Wrażenia

Arcania: Gothic 4 to:


  • Total voters
    0
Status
Zamknięty.

yaqub

New Member
Dołączył
12.10.2010
Posty
6
Dostałem dzisiaj EK Gothica 4. Zainstalowałem. Po około półtorej godziny grania za sobą mogę powiedzieć, że... w sumie to nie wiem co. Graficznie i muzycznie daję radę, jeśli chodzi o walkę - średnio. Co do fabuły to jeszcze nie wiem, bo to początek, ale wydaję mi się, że będzie dobrze. Jednym z większych minusów będzie to, że nie mamy do końca otwartego świata jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach, ale pogramy zobaczymy.
Jak wam się podoba Arcania?
 

Lateralus

New Member
Dołączył
28.9.2010
Posty
17
Podobnie jak u Ciebie weług mnie na duży minus brak otwartego świata. Bardzo mi sie podoba motyw z blokowaniem ataków magią. System walki... cóż moge powiedziec że ciekawy aczkolwiek mam wrażenie, że wcale nie gram w gothica. Generalnie grajac kiedyś w gothici czułem się tożsamy z moja postacią... w sensie ide do górniczej doliny i chce mi sie płakac jak widze spalony stary oboz itp. A teraz... moja postac idzie, o kurde przerwynik spalili mi wioske... o diego mi postac zabiera gdzies...ale bez sensu... jakoś mi sie to nie trzyma zapreszoniem kupy i nie potrafie sie przenieśc w pełni w ten świat...
 

Binek7

Member
Dołączył
26.9.2010
Posty
533
Ja zdążyłem pograć 20 minut, niestety wrócić do gry będę mógł dopiero w niedziele, ale już teraz widać było pare rzeczy. Wspaniała muzyka, która nie odstaje od tej z poprzednich części, niektóre kawałki są nawet lepsze...:)
Hmm, na początku nie towarzyszyło mi niestety to uczucie co przy poprzednich częściach, ze zaraz zaczne grać w dzieło ostatnich lat... Sposób walki jest na pewno lepszy od tego występującego w G3, ale wkurza mnie nieaktywność kowadła, stołu alchemicznego...co z tego, że jest animacja jak to wszystko co możemy zrobić. Na plus jednak działa wygląd świata, wszyscy narzekali, ale jednak gra wyglada naprawdę ładnie, co mnie niezmiernie cieszy. Tyle mogę powiedzieć po pierwszych minutach spedzonych nad Arcanią.
 

Sudri

New Member
Dołączył
10.4.2008
Posty
3
Tragedia... Dla przeciętnego szarego gracza, może to być DOBRY rpg, ale dla mnie - człowieka, który na serii Gothic się wychował, zakochał i po beznadziejnej G3 szukał ukojenia na swoje rozdarte serce w najnowszej Arcanii to po prostu... szmira. Jasne, możemy docenić grafikę, cienie, muzykę i nie najgorszą fabułę, ale gdzie jest klimat? Gdzie jest Gothic?

Pierwsze 2 godziny gry i już parę mega minusów:
- powiedzcie mi jakim cudem nie można SPAĆ? Zero interakcji z materacem i czterema nogami. Do twórców - to COŚ służy do SPANIA ;)
- nie można obijać kogo się zechce? Co z wolnością obecną w G1-G3?
- piękne morze, cudowne jeziora... dla picu. Nie można pływać? Musze kupić sobie dmuchane rękawki czy co?
- sytuacja: gonią mnie 4 polne bestie i 3 krwiopijców... boję się, że mogę sobie z nimi nie poradzić, więc jak to w Gothicu lecę do najbliższych ludzi żeby mi pomogli załatwić sprawę.... Niestety. Ci tak jak smażyli coś przy ognisku tak smażyli dalej. Nawet nie mrugnęli okiem, gdy jedna z polny bestii latała po ich ognisku, a druga miała zad przy twarzy jednego z biesiadników ;)
- liniowość? po pierwszych godzinach wydaję mi się, że o dziwo Gothic stał się liniowy. Ale mam nadzieje, że wraz z kolejnymi godzinami spędzonymi przy nim coś się zmieni.

Plusy
- grafika
- muzyka
- ładnie przygotowany system dnia i nocy
 

yaqub

New Member
Dołączył
12.10.2010
Posty
6
Do mojej wypowiedzi dodam, że Arcanii staram się nie traktować jako kolejnego Gothica tylko jako grę w jego uniwersum.
 

