Baldurs , Icewind I Tego Typu Gry

Status
Zamknięty.

Shadow27

Member
Dołączył
26.10.2005
Posty
354
Witam wszystkich. Takiego tematu tutaj nie znalazłem (mam nadzieje , że nie ma
tongue.gif
) ale chciałbym zapytać o wasze oceny na temat gier typu Baldur's Gate (obie części) oraz Icewind Dale
smile.gif
jeśli ktoś zna więcej gier tego typu to niech poda ich nazwy (jeśli są godne uwagi)

Ja osobiście uważam gry tego typu za wspaniałe połączenie fabuły z możliwością rozwoju postaci (a nawet całej drużyny
biggrin.gif
). Baldursa I przeszedłem , drugą część kończe , a w Icewinda gram od niedawna więc jak ktoś ma jakieś cenne uwagi to niech także tutaj zamieszcza
 

Em.50

Member
Dołączył
25.11.2005
Posty
157
No wszystko ładnie , pięknie ... gry fajne (Icewind wymiata!) , ale nie ten dział !
Specjalnie jest stworzony dział "O grach" , więc na drugi raz patrz gdzie piszesz
wink.gif

A takich topiców już trochę było np. o Iwd
huh.gif
smile.gif


Ps. Modzi , przenieście topic do działu o grach .
 
Dołączył
22.9.2005
Posty
387
No cóż grywałem w Baldura i mam zamiar to powtórzyć. Co do Bladura to jedynie mankamentem jaki mnie irytował to grafika. Ona mnie poprostu muliła. Po popykaniu w gierke czułem się jakbym zjadł coś nie świerzego. NIe wiem czemu tak na mnie wpływała. Ogólnie nie zdąrzyłem zatopić się w fabule, ale same pierwsze kroki w grze dowodziły, że gra zasługuje na miano przełomowej.

W IWD nie gralem ale słyszalem, że jest dobra więc może zagram. Pozdro!!
 

Sługa Kruka

Member
Dołączył
12.12.2005
Posty
261
To takich gier można zaliczyć NWN. Niestety, nie miałem okazji przejść tej gry, bo płyta nr. 2 jest uszkodzona. No, i pozostaje jeszcze Dungeon Siege. Ta gra jest fajna i nawet wciągająca. Ale co to Wrót Baldura i Icewind'a....nie przechodziłem tych gier osobiście, ale wydają mi się fajne. (grałem u kumpla). Dałbym tym grom oceny: B.G. 4/10 i I.D. również 4/10. Pozdro!
 

Yezo

Active Member
Dołączył
19.10.2004
Posty
1604
Ojj tak nie ma jak klasyka rpg
biggrin.gif
Grało się w te gierki, no coż co można jeszcze zaliczyć...troche tego jest...NWN ze wspaniała oprawą, Planspece; Tornament stare ale jare, Evil Islands (pewnei nie wielu z was grało ale jak dal mnie byla to bomba jakiś rok temu), Arcanum - ciekawe połaczenie świata magii i maszyn, długo by tak można wymieniać
smile.gif

Pewnie jak dla wiekszości tutaj goszczących rpg jest dla mnie najlepszym gatunkiem gry komputerowej...
 

shooX

Ciasteczkowy Potwór
Weteran
Dołączył
3.2.2005
Posty
1515
Osobiście grałem w każdą część Baldura oraz IWD i każdą przeszedłem.
Gry osobiście mnie bardzo wciągnęły może nie pod względem grafiki ale pod względem fabuły, miałem kiedyś zamiar zrobić stronę o IWD ale nie mogłem znaleźć redakcji. Gry prezentują się na wysokim poziomie, lecz są strasznie do siebie podobne. Teksty niektórych postaci wymiatają, i uważam iż powinna powstać gra IWD 3, aczkolwiek Baldurem III też bym nie pogardził ale wole osobiście IWD bo I i II przeszedłem kilka razy.
Najbardziej podoba mi się w IWD dolina wichru chyba tak to się nazywało, bardzo wciągający moment w grze, gdy pełno Yeti wyskakuje z śniegu. Kurde, aż mam chęć zagrać w IWD jutro chyba wgram.

Pozdro
 

Geezer

Member
Dołączył
9.9.2005
Posty
833
Hmmm... niestety nie miałem zaszczytu zagrać w te klayki RPG, jednakże w twym poście
Shadow27 piszesz, aby polecić inne tego typu gierki...

