Ciekawe Książki

Fahrenheit

Pimpu?
Dołączył
2.9.2009
Posty
1342
Ja ostatnio powróciłem do czytania powieści autorstwa Robin Hobb. Napisała w sumie trzy trylogie osadzone w tym samym świecie fantasy, z czego tylko dwie mnie interesują (ze względu na bohaterów). Skończyłem Trylogię Skrytobójcy, teraz czytam Trylogię "Złotoskóry". Według mnie autorka stworzyła bardzo ciekawy świat, stylizowany na średniowiecze, w którym magia nie jest tak nachalna jak choćby w Harrym Potterze lub Eragonie, a raczej odgrywa pomniejszą rolę (choć i tak jest potrzebna do zbawienia świata). Bardzo podobało mi się to, że zarówno imiona jak i nazwy własne mają znaczenie, praktycznie nie ma ludzi o zwykłych imionach (jest ich niewielu), imiona większości odnoszą się np. do charakteru. W sumie jeszcze nie skończyłem wszystkich części, ale historia jest naprawdę ciekawa. Nieślubny syn następcy tronu Królestwa Sześciu Księstw staje się powodem jego rezygnacji z korony, potem zostaje skrytobójcą na usługach króla, by po latach zaszyć się w leśnej chatce uznany za nieżywego. Bardzo dużo jest dworskich intryg, scen walki, od drugiej części (gdy Bastard dorasta) dochodzą też wątki romansowe. Naprawdę polecam wszystkie powieści autorki, jedno z nalepszych fantasy ever jak dla mnie.
 

Neltharion

New Member
Dołączył
25.7.2010
Posty
8
Polecić mógłbym po raz kolejny twórczość Andrzeja Sapkowskiego (Zwłaszcza sagę Wiedźmińską i Trylogię Husycką), ale ktoś już to robił. Tak samo książki Richarda A. Knaaka z serii WarCraft. Nie będę jednak powielał.
Od siebie mogę dodać tylko tyle:

Magdalena Kozak - trylogia "Nocarz"
Genialna trylogia opowiadająca walkę dwóch rodów wampirów i ludzi. Akcja dzieje się w Polsce, w czasach współczesnych. Z bólem serca przyznaję się, że pierwszej części nie miałem okazji przeczytać, ale druga i trzecia mi to nadrobiły. Naprawdę godne polecenia. Książka jest brutalna, czasem nieco erotyczna i śmieszna.

Feliks W. Kres - Księgi Całości.
Nie zagłębiłem się we wszystkie, tylko w "Północną Granicę", "Króla Bezmiarów" i pierwszy tom "Legendy Grombelardzkiej". Akcja powieści dzieje się w Szererze, krainie zamieszkałej przez trzy rozumne rasy - Koty, Sępy i Ludzi. Genialnie budowane napięcie, świat i jego mechanika dogłębnie opisane. Pozostaje tylko przeczytać.
 

Koza123

Nadworny błazen Rangiza
Dołączył
1.7.2010
Posty
309
"Tajemice ukrytych skarbów" Joanny Lamparskiej. Polecam. Fajna książka o ukrytych na Dolnym Śląsku bogactwach III rzeszy.
Polecam też "Tajną wojnę Hitlera" Bogusława Wołoszańskiego.
 

ryaan

Member
Dołączył
6.8.2010
Posty
96
Gdzie twój dom telmachu? - Adam Bahdaj (przygodowa)
Następne 100 lat - Georg Friedman (political fiction)
No i oczywiście całą serię Harrego Pottera, bo książka jest zdecydowanie lepsza od filmu.
 

Falka

Member
Dołączył
25.3.2010
Posty
44
Saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego
Książki z cyklu Świat Czarownic, Świt 2250 Andre Norton
Cykl Miecz Prawdy Terry'ego Goodkind'a
Sage o Ludziach Lodu Margit Sandemo
 

Dżejvier

New Member
Dołączył
13.1.2011
Posty
3
Osobiście podziwiam "fantastykę szlachecką", jestem fanem RO'u i interesuję się tymi czasami. Niestety w tych czasach rzadko spotyka się produkcje potrafiące odzwierciedlić tamte czasy. Osobiście jestem krytykiem "Ogniem i Mieczem" ze względu na parę "nie dociągnięć" historycznych. Wracając do tematu jestem fanem Jacka Komudy i Jacka Piekary. Pierwszy stworzył znakomitą Trylogię o Samozwańcu, a drugi znakomitą książkę "Charakternik", obie książki zachęcają znamienitą fabułą, pełną zwrotów akcji.
 