Sudri

New Member
Dołączył
10.4.2008
Posty
3
To z całym szacunkiem, ale niech zmienią nazwę na "Kolejny denny komercyjny RPG", nie używając w nazwie słowa "Gothic" :)

PS. Po raz kolejny spartolili maksymalnie grę, w której się zakochałem :) Efektem jest to, że już raz na zawsze odwracam się od tego tytułu :) Powiem szczerze, że wolę zagrać po raz setny w G1 niż marnować czas na denną czwórkę :) Dziękuję i żegnam Gothica wg. Spellbound'a ;) I czekam na prawdziwego Gothica, z pod skrzydeł PB, czyli RIsena 2 :)
 

Salwik

New Member
Dołączył
15.10.2010
Posty
7
Ja już stosunkowo długo gram w Arcanię ( jakieś 10h) i muszę powiedzieć, że gra jest niesamowita. Bardzo wciąga, nie ma mowy o żadnej nudzie. Misje są zróżnicowane, i bardzo interesujące. Grę miałem okazję włączyć na full detalach i prezentuje się ona cudnie ! Grafika to jeden wielki majstersztyk. Jestem fanem serii, ale jakoś szczególnie nie potrzeba mi w tej grze snu, bo po co ? Głupie tłumaczenie, że w dzień się lepiej gra to głupota jak dla mnie i słaby argument, bo w nocy to dopiero są jaja ;) Jakoś specjalnie też nie ubolewam nad tym, że też na stole alchemicznym nie można nic tworzyć i nie ma nauczycieli, tak jak we wcześniejszych częściach. Gra mnie spełniła, ja już to wiem. Jeszcze jej nie przeszedłem, ale muszę stwierdzić, że została ona trochę "pojechana" przez innych u jest niedoceniona.

Plusy :
+ grafika
+ polski dubbing
+ warunki pogodowe
+ ciekawe misje
+ przerywniki filmowe
+ fajne bronie
+ wspaniała muzyka

Miniusy :
- magia ( lekka kpina , tylko 3 czary ?! )
- gra jest stosunkowo prosta, nawet na poziomie Gothic, na którym gram nie miałem szczególnych problemów, rzadko się zdarzało, że miałem problem z HP
- nie ma gildii
- mimo wszystko lekko naciągany powód, dla którego nowy Bezi chce sié zemscic na Rohbarze III

Muszę tylko jeszcze dodać, że wiadomym było czym mniej więcej będzie Arcania. Nie miał być to typowy, kolejny Gothic. Poza tym gadanie, że "nie ma takiego klimatu jak w Gothicu" to lekka żenada, bo wiadomym jest, że aby dogonić Gothica 1 pod względem klimatu, to na prawdę trzeba więcej lat pracy nad produktem i tego samego składu, co kiedyś, czyli PB.
 

Sudri

New Member
Dołączył
10.4.2008
Posty
3
Jeżeli trzeba wielu lat pracy to niech nie lecą w kulki opisami na pudełko o "niesamowitym KLIMACIE serii GOTHIC" ;)
Arcania nie ma w sobie NIC z Gothica, kompletnie NIC. Teraz jak napisałeś spieprzyli czary, nie ma gildii, nie ma nauczycieli... to po co w to grać? o_O
 

Salwik

New Member
Dołączył
15.10.2010
Posty
7
Jeżeli trzeba wielu lat pracy to niech nie lecą w kulki opisami na pudełko o "niesamowitym KLIMACIE serii GOTHIC" ;)
Arcania nie ma w sobie NIC z Gothica, kompletnie NIC. Teraz jak napisałeś spieprzyli czary, nie ma gildii, nie ma nauczycieli... to po co w to grać? o_O


Ja gram, bo takie "pierdoły" mi nie zepsują gry. Podobają mi się tereny w Arcanii, misje i ogólnie arsenał broni i przeróżne zbroje. Nie wiem, ta gra po prostu do siebie ciągnie, nie nudzi mi się w ogóle. Ale kurde.... przed wyjściem gry to każdy wiedział, że gildii nie będzie i innych tego typu rzeczy, to mimo wszystko jednak ją kupiliście, no to ja się pytam , po co? Żeby teraz się żalić, że gra to ostry niewypał ...? Sami nie wiecie czego chcecie.
 

Najemnik@

Member
Dołączył
16.7.2008
Posty
531
Słabo im to wyszło po demie spodziewałem sie coś na poziomie ,a tu są tylko kowadła dla picu, łatwy system walki, fabuła dużo słabsza w porównaniu do innych części. Jedyne co mi sie spodobało ładna grafika,muzyka i pogoda. Jak by nie fakt ,że to gothic to mogła by być niezłą grą.
 