A więc... Torment... moim zdaniem gra-tajemnica... jak sobie przypomnę grańsko w tego świetnego RPG'a to tylko niewiele elementów przychodzi mi do głowy. Wydaje mi się jakbym bardzo szybko go przeszedł, a jednocześnie jakbym się z nim męczył całe wieki... Jedno jest pewne. Trzeba przeżyć tę przgodę. Gra truuudna, jak dla mnie, minimum walki, masa questów, niektóre NAPRAWDĘ trudne.... pamiętam, że nieraz sięgałem do poradnika :/

Następna, wspaniała, giera... Arcanum...
Już nie taki tajemniczy jak Torment, aczkolwiek dość trudny, zawiły, ale jakże interesujący. Questy mają kilka rozwiązań... KAŻDY. Najbardziej skomplikowany RPG jaki kiedykolwiek wyszedł! Z fabułą... intrygującą. Na sam koniec dowiadujemy się prawdy... nie, w to trzeba zagrać
biggrin.gif


Polecam obie gierki i mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że są lepsze od Gothica
biggrin.gif

....... no dobra są równe Gothicowi
biggrin.gif
 

Megarion

El Presidente
Dołączył
25.9.2004
Posty
1824
QUOTE (Sebek @ 16-12-2005, 21:57) , Evil Islands (pewnei nie wielu z was grało ale jak dal mnie byla to bomba jakiś rok temu),
Grałem i popieram, gra wymiatała
biggrin.gif
.

W Baldursa 1. grałem naprawde dużo, gra nic nie przeszkadzała bo był całkiem jeszcze wtedy. Fabuła mnie nieźle wciągnęła a i ogólna frajda duża 8/10

NWN wciągnęło mnie jeszcze bardziej, zwłaszcza za 1. razem. Niestety, nie przeszłem
biggrin.gif
. Pod koniec trochę się rozłaziło, ale i tak wspominam gre dobrze. 9/10
 

Świrus

Ginekolog (Przywódca zbójów)
Dołączył
5.10.2004
Posty
1719
Nie wiem czy autorowi tematu chodziło o cRPG, sądzę, e chodziło o cRPG o takim enginie, czyli BG, IWD, P:T i może coś jeszcze, ale nie znam.

BG- fajna gra, ale kiedy chce się zbadać całe Wybrzeże Mieczy na początku gry, bez solucji to nieźle mozna się zirytować. Przeciwnicy czasem dziwnie rozstawieni, bossy obok cieniasów itd. Grając w te grę zdarzało Mi się nudzić, kiedy nie brałem się za główny wątek, mówię tu o pierwszej części po w drugiej ledwo co zacząłem Lochy.
IWD- tutaj przeciwieństwo BG, gra nastawiona na akcje, jedziesz i sieczesz, nie ma zbytnio zadań pobocznych, a jak są to można je rozwiązywać po drodze. Doświadczenia w porównaniu do BG jest dużo więcej i poziomki(
tongue.gif
) szybciej lecą.
P:T- gra bardzo ciekawa, nie przynudza walką, w Sigil naprawdę jest co do roboty i rozwiązując zadania nigdy się nie nudziłem, ale jakoś zawsze się zniechęcam do gry, kiedy mam wyruszyć na poszukiwania Brązowej Kuli, powiedzcie czy to, że jest tam sama sieka i błądzenia po lochach to błędne przypuszczenie?

Coś zaś do NWN to sporo w niego swego czasu na multi pykałem i wtedy mogłem się pochwalić mymi zdolnościami, ale niestety czołówka graczy polskich była lepsza ode Mnie :/ Ale i tak Darka Arena i Dark Cathey na zawsze pozostaną w mej pamięci. Te eksterminacje lamusów, duele, bawienie się bugami(tak to były czasy kiedy dwóch magów mogło podnieść ping serwera to 1000:)), teraz istnieje jeszcze Dark Cathey z tego co wiem, ale niestety ludziom się już ta gra trochę znudziła, na Mistrzostwach Polski było raptem z 10 osób…

PS. Pomyłka jest Dungeon Arena za miast DC.
 

MatSon

New Member
Dołączył
4.8.2005
Posty
18
Jeszcze można zaliczyć Świątynie pierwotnego zła
wink.gif
trudna gra jak dla mnie
dry.gif
trochę w nią pograłem ale i tak wole NWN wraz z dodatkami bardzo dużo godzin spędziłem grając w tą gre, dużo klas fajne umiejętności i w ogóle gra jest extra. Kto w nią nie grał to polecam.




Pozdro!!!
 