Isidro

Szalony Bartek
Weteran
Redakcja
Dołączył
9.3.2009
Posty
6373
Ostatnimi czasy czytam tylko podróżnicze. Cejrowski, Fiedler, Kapuściński, Pałkiewicz...piszą/pisali na prawdę fajnie i zaciekawią moim zdaniem każdego, nawet kogoś kogo podróże nie interesują.
Teraz czytam "Gorącą wieś Ambinanitlo" Fiedlera i nie narzekam ;) Szczerze polecam każdemu.
 

Biafra

Balotelli
Weteran
Redakcja
Dołączył
8.10.2010
Posty
2677
Taką, poniekąd, podróżniczą książką jest Asfaltowy Salon Waldemara Łysiaka. Podróż śladami wybitnych Polaków (ale nie tylko) przez kontynent północno amerykański, czyli USA. Pouczająca, a zarazem pasjonująca lektura...

Gorąco polecam Baal. Jak będziesz miał okazję, sięgnij po nią, a sądzę, że się nie zawiedziesz ;).
 

Silden

RPG'owiec
VIP
Dołączył
10.12.2008
Posty
1766
To i ja dam kilka typów, mimo, że wielkim znawcą nie jestem.


Młot na czarownice Jacka Piekary. Fajna książka, przedstawia młodego Inkwizytora Mordimera Madderdina w świecie, gdzie Jezus zstąpił z krzyża i zabił wszystkich, którzy byli mu przeciwni. Niestety ze względu na całkowicie inną lekturę porzuciłem czytanie. A spowodowało to...

Zaczęcie czytania kultowej Trylogii Sienkiewicza. Jestem w trakcie czytania "Ogniem i Mieczem" i już pokochałem klimat szlacheckiej Polski w XVII w. Polecam najszczerzej jak się da. (jeśli będą chętni do rozegrania sesji w Dzikich Polach to zapraszam, poszukuję MG :p)

Kroniki Jakuba Wędrowycza Pilipiuka. Świetny humor, absurdalna rzeczywistość. Wiejski egzorcysta-pijus-menda społeczna przeżywa świetne sytuacje. ^.^

Całkiem inna beczka. Bo teraz nie wymienię żadnej powieści, a książkę "naukową", jeśli można tak to nazwać. Insygnia, symbole i herby polskie opisują tradycje heraldyczne i symboliczne Polski. Można się wiele dowiedzieć, a i bakcyla złapać.
 

rado96xd

Member
Dołączył
5.10.2010
Posty
201
Moimi ulubionymi książkami są:

1. ,,Harry Potrer i Kamień filozoficzny'', ,,Harry Potter i Komnata Tajemnic'' itd do ostatniej części :) - J.K. Rowling
2. ,,Opowieści z Narni, Lew, Czarownica i Stara Szafa'' , ,,Opowieści z Narni, Książe Kaspian'' itd do ostatnie części :) - C.S Lewis
3. ,, Hobbit czyli tam i spowrotem'' - John Ronald Reul Tolkien
4. ,, Chłopcy z placu broni '' - Ferenc Molnár
 

Havajan

Ojciec Chrzestny
Dołączył
10.1.2011
Posty
78
Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky Jedna z 20 książek, które kupiłem do swojej prywatnej kolekcji. Wyjątkowy klimat kreowany przez rosyjskiego dziennikarza, ciekawa od początku do końca, niespodziewane zwroty akcji. Czego można chcieć więcej?

Zielona mila - Stephen King O tej książce chyba nie muszę pisać? ;) Ona również należy do mojej kolekcji. Pewnie większość z was widziała film na podstawie tej książki, ale to już nie to samo... Ekranizacja nie zawiera elementów z życia w domu starców. Przeczytajcie, warto.

Błyskawica - Masterton Graham Tą książkę znalazłem w bibliotece i muszę przyznać, że wciągnęła mnie na długie godziny. Wszystko obraca się wokół bicia rekordu świata w prędkości na lądzie, ale jak to zwykle bywa ludzie chcą się mścić, rzucają kłody pod nogi. Sporo krwi przelewa się od początku do końca. Masterton Graham jest autorem poradników seksualnych, więc na opisy seksu możecie liczyć. ;)
 

Adonix

Całkiem Miły Człowiek
Weteran
Dołączył
30.1.2005
Posty
433
Bastion Stephen King, ok 950 wciągajacej powieści na temat zachowań ludzkich w skrajnej sytuacji jaką jest chęć przeżycia w świecie na którym zostało 4% populacji, która dzieli się na dwie osady: dobrych prowadzonych przez staruszke wieszczkę i złych, którym przewodzi istota odpowiedzialna za wszystko co zakłóca harmonię, znana również z mrocznej wieży. Bardzo ciekawie ukazane są wątki różnych bohaterów oraz zachowania ludzi w różnych sytuacjach losowych. Na koniec jest świetnie ukazane jakim destrukcyjnym gatunkiem jesteśmy - na początku w osadzie stróże nie mają broni, zmiana rady i okazuje się, że znów narzędzie zniszczenia jest potrzebne u pasa ;]

Achaja Andrzej Ziemiański. Ciekawa trylogia opowiadająca o życiu księżniczki Achai pełnym przeciwności losu, które przyczyniają się do utraty dawnego życia, tułaczki pełnej niebezpieczeństw. Bohaterka przez cykl trzech książek przeżywa wiele, czego nie chcę wam zdradzić, ponieważ te książki są warte przeczytania bez żadnych spojlerów. Książka jest napisana w taki sposób, że zaczyna się kilkoma wątkami głównych bohaterów, a los sprawia że te watki z czasem się przeplatają. W książce zamieszczone są świetne czarno białe ryciny, jak byłem w gimnazjum to bardzo cieszyły oko. Teraz Ziemiański po 8 latach napisał pomnik cesarzowej Achai, która chyba po powrocie trafi na moją półkę :)
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Temat trzeba rozruszać, ostatnio wręcz zakochałem się w książkach. :D



Z ostatnich moich czytanek chyba każda jest warta uwagi. Toma Clance'go, "Bez Skrupułów" miziałem powolutku chyba 3 tygodnie, chociaż mogłem przeczytać w mniej niż tydzień, ale książka jest naprawdę dobrym kawałkiem epiki. To był mój pierwszy kontakt z Tomem Clancym, wręcz książkowe rozdziewiczenie. Długo się do niego przygotowywałem ale nie jestem zawiedziony. Polubiłem bohaterów, świat był realistyczny, bez niedociągnięć, dawałem się złapać nawet na wrzucaniu problemów z książki do świata realnego. Wiele miłych godzin spędzonych przy tej książce, godzin nie straconych a wykorzystanych w 100%.

Zawiodło mnie zakończenie, główny bohater na pożegnanie z książką popełnił chyba najbardziej nierozsądną rzecz jaką mógł. A miał otwartą furtkę do łatwiejszego i prostszego rozwiązania problemów.
 

Vendetta

Deathproof
VIP
Dołączył
27.2.2009
Posty
1393
Król Szczurów - świetna książka, której akcja toczy się w obozie więziennym Changi w Singapurze, w 1944 roku. Żołnierze amerykańscy i angielscy są więzieni, nic szczególnego - ale jest jeden więzień, kapral King, który żyje lepiej od strażników, nosi złoty zegarek i zawsze ma nienagannie wyprasowane i czyste ubranie, podczas, gdy inni chodzą w podartych przepaskach na biodra. Wszystko zaczyna się, kiedy King poznaje Petera Marlowe'a.

Trylogia Nocarz - akcja toczy się we współczesnej Polsce - wampiry w służbach specjalnych - niby jakiś banał, ale książka to cudo.

Rise of the Lich King - epicka książka o Arthasie (postać z uniwersum Warcrafta) - mimo wszystko - świetne, wciągające i epickie fantasy.
Tak do tej książki: http://www.youtube.com/watch?v=D4AoXMh0Di4&feature=related

Trudna droga z piekła - biografia Marilyna Mansona aka Briana Hugha Warnera. Interesująca książka, którą dość szybko pochłonąłem.

Dziennik Więzienny - autorstwa Archera - sprawozdanie z 2 tygodni spędzonych w więzieniu, dokładny dziennik, który Archer spisał siedząc w pudle (niewinny był, dlatego po 14 dniach go wypuścili)
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Vendetta, Króla Szczurów właśnie czytam, genialna ksiażka, została mi polecona i pożyczona przez znajama która wychwalała ja pod niebiosa. Nie chciałem o niej jeszcze pisać bo jej nie przeczytałem, ale jak na razie strasznie mi sie podoba. Postacie, miejsce, sposób prowadzenia akcji, wszystko na najwyższym poziomie. I do tego ksiażka wciaga i nie pozwala sie od niej oderwać. :)
 

Barneyek

Starsza Wiedźma
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
4.11.2011
Posty
1306
Ewa Szumańska „Santa Maria”
Nieżyjąca już Ewa Szumańska, satyryczka i autorka słuchowisk radiowych z „Pamiętnikiem młodej lekarki” na czele, mniej chyba znana jest z kapitalnych powieści marynistycznych i podróżniczych. Niewielka objętościowo „Santa Maria” to jedna z tych książek, o których mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mnie zaczarowały i pochłonęłam ją chyba ze trzy razy pod rząd.

Międzynarodowa grupa sześciu osób wyrusza niewielkim jachtem w rejs przez Atlantyk – śladami Kolumba. Narracja ma formę dziennika prowadzonego naprzemiennie przez wszystkich uczestników wyprawy – sześć różnych punktów widzenia, sześć różnych stylów wypowiedzi, sposobów postrzegania świata, temperamentów i oczekiwań co do podróży i jej celu. Banalny, prozaiczny rejs niepostrzeżenie zmienia się w dziwaczną, oniryczną przygodę z zaskakującym zakończeniem, które niekoniecznie wszystko wyjaśnia. Książka pisana pięknym, subtelnym językiem, bardzo klimatyczna.

A do "Króla Szczurów" przymierzam się od lat, jak dotąd bezskutecznie. Zawsze po drodze trafia się jakaś inna lektura, jednak mam nadzieję, że w końcu do niego dobrnę.
 

Nameless

Szatan na kółkach
Moderator
Dołączył
30.1.2005
Posty
1774
Herezja Horusa: Czas Horusa

Jeśli ktoś się jara universum warhammer 40,000 to książka opowiada o podbojach Imperium w galaktyce. Opowieść tyczy się legionu Space Marines o nazwie Wilki Luny, który potem staje się Czarnym Legionem, ale to trzeba przeczytać pozostałe części żeby do tego dotrzeć. Generalnie polecam :D
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Cicha Wiara w Anioły R.J. Ellory

Akcja toczy się w czasach, gdy oczy amerykańskiego społeczeństwa zwracają się na Europę, kiedy to Ameryka oficjalnie przystępuje do konfliktu II wojny światowej. Główny bohater wokół którego toczy się akcja od małego jest naznaczony tragediami. Kruchy porządek jego świata do reszty niszczą doświadczenia związane z serią makabrycznych morderstw na młodych dziewczynek na prowincji, z daleka od wścibskich oczu i miejskiego zgiełku, a także wojennej zawieruchy. Ciekawie ujęta opowieść, oczami dojrzewającego chłopca, który ściera się z fatalistycznym światem. Mocno przemawia do czytelnika, zmusza do refleksji. Mimo mocnej tematyki, historia odnosi się bardziej do ludzkiej psychiki, a także emocji towarzyszących fatalistycznemu bohaterowi, którego celem życiowym staje się odnalezienie mordercy.

Polecam
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Cykl inkwizytorski o Mordimerze Madderdinie, Jacka Piekary.

W skład wchodzą następujące książki:

Opowiadania:
- Płomień i krzyż tom 1
- Ja inkwizytor. Wieże do nieba
- Ja inkwizytor. Dotyk Zła
- Ja inkwizytor. Bicz Boży

Saga:
- Sługa Boży
- Młot na czarownice
- Miecz aniołów
- Łowcy dusz

Do przeczytania tych książek zbierałem się na prawdę długo. Kiedyś ktoś tu wspominał o nich ( chyba ED) ale nie znalazłem nic na forum. Jak na razie przeczytałem tylko Ja inkwizytor. Bicz Boży i kończę Ja inkwizytor. Dotyk Zła. Pierwszą dostałem na urodziny i przeczytałem dosłownie w dwa dni i od razu kupiłem drugą. Zamierzam oczywiście przeczytać wszystkie i to zapewne jak najszybciej.
Są takie książki, od których ciężko się oderwać, znacie zapewne te uczucie. Chociażby czytając Wiedźmina tak właśnie jest. Choć te książki tematycznie nie mają ze sobą wiele wspólnego efekt jest ten sam. Czyta się w ręcz doskonale, lekko i przyjemnie a rozwijający się wątek wciąga tak bardzo, że ciężko przestać czytać. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji a jeśli tak jak ja zastanawialiście się na tym tytułem od dawno, to śmiało powiem - warto!


Najbardziej wstrząsająca i bluźniercza wizja w historii polskiej fantastyki!

Oto świat, w którym Chrystus zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur, stosów i prześladowań.

Czuwa nad tym, by Twoja wiara była czysta. Strzeże Twych myśli przed zgorszeniem. Śledzi Twe uczynki, abyś nie zgrzeszył. A jeśli przyjdzie taka potrzeba, ofiaruje Ci bolesną rozkosz stosu. To on — Inkwizytor Jego Ekscelencji Biskupa. Miecz w ręku Pana i sługa Aniołów.
 

cesc

Member
Dołączył
22.12.2006
Posty
178
Pachnidło, Forrest Gump, Zielona mila - na podstawie tych książek powstały również filmy.
 
oraz Alchemik i Koliberek. 
 
Do góry Bottom