Świat Risena, A Gothica

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
W sumie tak dzisiaj się zastanawiałem przed premierą Władcy Tytanów, czy świat Gothica i Risena nie mógłby być przypadkiem jednym światem. Zwróćcie uwagę na jedno z zakończeń Gothica 3, a początek Risena. W jednym z zakończeń pomagamy Xardasowi wygnać bogów i udajemy się z nim do Nieznanych Krain. Risen zaczyna się słowami: "Dłużej niż pamięta ludzkość Panowali Bogowie, a ludzkość służyła jako niewolnicy". Cholernie kojarzy mi się z sługami Innosa, Adanosa i Beliara, którzy toczą w imię swoich bogów wojny. "Moc została przekazana człowiekowi, a człowiek wygnał Bogów ze świata". To zaś mi się kojarzy z Xardasem i jego zakończeniem. Xardas przecież otrzymał moc Beliara poprzez nazwijmy to tak "wchłonięcie" mocy smoka ożywieńca na końcu Gothica II. Dodatkowo posiadł moc Innosa i Adanosa poprzez odpowiednio Berło Varantu i Kostur Wiecznego Wędrowca w Gothicu III. Xardas użył ich, aby wraz z bezimiennym wygnać bogów. Idealnie tak jak zaczyna się Risen. W Risenie wspomniane jest, że to jakiś mag wygnał bogów. Może to Xardas. Zwróćmy uwagę na to, że może być to jeden świat. W końcu nie wiemy co jest na wschodzie. Mógły być tam przecież kontynenty, których królestwo Myrtany nie odkryło, między innymi może nim być właśnie Stary Kontynent i Arborea. Tak samo ludzie ze Starego Kontynentu mogą nie mieć pojęcia o królestwie Myrtany i terenów będących pod jej sztandarem. Ba. Zwróćmy uwagę, że ludzie ze Starego Kontynentu dopiero od niedawna badają Arboreę, która jest znacznie bliżej, nie mówiąc już o dalszych terenach. Indianie z Arborei natomiast żyją w swoich grupach i nawet nie myślą o badaniu innych zakątków świata. 
 
Jest jeszcze fakt z poza gier i ich fabuły. PB po stworzeniu Gothica 3 odsprzedało tym czasowo prawa do serii JW, przez co nie mogli wykorzystać nazwy Gothic. Więc jakby na to nie patrzyć mogli stworzyć grę rozgrywającą się w tym samym świecie, lecz pod inną nazwą. Może i to nie to samo, ale gry takie jak Baldurs Gate, Icewind Dale, czy Neverwinter Nights rozgrywają się w tym samym świecie D&D, a nie są bezpośrednio z sobą powiązane.
 
Ciekawi mnie wasze zdanie na ten temat. Co o tym myślicie?
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Kiedyś, w jakimś wywiadzie twórcy powiedzieli że pracowali nad Risenem początkowo jako nowym Gothiciem, jeszcze nie spodziewając się odebrania im praw. Powiedzieli że historia przez nich opowiedziana jest na tyle uniwersalna że mogłaby wydarzyć się również w świecie Gothica. Bardzo możliwe że historia była tworzona aby zostać czwartym Gothiciem, a tak, po wycięciu imion i miejsc do których twórcy praw już nie mieli, zostało jedyne słodkie puszczenie oczka do fanów. 
 
Masz rację że geneza opowiedziana w Risenie jest podobna do zakończenia Gothica i naprawdę ucieszyłbym się jakby zostało to pokazane w 3 Risenie. Zauważmy że w świecie gry (conajmniej w jedynce, dwójki jakoś nie zniosłem) nie ma nic co by przekreślało taką możliwość. 
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Trzeba jednak pamiętać, że Risen ma się zakończyć na trójce (jak miał Gothic) i PB będzie robiło nowe RPG, z nową fabułą - jestem ciekaw czy też ze światem i całą resztą podobną do poprzedniczek.
 

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
Ja właśnie nie narzekałbym, gdyby połączyli by te dwa światy. Ba... nawet uważam, że mogłaby być to całkiem ciekawe. Risen może i jest zapowiedziany jako trylogia, ale i tak z chęcią bym poznał co się by działo później. Również za ciekawy fakt bym uważał, jeśli to właśnie nowa gra PB (ta po Risenie) łączyłaby ten świat w jeden. Może to i moje gdybanie, ale jednak coś w tym jest. Przecież nowa gra nie musi się nazywać Gothic, czy Risen, aby toczyć się w tym samym świecie. Tak jak podane przeze mnie wcześniej tytuły.
 
Mogłoby być przecież tak jak z trylogią Mass Effect. Kończymy wątek danej postaci i robimy kolejną grę z nowym bohaterem, nową historią osadzoną w tym samym świecie.
 

Don Esteban

Husarz Wiedźmin
VIP
Dołączył
24.2.2014
Posty
182
Też długo nad tym myślałem i jest to bardzo prawdopodobne. Teraz gdy piranha bytes ma już prawa do marki Gothic, może coś się w tą stronę ruszyć.
Kiedyś w jakimś wywiadzie padło pytanie...
 
Redaktor: "Czy Risen 3 zmieni nazwe na Gothic 5?"
Jeden z PB: "To bardzo trudne pytanie, nie mogę na razie nic na ten temat powiedzieć" 
 
A więc... Kto wie :)
 

Woodie

New Member
Dołączył
15.7.2011
Posty
29
Szkeleton napisał:
Trzeba jednak pamiętać, że Risen ma się zakończyć na trójce (jak miał Gothic) i PB będzie robiło nowe RPG, z nową fabułą - jestem ciekaw czy też ze światem i całą resztą podobną do poprzedniczek.
Nie przypominam sobie (a obserwatorem uniwersum jestem od dawna), żeby PB kiedykolwiek stwierdzili, że Risen to trylogia.
 

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
Mnie się wydaje, że mówili coś na ten temat. W sensie, że to będzie trylogia.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Piranha Bytes podczas ujawniania Risen 3 mówili, że będzie to ostatnia część i zwieńczenie trylogii, fabuły. Zresztą jest to u nas napisane w informacjach o grze.
 

Dark Fenix

Strażnik Pana Ciemności
Członek Załogi
Redakcja
Dołączył
24.8.2009
Posty
1085
http://www.worldofrisen.de/english/gallery_138.htm
Kogo przypominają wam te postacie na pierwszych obrazkach?

I jak się nie mylę, są to concept arty intra do Risena. Więc wygląda na to, że piranie chciały wszystko ładnie połączyć. Niestety utrata praw do Gothica przeszkodziła im w tym. W przeciwnym razie od początku w Risenie występowały by np. ścierwojady.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Ale brak praw im to skutecznie przeszkodziło. Odzyskali w pełni podczas prac nad dwójką więc nie za dużo mogli pozmieniać. Teraz mają wolną rękę i widać już efekty np. Ścierwojady czy nawet historia żywcem wzięta z Gothic'a.
 

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
Wiecie co. Po tym jeszcze bardziej nie mogę się doczekać nowego Risena. Będzie z pewnością ciekawie :)
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Te ścierwojady z prezentacji to potwierdzone, czy okaże się że są po prostu "podobne" do tych z Gothica?
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Te ścierwojady to już potwierdzone potworki. Zresztą widać na tym urywku gamepalyu jaki daliśmy napis ;)
 

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
No tak, ale wcześniej w Mrocznych Wodach też się wydawało, że powrócą ścierwojady, a ostatecznie okazało się, że owe potworki nazwali ognistymi ptakami.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Scavenger we własnej osobie czyli po polsku Ścierwojad. Nie sądzę by teraz na siłę zmieniali nazwy stworków. A w Mrocznych Wodach musieli na początku dać ogniste ptaki bo Ścierwojady należały do serii Gothic, a później się im pewnie nie chciało zmieniać.
 
tvxj.png
 

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
W sumie zastanawiałem się jeszcze nad jednym. W tym filmiku jest pokazane jak głównym bohaterem jest stary bezimienny i ten nowy. Myślicie, że może nam przyjdzie sterować ostatecznie obiema postaciami?
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Jak można zauważyć, pewnie będzie tak, że na początku będziemy sterować starym, a później nowym. Pewnie ten nasz stary coś zrobi przez co będziemy musieli się przerzucić na drugiego. Dodatkowo zauważ, że stary bohater ma puste paski ekwipunku, więc chyba nie będziemy nim walczyć.
 

Iorven

Wiedźmin Misiak
Dołączył
10.4.2014
Posty
94
To, że ma pusta nie oznacza, że nie będziemy się mogli tego uzupełnić. Może będzie można sterować cały czas obiema postaciami, ale fabularnie będą się mogli zmieniać. To mogłoby być też dość ciekawe.
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Chwalili się że początkowo zagramy postacią rozwiniętą aby dowiedzieć się jaki kierunek rozwoju nas interesuje, więc to pewnie jest to. Gramy starym bezimiennym z wszystkimi umiejętnościami na maxa, a potem wchodzimy w ciało jakiegoś słabiaka. A tak trochę zmieniając kierunek - w zapowiedziach mówi się o nowym BEZIMIENNYM bohaterze, natomiast w artykule na stronie, na samym końcu napisane jest że jest to pierwsza postać z uniwersum która będzie posiadać imię. Jak to jest, co jest potwierdzone, a co jeszcze nie dopowiedziane? 
 
O tym artykule mówię: http://gothic.org.pl/seria-risen/risen3/pierwsze-informacje
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Mówi się o nowym Bezimiennym bo się nie zna jeszcze jego imienia, ale zauważ również, że w zapowiedziach jest napisane, że będzie posiadał imię, lecz jeszcze nieznane. Zbyt dużo Bezimiennych by było.
 
Do góry Bottom