Lateralus

New Member
Dołączył
28.9.2010
Posty
17
Pisze kolejnego posta po troche wiekszych ilościach spędzonych z grą. Oto kilka moich refleksji:

1. fajna kopia, sposobu przeprowadzenia gracza przez gre, z wiedźmina. W wiedźminie tez wpierw siedzielismy w wiosce, potem w wyzimie klasztornej czy jak to tam miało, a potem handlowej. W gothicu motyw identyczny tylko w wiedźminie jakos lepiej.
2. idąc dalej tym tropem w wiedźminie był super system podejmowania decyzji które miały wpływ na dalsza gre. Tutaj tych decyzji nie ma, a jak są to zakonczenie watku i tak sprowadza sie do tego samego efektu.
3. dialogi... równie dobrze mogli by dac opcje "handel" i "odtwórz rozmowe" nie ma wlasciwie zadnych alternatywnych opcji przeprowadzenia rozmowy zawsze dostajesz questa i mozesz sie conajwyzej o niego wypytać. Nie mozesz kogoś zwymyślać, nie mozesz wykreowac siebie na kogos kto naprawde myśli tylko o zemście... zawsze bedziesz miły aczkolwiek, na szczecie, nieco cyniczny i sarkastyczny. Suma sumarum nic nie zmienisz - zostanies bohaterem kazdej lokacji po kolei.

Kurcze gra naprawde miała potencjał jak widziałem jak koles w zbroi paladyna siekał z łuku jakis orków na pokazie, z któregoś E3 bodajże, to aż sie mi uśmiehc na twarzy pojawiał na myśl o wyprawach na orki... a teraz jestem praktycznie po duzej czesci gry i już wiem, że raczej do niej nie wróce chyba, że wydadza dodatek typu noc kruka, który doda nowe obszary nowe zadania i gra sie diametralnie zmieni... tyle że do arcani musieli by wydac kolejne kilka giga skryptu żeby to mialo sens. :/
 

Rudolfik

New Member
Dołączył
25.9.2010
Posty
19
Po ukończeniu gothica 4 arcania tale stwierdzam ze częściowo nawiązuje do poprzednich części klimatem. Jest kilka braków, które irytują czy tez błędy w grze :

- nie można pływać
- nie można wspinać się
- niewidzialne ściany ( np miałem jakoś walna uliczkę i nie mogę przejść , ściana :/)
- 3 czary plus kilka run ale jakoś dla mnie to za mało
- krotka strasznie :/
- brakuje reakcji ludzi na kradzież
- no i zakończenie, które otwiera drogę do przynajmniej dodatku. Ostateczna walka, filmik i napisy końcowe.

Ogólnie gra prezentuje się dobrze ale jest masa niedoróbek, które psuja czasem zabawę.
 

naven

New Member
Dołączył
17.10.2010
Posty
2
Brakuje wielu rzeczy z trójki, takich oczywistych rzeczy m.in tego co wspomniał mój przedmówca "brakuje reakcji ludzi na kradzież".
Generalnie mnóstwo błędów, np. po użyciu magii nie ma animacji przy wyciąganiu broni białej(po prostu się pojawia), widać nieraz siatkę na ziemi.
Ogólna mapka powinna też zawierać oznaczenia celów na mapie.

Podsumowując: czekamy na pierwszego patcha.
 

valt

New Member
Dołączył
14.10.2010
Posty
1
cześć, mój pierwszy post i będzie to SPOILER gierki więc:
po zakończeniu jej, co zajęło mi kilkanaście godzin, co mnie zasmuciło że taka krótka gra, jestem głównie zdziwiony i wkurzony że nie dotarłem do Setarrif. Nie wiem może robię coś źle i to przegapiłem, ale jeśli nie to można się wkurzyć, bo liczyłem na ładne miasto do odwiedzenia:( (jeśli komuś się udało tam zawitać to niech napisze jak, pls)
Denerwuje mnie też liniowość gry i zamknięty świat, nie to co w 3, co bardzo lubiłem ze można było wejść praktycznie wszędzie, a tu nie można nawet pływać.
 

Biafra

Balotelli
Weteran
Redakcja
Dołączył
8.10.2010
Posty
2677
Jeszcze gry nie ukończyłem, ale po tych kilku godzinach spędzonych na rozgrywce, mogę coś już napisać:

Jeżeli pominąć to ciągłe wpadanie na niewidoczne bariery, to gra się dość przyjemnie, a czas leci szybko i bezproblemowo przy tym tytule. Szczególnie gdy potratujemy go jako nowy produkt, nie mający nic wspólnego z poprzednimi odsłonami serii.

-To co mnie osobiście irytuje w Arcanii, prócz tych barier,o których już wspomniałem, to na przykład częste zmiany pogodowe skutkujące opadami deszczu gdzieś tak co ok. 5 minut. To lekka przesada...
-Nie podoba mi się również ta odlatująca kamera, gdy dochodzi do starcia z przeciwnikiem, przez co trudniej identyfikować mi się z bohaterem (jak jest w przypadku innych Gothiców, czy choćby Wiedźmina), bo patrząc na niego z pewnej odległości i często z góry, to tylko jakaś śmieszna figurka. Do tego nie można podziwiać w pełnej krasie bestii próbujących nas zatłuc, bo przy takim ustawieniu są one po prostu małe i bezpłciowe...
-No i na koniec system teleportów. To jakaś totalna porażka. Jeżeli zrezygnowano już z kamieni teleportacyjnych, to trzeba było zrobić to na takiej zasadzie jak w Diablo 2. A tu mamy do czynienia z teleportami, które działają tylko parami, a zysk czasowy jest niewielki, bo sam proces trochę trwa, a odległość między danymi dwoma telepkami jest niewielka...
-liniowość rozgrywki- tu nie trzeba się rozpisywać... wiadomo o co chodzi.