Khalid

Member
Dołączył
13.9.2004
Posty
453
Gry tego typu są poprostu wspaniałe. Przełomem w tej dziedzinie gier był zdecydowanie Baldur's Gate. Przesiedziałem przy BG na prawdę wiele czasu.
Również IceWind Dale I oraz II były/są grami, które bardzo dobrze mi się kojarzą.
Wspomnieć też warto o Dungeon Siege I i II... także są to gry na które warto poświęcić trochę czasu. Najbardziej jednak spodobała mi się gra Neverwinter Nights, która wg. mnie jest najlepszą jaką tu wymieniłem. Z niecierpliwością czekam na jej drugą część, która ma się ukazać w tegoroczne wakacje
biggrin.gif




POZDRO "Khalid"
 

Dark Shadows

Active Member
Dołączył
21.10.2005
Posty
1349
Znam wszystkie gry, które tu wymieniliście. I wszystkie (chyba) są z gatunku RPG. Co do oceny, Baldursów to nie grałem, ale słyszałem opinie. Podobno bardzo dobra wiec polecam. Icewind Dale to naprawdę fajna gra RPG jedna z lepszych dla mnie. Fabuła świetna tylko grafika słaba na te czasy, jakie mamy teraz. Inne RPG to stary już Dispel. Pewnie nikt nie zna. Bardzo fajnie mi się grało. Oczywiście polecam też Dungeon Siege I i II.

Ogólnie polecam was wszystkie lepsze gry RPG.
wink.gif


Pozdrawiam.
 

Dragomir

Adam Konopka
Weteran
Dołączył
25.9.2004
Posty
2527
Gralewm co prawda tylko w NWN'a i BG, ale musze coś dopowiedzieć - Baldur, Icewind Dale, NWN, Temple of Elemental Evil - to wszystko cRPG na podstawie jakże wspaniałego papierowego Dungeons&Dragons.

Co prawda tylko NWN i Temple są na podstawie edycji 3.0 - pozostałe to wciaż mechanika z poprzedniej epoki...

Natomiast Dungeon Siege to przecież klasyczny hack&slash a nie prawdziwe rpg, jak beda takie przyklady to jeszcze ktoś Diablo poda.

To jest dosć luźno zwiazane z tematem ale co tam - JEST.

NWN jest dobrą interpretacją zasad, ale wiele rzeczy jest łamanych - np. umiejetność Parowanie, czy też brak automatycznego trafienia/nietrafienia (naturalne 20/1 na k20)
a także totalnie chore wykorzystanie wyniku 20 w czasie rozbrajania pułapek. W DnD jest to niemożliwe bo taki wynik oznacza, że postać próbuje jedną rzecz tyle razy że w końcu jej się uda. A tutaj - jakby saper rozbrajał bombę bez ryzyka porażki.
Heh, ale się rozpisałem.

O BG powiem mniej, bo mechanika nie przypadła mi do gustu. Był to niewątpliwie wielki cRPG, tak jak wielkie było DnD 2.0 - ale w swoim czasie.
Chociaż nawet teraz Baldur może sie podobać, jednak bardziej polecam NWN'a.
 

Dadex

Al di là delle nuvole
Weteran
Dołączył
5.11.2004
Posty
1789
Choć temat dosyć stary wypowiem się bo warto.

Baldur's Gate – Jak dla mnie król cRPG. Przeszedłem ją 3 razy to chyba dowód, że naprawdę warto zagrać. Wiele osób narzeka, że grafika jest beznadziejna, ale czy to ważne? Jak dla mnie bez problemu wystarcza. W tamtych czasach gdy się ukazała była z pewnością bardzo dobra. Cóż przynajmniej nie mam problemu ze sprzętem. Klimat wspaniały, fabuła bardzo dobra. Dwójka jak dla mnie już troszkę gorsza, gdzieś przepadł ten klimat, ale i tak warto zagrać. Trzeba też dodadać, że gra jest dobrze spolszczona.

Plenescape Torment – Świetna gra, zachwyca swoją tajemniczością, klimatem i fabułą. Fabuła jest chyba najmocniejszym atutem tej gry i w ogóle wyróżnia się z gier cRPG. Naprawdę ciekawe jest poznawanie tożsamości bezimiennego. Trzeba wiele czytać i to jest plus, każdy kto lubi cRPG zrozumie. Teksty niekiedy też potrafią rozbawić, tak samo jak postacie (szczególnie mam na myśli Morte). Co go grafiki to bardzo podobna do tej z baldura, w końcu ten sam silnik.

Icewind Dale – Gra taka sobie, wolałem chyba jedynkę którą przeszedłem dwa razy. Dwójki coś nie chce mi się ukończyć, zaklinowałem się w 5 rozdziale. Gra jest moim zdaniem ciekawa na początku, potem gdy zaczyna się ciągłe zabijanie, to robi się z tego Diablo.
W II są niektóre trudne momenty, nie wiem czy bez solucji bym sobie dał radę, mam tu na myśli np. Upadły Las. Jeśli chodzi o grafikę to jest już o wiele lepsza niż w dwóch powyższych grach.

Każdy powinien zagrać w te gry (no może oprócz IWD). Co jak co ale muzykę wszystkie mają bardzo dobrą. Jeśli zaś chodzi o NWN to nie grałem się nie wypowiem, ale zamierzam nadrobić zaległości.
 

Morgahard

" I'm what you call a demon..."
Weteran
Dołączył
15.9.2004
Posty
1186
Jeśli chodzi o wyżej wymienione pozycje, to Ice Wind Dale podobał mi się bardzo , bardzo. Baldur jedynka jest słaby i nudny. Może ma dobrą fabułę ale fabuła to nie wszystko, nie krtykuje tej gry bo uwarzam że to klasyk po prostu mi nie odpowiada. Baldur 2 to co innego
wink.gif
. Zresztą Ice Wind 2 też mi się podobał ale za dużo w nich bicia a za mało interakcji z otoczeniem. Jeśli chodzi o gry tego typu nie wiem czy chodzi ci ogółnie o cRPGi czy po prostu coś ala Baldur. Jeśli to drugi moge ci polecić Świątynie Pierwotnego Zła lub wymienionego już Tormenta. Lub Dispela- słaba mało znana gierka, pełna bugów ale podobna klimatem i w sumie lubiłem w nią grać. Jeśli jednak to pierwsze czyli ogólnie gierki cRPG to list jest długa od Gothica zaczynając.
wink.gif
 

Lares_

Paladyn Wody
Dołączył
29.11.2005
Posty
806
Baldur Gate I i II: tyle godzin poświęconych grze, jak na swoje czasy grafika byla dobra, dżwięk świetny ilość itemów prawie nieograniczona

Co do innych sie nie wypowiem bo nie grałem
 

Orik

New Member
Dołączył
17.1.2006
Posty
9
Do takich gier można zaliczyć jeszcze NWN super gierka dobra grafika wciągająca fabuła małe wymagania polska wersja no i wspaniały tryb multiplayer do tego jest jeszcze edytor bardzo prosty w obsłudze.W grze są świetnie podłożone głosy wydaje mi się że nawet lepiej niż w angielskiej wersji.Jest to moja ulubiona gra razem z Gothiciem czyli na równi.Polecam tą grę można ją kupić w platynowej kolekcji(czy jakoś tak) za 59.99zl.
 

Maniak89

Member
Dołączył
29.1.2006
Posty
52
Ja grałem w Icewindale.Wdług mnie gra jest spoko.wprowadza fajnu klimat dzięki czemu wiekszą przyjemność sprawia granie w gry tego typu.Podobają mi sie w tej grze bronie.Fajne jest to iz artefakty występują jako single.Nie da rady znależć takiego samego artefaktu(o ile jest on godzien uwagi).W moim ice wkurzyła mnie końcówka.gdy przechodzilem ze swiątyni do pierwszego miasta gra zacinała sie i trzeba bylo restartować kompa:(.

Jeśli chodzi o inne gry tego typu to słuszałem o grze "TORMENT".Osobiście w nią nie grałem ale słyszałem że jest całkiem całkiem.
 

mogget

forumowy obibok
VIP
Dołączył
7.2.2006
Posty
488
Ogolnie baldur byl fajny ale dwojka byla lepsza poniewaz byly podklasy itp.
A ja polecam dungen siege 2.Fajna cos jakby mieszanka diablo2 i badrus'a
Nwn tez jest swietny i spodziewam sie ze dwojka to bedzie wypas jak G3.
tongue.gif
tongue.gif
 

Darkstorm

New Member
Dołączył
3.3.2006
Posty
8
Odświeżam

Świetne gry: przełomowe BGI, świeta dwójka z dodatkiem, ciekawe P:T, H&Sopodobne IwD i IwDII, średniawe NwN i ogólnie dobre gry. Oczywiście BG to najlepszy cRPG i nie ma co polemizować, a P:T to najwierniejsze oddanie zasad D&D na kopmy. Warto zagrać. Co prawda ani Infinity, ani Aurora to nie są najlepsz silniki graficzne jak na dzisiejsze zwyczaje. Ale z taką fabułą tych produkcji, konkurencja nie ma szans.
biggrin.gif
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom