
3346
Według tego co podaje wademecum z Operonu to był to podział na dzielnice ;] To jest prawidłowa odp.
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Nie jestem pewny, kiedyś obiło mi się o uszy że przez 125lat.
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
122 wg. mojego źródła. Ale niech będzie, że pomyliłeś się w granicach błędu statystycznego xD. Zapodajesz pytanko.
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
W roku 1775 sejm Rzeczypospolitej polskiej zlikwidował husarię jako formację zbrojną. Jakie formacje utworzono z chorągwi husarskich?


Dobrze, Bojan zadajesz pytanie.
 

Bojan

Spirit Crusher
Weteran
Dołączył
12.1.2008
Posty
2680
CYTAT(El Bastardo @ 18-04-2009, 14:12) index.php?act=findpost&pid=219829
W roku 1775 sejm Rzeczypospolitej polskiej zlikwidował husarię jako formację zbrojną. Jakie formacje utworzono z chorągwi husarskich?


Utworzono oddziały Jazdy/Kawalerii Narodowej

I WŚ

Gdzie, kiedy (dokładna data) i przez kogo zostały po raz pierwszy użyte (w znaczących ilościach) gazy bojowe, i jaką nazwę nosiły?

El Bastardo: jako miejsce ataku z reguły podaje się miejscowość Ypres, ale zaliczam. Podaj jeszcze dokładną nazwę tego środka.

Chodziło o Iperyt (gaz musztardowy)

Zaliczam, zadawaj pytanie.
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Wcześniej używano gazów łzawiących ale jeśli chodzi o gazy bojowe to wydaje mi się że chodzi o rok 1915. Użyli Niemcy na aliantach pod miejscowością Lengemarck (Niemcy), gaz nazywał się chlor. O to chodzi?

Edit: Niestety nie jestem wstanie podać dokładniejszej nazwy - nie znam jej. Edytuj jeszcze raz swego posta i oceń czy zaliczasz, ja jestem skłonny oddać głos temu kto poda ową nazwę. Więc jak?




Ok.

II WŚ
Więc dam cytat, łatwe ale niech będzie.
Kto, kiedy i o kim powiedział "Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu"

Podać bardzo dokładnie o kim, określić jednostkę i maszyny jakich używali.


Edit: CYTAT
El Alianci byli w II WŚ tongue.gif W pierwszej była Ententa
- Baal podczas I WŚ, Trójporozumienie Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji czyli Entatna, określało się tęż jako alianci. Choć masz racje przede wszystkim używa się go mówiąc o II WŚ.

Oczywiście zaliczam odpowiedz, choć nie podałeś maszyn na których latali - Hawker Hurricane. Uważam że jest to ważne bo te myśliwce były starsze niż znane Spitfire'y. I przy okazji polecam tym , kto nie czytał książkę Dywizjon 303.
 

Isidro

Szalony Bartek
Weteran
Redakcja
Dołączył
9.3.2009
Posty
6373
Słowa wypowiedział te Winston Churchil.Wypowiedział się w ten sposób o Dywizjonie 303 po bitwie o Anglię między Aliantami a Niemcami.Był to Dywizjon Myśliwców.

El Alianci byli w II WŚ :p W pierwszej była Ententa :D :D

Unia Polski z Litwą.
Kto na mocy Uni zawartej w Krewie w 1385 roku został koronowany na króla Polski.

Podać imię,przydomek i dynastię.

Imię i przydomek dobrze...a dynastia to ród z którego się wywodzi a nie okres w którym żył :p Ale zaliczam :D
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Na króla polski koronowany został Władysław Jagiełło. A dynastia to chyba średniowiecze xD.

W którym roku(mniejwięcej) upadł Rzym(miasto)??

Dobra odpowiedź, chodziło mi o to kiedy upadło miasto Rzym.
 

Isidro

Szalony Bartek
Weteran
Redakcja
Dołączył
9.3.2009
Posty
6373
Jeśli chodzi Ci o upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego to w 476 roku Odoakar najechał Rzym i przejął władzę.

Państwo Zakonu Krzyżackiego.
W którym roku Zakon przejął bezprawnie Pomorze Gdańskie należące wcześniej do Polski.Dodam że król Polski poprosił o rozstrzygnięcie tej sprawy Papieża,który nakazał Zakonowi oddać Polsce Pomorze.Zakon nie dostosował się do rozkazu Papieża.

Dobrze.Zadajesz pytanie ;)
 

Bojan

Spirit Crusher
Weteran
Dołączył
12.1.2008
Posty
2680
CYTAT(Baal Isidro @ 19-04-2009, 10:56) index.php?act=findpost&pid=219876
W którym roku Zakon przejął bezprawnie Pomorze Gdańskie należące wcześniej do Polski.Dodam że król Polski poprosił o rozstrzygnięcie tej sprawy Papieża,który nakazał Zakonowi oddać Polsce Pomorze.Zakon nie dostosował się do rozkazu Papieża.

1308. Sąd papieski odbył się przeszło dekadę później, w Inowrocławiu.

Ok, pytanie z puli łatwych:
Jaka była główna przyczyna zwołania "Tańczącego Kongresu"? Podaj rok i miejsce w którym się odbył, oraz jego główne postanowienia (co najmniej 3).
 
Do góry Bottom