Nie rozpisuję się tu o innych brakach, w porównaniu z innymi Gothicami, bo po prostu, wiedząc z newsów jakie będą ograniczenia, przygotowałem się psychicznie, że nie będę tego traktował jak ortodoks, czy fanatyk serii.


Jako autonomicznej produkcji daje tej gierce 7/10.

Jako kontynuacji serii 4,5 do 5/10.
 

Binek7

Member
Dołączył
26.9.2010
Posty
533
Jeszcze jedna rzecz mnie uderzyła w Arcanii. Jak Gothica można przejśc w ok. 15h?
No przecież to co twórcy zrobili przechodzi ludzkie pojęcie. 4 lata pracy po to żeby grę można było przejsc w 1 dzień?
Gram bardzo krótko, a już jestem w połowie. Nie wiem jak można tak potraktowac tak wspaniałą grę jak Gothic. Przecież Gothic zawsze charakteryzował się tym, że nie dało go się przejśc w chwilę. Proszę a tu takie O!
 

Salwik

New Member
Dołączył
15.10.2010
Posty
7
Jeszcze jedna rzecz mnie uderzyła w Arcanii. Jak Gothica można przejśc w ok. 15h?
No przecież to co twórcy zrobili przechodzi ludzkie pojęcie. 4 lata pracy po to żeby grę można było przejsc w 1 dzień?
Gram bardzo krótko, a już jestem w połowie. Nie wiem jak można tak potraktowac tak wspaniałą grę jak Gothic. Przecież Gothic zawsze charakteryzował się tym, że nie dało go się przejśc w chwilę. Proszę a tu takie O!


Chłopie, a kazał ci ktoś przejść tą grę w 1 dzień ? Co ty się z kimś ścigasz ? Można grać 2h dziennie i sobie wszystko rozplanować. Ja nie wiem czy ty grasz na czas, byle szybko? Głupie gadanie jednym słowem.
 

yaqub

New Member
Dołączył
12.10.2010
Posty
6
WW.
Chodzi o to, że w Gothika zawsze trzeba było grać powoli, planować każdy napad na kretoszczura itp. Oczywiście lekka przesada z tym kretoszczurem, ale wiemy o co chodzi :). Tutaj pomijając to, że gra jest banalnie prosta nie wymaga od gracza użycia mózgu. W poprzednich częściach (1, 2) było trzeba się czasami mocno nagłowić, aby skończyć questa.
 

Binek7

Member
Dołączył
26.9.2010
Posty
533
Salwik, Nie mam w zwyczaju rozplanowywania sobie gry i ciułania w nią do upadłego. Grac 2h dziennie? Powiedz mi jeśli czekasz 4 lata na grę i kupujesz sobie ją z myślą, że zaraz pograsz sobie parę godzin w fajną gierkę, to chyba nie zamierzasz sobie ustalac limitu 2h i po przekroczeniu cięte baty.

Nie zrozumiałeś mnie zupełnie i jak widac jesteś dośc nerwowy. Tu nie chodzi o to żeby tą grę przejśc jak najszybciej, tylko o to, że gra trwająca 15h nawet nie zdąży nas wciągnąc bo już się kończy, trudne do pojęcia to nie jest. Więc jeśli czeka sie na jakąś grę długo, to nie po to, żeby przejśc krótką historyjkę, obejrzec jakieś tam zakończenie i na tym koniec. Wiadomo, można grę przechodzic wiele razy, ale mi największą przyjemnośc sprawia odkrywanie świata, a nie chodzenie po tych samych ścieżkach. I jak sądzę nie tylko mnie.
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Salwik, patrzy się na ilość godzin, które zajmują przejście całej gry, a nie ilość dni/wieczorów. A kto ile poświęca na grę dziennie, to już jego sprawa. Jak dobra gra, to ciężko zagrać 2 godziny po czym wyłączyć ją. Jeżeli tak robisz, to znaczy, że gra jest słaba i nie wciąga (mowa oczywiście o dniu wolnym od wszelkich prac). 15 - 20h to na prawdę niewiele jak na RPG. Przykładem odpowiedniej długości gry jest Wiedźmin, gdzie przejście zajmowało 40 - 50h. Także Arcania nie ma się czym szczycić w tej kwestii.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom