Program Do Grafiki

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Otóż chciałbym się dowiedzieć jaki jest najlepszy program do robienia grafiki na kompie. Miałem kilka pomysłów, ale wolę zapytać się kogoś, kto się na tym zna.

Z góry dzięki
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Hm... Ja zaczynałem na takim małym fajnym - Paint shop Pro. Wiele też chwaliło Gimpa, ale mi on nie pasował.
 

daria

Szejn
Weteran
Dołączył
3.3.2007
Posty
1525
Powiem tak... Na początek, jeśli nie znasz się na grafice - polecam PhotoFiltre 9 i Artweaver 0.5, w zestawie tych dwóch programów można zrobić całkiem dobre prace albo Paint shop Pro, tak jak pisał ArminaS.
Później jak się wkręcisz, to wg mnie tylko i wyłącznie Photoshop, ale najpierw właśnie radzę poćwiczyć na mniej wymagających programach - tak dla przygotowania xD
Gimp'a odradzam, bo wg mnie program "nie jest odpowiedni do tego" :p

Pozdrawiam, Daria.
 

shooX

Ciasteczkowy Potwór
Weteran
Dołączył
3.2.2005
Posty
1514
CYTAT(Daria @ 29-09-2008, 19:16) index.php?act=findpost&pid=197625
Później jak się wkręcisz, to wg mnie tylko i wyłącznie Photoshop


Zdecydowanie bardziej polecam Ci Corela. Jeżeli zależy Ci naprawdę na bardzo efektywnej graficę, to ten program jest najlepszym z najlepszym jeżeli chodzi o takowe kryteria.

Pozdrawiam, sX.
 

Feomathar

Über Boss
Moderator
Redakcja
Dołączył
5.10.2004
Posty
5242
Ja polecam jednak Photoshopa, sam poświęciłem 3 dni na ogólne ogarnięcie programu, poprzez oglądanie wszelakich tutoriali i czytaniu postów na forach graficznych.

To wystartowałem odrazu z grubej rury, bo nie chciało mi się uczyć "słabszych" programów, by później i tak dojść do PSa.
 

raflas

New Member
Dołączył
28.9.2008
Posty
25
Ja polecam dokładnie to samo co Feomathar, bezsensu jest tracić czas na słabsze programy, które dają o wiele mniej możliwości. Photoshop to program który warto poznać, znajomość jego obsługi może zawsze się przydać. Osobiście to mi jeszcze gimp bardzo przemawia, gify to fajna sprawa, a gimp daje dosyć spore możliwości w tworzeniu ich.
Pozdrawiam, raflas.
 

shooX

Ciasteczkowy Potwór
Weteran
Dołączył
3.2.2005
Posty
1514

Falka

Member
Dołączył
25.3.2010
Posty
44
Ja zaczynałam od Gimpa, wiec na początek polecam ten program
Co do reszty Photoshopy- starsze/nowsze polecam CS5 bardzo miło się na nim pracuje, Corel Draw też jest czasem przydatny.
 

Aniol Stroz

Najlepszy grafik
Moderator
Redakcja
Dołączył
14.10.2006
Posty
2045
Skoro już odkopane, to napiszę co ja wiem na ten temat, może komuś się przyda.

Zanim ściągniesz jakikolwiek program, poczytaj sobie jakie są rodzaje grafiki i wybierz - wektory, bądź rastr. Co jest czym, dowiecie się w googlach =]. Zdecydowanie do tego pierwszego potrzebny jest program Adobe Ilustrator, lecz kosztuje on oczywiście sporo pieniędzy. Można też użyć Incascape - ten jest darmowy.
Jeżeli chodzi o grafikę rastrową - zdecydowanie Photoshop. IMO Corel i Gimp nie są wiele gorsze, jednak brakuje im wielu funkcji i trudniej jest uzyskać jakiś efekt.

W sumie to tyle...
 

asasyn89

New Member
Dołączył
4.1.2011
Posty
13
Darmowy gimp mocno odbiega od swego płatnego braciszka Photoshopa, faktem jest że photoshop jest doskonałym programem do tworzenia grafiki dla ludzi mających choć ziarenko pojęcia o tworzeniu grafiki komputerowej, którzy wiedzą coś nie coś o maskach filtrach rozmyciach i itp. ale także nadaję się do nauki od podstaw tak jak to było w moim przypadku. Wszystkiego (od podstaw) oczywiście nauczyłem się w Photoshopie , a Gimp jest trudnym do ogarnięcia programem. Osobiście polecam Photoshopa.
Zaś jeśli interesuje Ciebie grafika 3D to polecam Blender'a lub też Light View
 

Kozo WSP

Member
Dołączył
6.10.2006
Posty
38
Do nauki najlepszy jest gimp. W większości przypadków początkujący nie używają jakichś wyrafinowanych funkcji photoshopa więc na gimpie można zrobić wszystko to samo. Gimp jest bardzo intuicyjny i wygodny, chociaż to kwestia wprawy. Generalnie polecam gimpa do nauki. Przyda się do ogarnięcia warstw, podstaw wycinania itp. Jak już to jest opanowane, to można później bez problemu przejść na każdy inny program. Gorzej natomiast przejść z photoshopa gdzieś indziej.

Mam jeszcze jedną radę dla początkujących, którzy tu zerkną. Nie wstydźcie się używać spolszczonych programów. W większości przypadków to przyśpiesza ich opanowanie.
 

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
Mam jeszcze jedną radę dla początkujących, którzy tu zerkną. Nie wstydźcie się używać spolszczonych programów. W większości przypadków to przyśpiesza ich opanowanie.
Nie zgodzę się tutaj .
Większość grafików korzysta z programów angielsko języcznych i jeżeli zaczniesz od nauki programu po polsku ,to nie zrozumiesz poszczególnych rzeczy po angielsku .

Tak jak inni doradzam Gimpa ,choć sam siedze w Photoshopie.
 

Feomathar

Über Boss
Moderator
Redakcja
Dołączył
5.10.2004
Posty
5242
Moim zdaniem jeśli ktoś ma dojście do Photoshopa, to nie ma po co się bawić w Gimpie. Fakt PS jest o wiele bardziej rozbudowany i dłużej trwa jego dostateczne opanowanie, ale warto poświęcić kilka dni aby to zrobić, bo daje o wiele większe możliwości.
 

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
Moim zdaniem jeśli ktoś ma dojście do Photoshopa, to nie ma po co się bawić w Gimpie. Fakt PS jest o wiele bardziej rozbudowany i dłużej trwa jego dostateczne opanowanie, ale warto poświęcić kilka dni aby to zrobić, bo daje o wiele większe możliwości.
Zależy co on chce robić .
Jak coś to mamy jeszcze profesjonalny PAINT :lolface:
Jak proste rzeczy: GIMP
Jak trudniejsze : PS
Btw Feo,masz full verszyn legalną ? :trollface:
 

Kozo WSP

Member
Dołączył
6.10.2006
Posty
38
Nie zgodzę się tutaj .
Większość grafików korzysta z programów angielsko języcznych i jeżeli zaczniesz od nauki programu po polsku ,to nie zrozumiesz poszczególnych rzeczy po angielsku .
To, że większość korzysta, to żaden argument. Wiadomo, każdy korzysta jak mu wygodnie. Osobiście popieram zapoznanie się również z angielskimi wersjami, ale w dziedzinie grafiki taka globalizacja nie ma większego znaczenia, chyba że ktoś pracuje za granicą w projekcie grupowym. Osobiście uważam, że programy typu GIMP, Photoshop są tak intuicyjne, że opanowanie podstaw jest bardzo łatwe. Ale intuicyjność wynika z dobrego zrozumienia interfejsu. Jeśli nie znamy angielskiego wystarczająco dobrze, to nie nauczymy się korzystać z funkcji, tylko klikania w poszczególne ikonki, które znamy gdzieś z tutków. :p

wiele większe możliwości.
Mogę się założyć, że nie korzystasz z tych większych możliwości. ;P Na pewno warto opanować obydwa te programy. ;)
 

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
To, że większość korzysta, to żaden argument. Wiadomo, każdy korzysta jak mu wygodnie. Osobiście popieram zapoznanie się również z angielskimi wersjami, ale w dziedzinie grafiki taka globalizacja nie ma większego znaczenia, chyba że ktoś pracuje za granicą w projekcie grupowym. Osobiście uważam, że programy typu GIMP, Photoshop są tak intuicyjne, że opanowanie podstaw jest bardzo łatwe. Ale intuicyjność wynika z dobrego zrozumienia interfejsu. Jeśli nie znamy angielskiego wystarczająco dobrze, to nie nauczymy się korzystać z funkcji, tylko klikania w poszczególne ikonki, które znamy gdzieś z tutków. :p


Mogę się założyć, że nie korzystasz z tych większych możliwości. ;P Na pewno warto opanować obydwa te programy. ;)
Tak ,ale zazwyczaj w pracy dostajesz englisz verszyn programu .
A za granicą lepsze zarobki niż u nas w kraju .:trollface:
Więc warto od razu na angielskiej wersji działać.

2 . Co do większych możliwości to np nikt nie korzysta z nich w np Paincie .
A wbrew pozorom jest to w miarę zaawansowany program.

Ale rzeczywiście ,warto opanowac obydwa programy .
 

Kozo WSP

Member
Dołączył
6.10.2006
Posty
38
Nauka programu w wersji angielskiej zajmuje więcej czasu, niż w wersji polskiej i późniejsze przejście na angielską (bo o tym tu mówimy). Ale oczywiście, jeśli ktoś woli zaciskać poślady to może używać wersji angielskiej od pierwszego kontaktu, jeśli się poczuje bardziej pro. :p A później wychodzą cyrki, jak ktoś wybiera opcję z menu view -> proof setup i się dziwi, że filtra nie można cofnąć. xD xD xD
 

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
Ja zacząłem od angielskiej wersji i nie mam problemów.
A z anglika ,nie chwaląc się mam 3. :trollface:
 

Aniol Stroz

Najlepszy grafik
Moderator
Redakcja
Dołączył
14.10.2006
Posty
2045
Jeśli chodzi o wersję graficzną to powiem tak - nie ma różnicy. Jeżeli masz w języku polskim i opanujesz już dobrze program, to po przejściu na angielski wbrew pozorom jest bardzo łatwo. Często zapamiętuje się przez kolejność poszczególnych funkcji etc. No i do tego dochodzi znajomość języka angielskiego.

Co do możliwości - są one porównywalne jeśli chodzi o PS i Gimp. Nie wiem dlaczego niektórzy wychodzą z założenia, że gimp jest gorszy (Tym samym mniej lub bardziej ubliżając twórcą owego programu). Znam ludzi którzy robią w nim świetne prace, zarówno layouty jak i inne. Jeśli ktoś potrafi i ma chęci to zrobi coś extra.

Pozdrawiam.
 

mareczek_89

New Member
Dołączył
31.3.2011
Posty
23
Według mnie warto opanować PS trochę to zajmuje ale program potrafi wszystko, i jest moim faworytem. Gimp jakoś nie za bardzo mnie przekonał.
 
Do góry Bottom