LARP Gothic

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Fascynujące jest to, że pomimo upływu tak wielu lat społeczność nadal podtrzymuje przy życiu ten lore. Tak patrzę i jestem w szczerym szoku, że to tak ładnie żyje. Ktoś z was miał kiedyś okazję bawić się z larpami? @abi ty nadal się udzielasz?

Dla zainteresowanych:

:eek:
1685734500918.png
 

Aniol Stroz

Najlepszy grafik
Moderator
Redakcja
Dołączył
14.10.2006
Posty
2045
Ja nigdy nie brałem w czymś takim udziału, może bym nawet i chciał no ale wiadomo - nie ma czasu, nie chce się itp. Do tego jakby ludzie ze wsi się dowiedzieli, w tym rodzina to mieliby mnie za świra. Oczywiście w tyłku nalezy mieć ich opinię, ale tak by było :D
Niemniej fajnie że społeczność Gothicowa dalej ma się tak dobrze ;D. To jest wręcz niepojęte że po tylu latach nadal ludzie o tym pamiętają. Cieszy mnie to niezmiernie..
 

jaksyn

New Member
Dołączył
5.10.2023
Posty
3
Niestety informacja odnośnie LARP'a dla wszystkich osób urodzonych przed 95' i wcześniej - nie pasujecie do tamtejszej społeczności i darujcie sobie udział w tym evencie, bo się zamęczycie.
Większość osób z tamtego towarzystwa należy niestety do nowej młodej społeczności (nazywanej w USA snow flakes), która za jakiekolwiek stwierdzenie lub żarcik á la wujek z wesela na samym forum usuwa z tego forum (sic!) - czyli bez obrażania kogokolwiek z imienia i nazwiska wylatujecie.
Dla porównania podczas pandemii ile razy byłem obrażany na linkedin (sic!) i innych platformach, pomimo że zadawałem tylko pytania - nikt wtedy nie wyleciał nie dostał za to bana.
Podsumowując strach się bać co się dzieje podczas samej imprezy, za którą nie tylko zapłaciliście ale długo wyczekiwaliście i ile czasu na przygotowania samego stroju straciliście.
Pozostaje czekać, aż ktoś bardziej dojrzały weźmie się za stworzenie podobnej imprezy, tylko pytanie czy będzie tylu chętnych jak ma się dzieci w domu i wiele obowiązków naokoło.
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4784
Różnice pokoleniowe czasami mogą być barierą nie do przebicia. Inny żargon, poczucie humoru itd. Jednak samej imprezy bym nie skreślał z tego powodu. Oczywiście to tylko moje zdanie, sam nigdy nie byłem na takim larpie.
 

jaksyn

New Member
Dołączył
5.10.2023
Posty
3
Różnice pokoleniowe czasami mogą być barierą nie do przebicia. Inny żargon, poczucie humoru itd. Jednak samej imprezy bym nie skreślał z tego powodu. Oczywiście to tylko moje zdanie, sam nigdy nie byłem na takim larpie.
Impreza jest skreślona dla osób po 30stce, młodzi na spokojnie się odnajdą, choć może też nie wszyscy - duża część towarzystwa patrząc po kolorze włosów ewidentnie nie przypasuje tym młodym w gusta, co z dumą medaliki na piersi noszą.
 

Vasemir

Mistrz Areny i zrzędzenia
Dołączył
8.4.2008
Posty
752
Impreza jest robiona przez osoby około trzydziestki, a z naszych dzieci sobie żartujemy, że będą na gobliny, bo sobie zdrowo rosną :) A są larpiaki też znacznie starsze, chociaż faktycznie większość to prawdopodobnie dwudziestokilkulatkowie. Także myślę, że i bez mojego posta zaklinanie rzeczywistości raczej się nie utrzyma wobec kilkuletniej imprezy, co się broni sama.

Na discordzie ("forum"?) jeden użytkownik dostał kilka tygodni temu bana, ale to po prostu kwestia ucinania krótko obrażania naszych graczy czy zakładania kilku takich samych wątków przez kilka kont tego samego użytkownika.
Discord dalej pozostaje najlepszym miejscem na bezpośredni kontakt i zadawanie pytań, ale jeśli chcecie coś wiedzieć (@yeed ?), to postaram się wyklarować.
 

jaksyn

New Member
Dołączył
5.10.2023
Posty
3
Impreza jest robiona przez osoby około trzydziestki, a z naszych dzieci sobie żartujemy, że będą na gobliny, bo sobie zdrowo rosną :) A są larpiaki też znacznie starsze, chociaż faktycznie większość to prawdopodobnie dwudziestokilkulatkowie. Także myślę, że i bez mojego posta zaklinanie rzeczywistości raczej się nie utrzyma wobec kilkuletniej imprezy, co się broni sama.

Na discordzie ("forum"?) jeden użytkownik dostał kilka tygodni temu bana, ale to po prostu kwestia ucinania krótko obrażania naszych graczy czy zakładania kilku takich samych wątków przez kilka kont tego samego użytkownika.
Discord dalej pozostaje najlepszym miejscem na bezpośredni kontakt i zadawanie pytań, ale jeśli chcecie coś wiedzieć (@yeed ?), to postaram się wyklarować.
"Impreza jest robiona przez osoby około trzydziestki"

No trudno, żeby imprezę na ponad 300 osób z obsługą ogarniała młodzież.
Wyszedłby pewnie co najwyżej obóz harcerski, spanie pod namiotem i dużo alkoholu, ale mogę się mylić oczywiście.


"a z naszych dzieci sobie żartujemy, że będą na gobliny, bo sobie zdrowo rosną :)"

Ja bym sobie tak nie żartował, a na pewno nie na forum discordowym larpa, bo jeszcze dostanie się bana za obrażanie, w końcu to ageizm, a zresztą proszę spytać ekspertów od nowomowy co moderują tamto forum, na własne ryzyko jasna sprawa ;)


"A są larpiaki też znacznie starsze, chociaż faktycznie większość to prawdopodobnie dwudziestokilkulatkowie."

Otóż to, właśnie.


"Także myślę, że i bez mojego posta zaklinanie rzeczywistości raczej się nie utrzyma wobec kilkuletniej imprezy, co się broni sama."

Kto tutaj właśnie zaklina rzeczywistość.


"Na discordzie ("forum"?) jeden użytkownik dostał kilka tygodni temu bana, ale to po prostu kwestia ucinania krótko obrażania naszych graczy czy zakładania kilku takich samych wątków przez kilka kont tego samego użytkownika."

Wątek po banie zniknął, także dalej nikt w opiniach nie znajdzie odpowiedzi na pytanie, co mogłoby działać na larpie lepiej oraz co się nie podobało. Poza tym bądźmy szczerzy ban za duplikację wątku(?!), to rzuca w sumie nowe światło na zasady panujące w tej społeczności.

Pytanie też na jakim poziomie stoi wolność wypowiedzi zakładając, że mówienie o wadach to temat tabu, może to właśnie ten legendarny sposób na to, że impreza broni się sama.

Co do obrażania, to użytkownik co dostał bana powinien być tutaj obrażony, ale wybacza, a tym postem chciał tylko ostrzec olbrzymią rzeszę sobie podobnych fanów gothica 30+ przed bardzo specyficzną społecznością, przed która lepiej trzymać język za zębami, aby nie zostać wykluczonym.
Pytanie, czy warto udawać.


"Discord dalej pozostaje najlepszym miejscem na bezpośredni kontakt i zadawanie pytań, ale jeśli chcecie coś wiedzieć (@yeed ?), to postaram się wyklarować."

Z ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród uczestników tego rocznego larpa wynika, że oni cenią sobie bardziej kontakt przez platformę Facebook (51%) oraz Messenger (33%), bo na Discord wskazało niespełna 16% respondentów.
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4784

Taki materiał dostaliśmy niedawno od ekipy TVGRY. Szczerze mówiąc to nie zdawałem sobie sprawy z tego jak ten larp jest... rozwinięty. Stroje jakby żywcem wyjęte z pierwszego Gothica, obóz sekty na podmokłych terenach w okolicach rancza, a to jeszcze bardziej dodaje immersji. Organizatorzy naprawdę się postarali. Próg wejścia do takiej zabawy też niezbyt wysoki (jeden z uczestników mówił w filmie, że nawet nie grał w Gothica, a bawi się świetnie już kolejny rok), jedynie stworzenie odpowiedniego stroju mogłoby być dla wielu skutecznym utrudnieniem :p.

Niemniej jednak jest to cudowna sprawa jak się patrzy na to z boku. Pokazuje jak mała, średniobudżetowa gra podrzędnego, niemieckiego studia odmieniła losy wielu setek graczy w Polsce.

Aż chciałbym napisać, do zobaczenia w przyszłym roku. Jednak wydaje mi się, że zrobienie własnego przebrania by mnie przerosło.
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Aż chciałbym napisać, do zobaczenia w przyszłym roku. Jednak wydaje mi się, że zrobienie własnego przebrania by mnie przerosło.
Romek, tam miejscówki się rozchodzą jak ciepłe bułeczki, także z dojściem dla ludzi z zewnątrz pewnie byłby ciężko. Zwłaszcza, że twórcy nie chca się nadmiernie rozrastać, żeby to jakoś trzymać do kupy.

Ja w zasadzie przegapiłem swój czas kiedy mnie to jarało na tyle, żebym pojechał. Pamiętam jakąś relację na yt z LARPA Gothica na zamku, gdzieś w czechach ( upadate: Krushak - na zamku Tocnik). To był sztos jak pierwszy raz to zobaczyłem.

Teraz moja żonka tłucze Larpy w lore wiedźmińskim, ja odbieram tylko truchło po :)
 

Vasemir

Mistrz Areny i zrzędzenia
Dołączył
8.4.2008
Posty
752
Kwestia liczby graczy to głównie problem logistyczny, ale oczywiście jest miejsce dla "ludzi z zewnątrz". Co roku jakaś 1/3 graczy była nowymi twarzami (choć przyznaję, że to był okres gwałtownie rozrastającej się gry).

Aż chciałbym napisać, do zobaczenia w przyszłym roku. Jednak wydaje mi się, że zrobienie własnego przebrania by mnie przerosło.
Spokojnie! Wchodzenie w nowe hobby zawsze może być przytłaczające, ale to nie jest tak, że dostajesz pracę domową i sobie radź sam. Przez lata się wyrobiły metody na pomaganie w takich przypadkach, utworzyła się społeczność i ta społeczność nabrała doświadczenia na własnych błędach, a teraz się nim dzieli. Jakby... nikt z nas nie robił strojów na Gothiczka zanim nie pojechał pierwszy raz ;)
Zapraszam, bo byłoby zabawnie spotkać was ~15 lat po forach i PBFach na jakimś larpie ^^ Podręczniki graczy będziemy publikować w styczniu, rejestrację otwierać w połowie grudnia, a teraz ustalono przyszłoroczną cenę - 650zł za bilet (w dużej mierze inflacja, ale też po prostu rozwój projektu i podkręcanie wrażeń).
 
Do góry Bottom