Risen Vs Gothic 3

Najemnik@

Member
Dołączył
16.7.2008
Posty
531
Witam, napisałem ten temat żeby dokładnie przedyskutować plusy i minusy oraz inne wady i zalety obu gier. A oto moja opinia:

Gothic 3
Plusy:
- Mnóstwo przeróżnistych potworów oraz NPC
- Wielki świat podzielony na 3 krainy.
- Wiele zadań głownych i pobocznych.
- Dość Spora ilość róznych umiejętności.
- Wybór stopnia trudności gry.
- Wolna ręka można działać tak jak sie chce.
- Można wybrać jak zakończy sie gra.
- Ładna grafika na wysokich detalach.
- Dość ciekawa fabuła (oczywiście już nie taka jak we wcześniejszych).
- Duża ilość pancerzy, czarów i uzbrojenia).
Minusy:
- Duża ilość bugów
- Nie stabilny silnik gry co we efekcie nawet na dobrych komputerach daje ścinki.
- Niska inteligencja NPC
- Łatwy system walki.
- Niedopracowane niektóre umiejętności i zadania.
- Długie wczytywanie gry.
- Ścinki przy używaniu kamieni teleportacyjnych.

Risen
Plusy:
- Ciekawa i wciągająca fabuła już od początku gry.
- Spora ilość zadań.
- Możliwość wyboru stopnia trudności gry.
- Błyskawiczny zapis i wczytywanie gry.
- Dobry silnik gry przez co nawet na słabszych kompach można wyciągnąć przyzwoite efekty.
- Ciekawy wygląd potworów.
- Znakomity system walki który zmienia sie z poziomem umiejętności łączony w rózne kombinacje.
- Ciekawe Czary podzielone na zawoje runy i kryształy.
- Wzrósł poziom trudności gry w porównaniu do Gothica 3.
- Dość ładna grafika i textury.
- Nowe umiejętności.
- Dużo ciekawych miejsc.
- Możliwość dołączenia do jednej z trzech grup.
- Mała ilósć błędów.
Minusy:
- Gra poprostu troche za krótka.
- Mały świat.
- Przydało by sie więcej zadań pobocznych.
- Mała ilość broni,pancerzy i czarów ofensywnych.
- Brak polskich dialogów (mi to jednak nie przeskadza).
- Brak wolnej ręki.

I to tyle teraz niech inni wyrażą swoje wady i zalety ;]
-
 

Vendetta

Deathproof
VIP
Dołączył
27.2.2009
Posty
1393
Moim zdaniem wygrałby tutaj Risen. Nawet nie ma co porównywać- obie gry są zasyfiałe i zbugowane, ale Risen ładniejszy i to przechyliło szalę na jego korzyść. I dodatkowo w Risenie jest zmixowana muzyka z Gothic 1- lepsze to, niż jakieś dudnienie w G3.
 

Melon

New Member
Dołączył
27.2.2010
Posty
4
+ moim skromnym zdaniem soundtrack z g3 jest dobry, ale po dłuższym graniu ma się go serdecznie dość. W Risenie się tak tego nie odczuwa.
 

gut3k

Member
Dołączył
18.9.2010
Posty
35
Risen vs. G3 ??? Nie sądzę aby to było dobre porównanie. Gothic 3 jest wyraźnie dłuższy ma bardziej rozbudowany świat, i więcej dróg rozwoju oraz jest więcej gildii/organizacji, do których możemy dołączyć. Więc ciężko porównać gdyż Risen jest o wiele krótszy. W sumie to jest już swego rodzaju porównianie ale na nic głębszego się nie pokuszę. 




PS. Najemnik - mówiąc szczerze nie zgodził bym się z paroma plusami i minusami do obu gier zapodanymi przez Ciebie ale ogólnie wygląda to nie źle..

W każdym razie np. u mnie w G3 poruszanie się teleportami było błyskawiczne i płynne. Nie notowałem żadnych ścinek, a np. połowa pancerzy w G3 była wdł. Mnie skopana. Poprostu skopana, jak średni pancerz buntowników czy lekkie pancerze, które wyglądają delikatnie mówiąc nie zadowalająco,  albo pancerz orka (to przecież pancerz paladyna ze zmienionymi kolorami tak na dobrą sprawę), Większość pancerzy to zmienione kolory.... nie licząc szat magów. Wszakże trzeba przyznać, że np. pancerze nordmardczyków wyglądają naprawde ekstra ale już pancerze Druidów mimo iż prezentują się ładnie to sprawiają nieodparte wrażenie jakby były z gumy...




Na koniec dodam, że w G3 jest o wiele, wiele więcej zadań, sama fabuła jest dłuuuga. Broni też ile się dało tyle nawciskali, w przeciwieństwie do Risen. 

Risen jest mnie zabugowany niż G3 i to definitywnie.

To tyle =)
 
Dołączył
4.8.2010
Posty
185
''Gothic 3 jest wyraźnie dłuższy ma bardziej rozbudowany świat, i więcej dróg rozwoju oraz jest więcej gildii/organizacji, do których możemy dołączyć''

No właśnie i tu jest problem. Faktycznie w G3 jest dużo organizacji ale w żadnej nie możemy być ich członkami.

Risen vs Gothic 3 - ciężka decyzja. Risen to bardzo mały świat, niewiele questów, krótka fabuła itp. Gothic 3 wydaje się być tego przeciwieństwem, + ten cały QP4, więc stawaiałbym na G3.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Risen vs Gothic 3.....................taak, najlepiej będzie wyznaczyć grę która działała bez żadnych patchy oraz dodatków (np. QP4 do G3), więc o tym będzie te porównanie.

Gothic 3 jest gra typowo nastawiona na sandbox, otwarty świat oraz totalna samowolka z grą gdzie od razu dowiadujemy się o naszym głównym zadaniu/celu. Mimo, iż posiada wiele zadań, mimo iż grafika jest ładna (co jest niepodobne do poprzednich części). Fabuła w reguły nie powala, lecz i nie zniechęca gracza. Jest wiele organizacji u których zdobywamy tzw. "reputację" lecz głupotą jest fakt nie dołączenia do nich. Co z tego, że istnieje wiele pancerzy jeżeli większość różni się tylko kolorem? (pancerz najemnika = pancerz buntownika = pancerz asasyna = pancerz koczownika = pancerz druida), posiadają te same parametry, może lekko zmienione, lecz to nadal to samo. Istnieje tam duża ilość broni, lecz z reguły na początku można się zaopatrzyć w dobrą broń która starczy na połowę gry. Trzy zakończenia, trzy inne outra, tak jak w poprzednich częściach. Klimat tam istnieje poprzednich części, przyjaciele również są oraz stare rzeczy oraz wydarzenia/wspomnienia. oddziałują tam. System walki ogranicza się do klepania w lewy przycisk myszy, to zło. Ogólnie dobra gra, lecz większość znienawidziła ją za zniszczony silnik graficzny (który został poprawiony po wydaniu kilku patchy).

Spójrzmy teraz na Risena. Świat został podzielony (jak w pierwszej i drugiej części Gothic'a) na rozdziały. W każdym rozdziale jest główne zadanie, które mamy spełnić by pchnąć fabułę do przodu, zdecydowanie to plus, gra nie ujawnia wszystkich kart na początku. Animacja daje o sobie znać, grafika również (Pb z tego słynie, z kiepskiej animacji), lecz da się grać. Tak jak w Gothicach są 3 główne gildie do których możemy się dołączyć by później pomagać im w dążeniu do władzy. Istnieją tam pancerze, specjalne dla gildii oraz dodatkowe znajdowane w grze, broń jest te,z solidnie wykonana oraz podzielona na kilka klas (tak jak w G3). Irytuje fakt, iż ostatni rozdział głównie opiera się na znajdowaniu części pancerza, a na końcu gry czy byliśmy magiem czy wojownikiem musimy walczyć w zbroi wraz z tarczą i młotem. Zdecydowanie to plus ponieważ wtedy jest tylko jedno zakończenie. Czuć klimat Gothic'a, czuć jego siłę oraz grywalność. Tu twórcy usprawnili system walki, który okazuje się trudny do opanowania, oraz podwyższyli trudność gry, przez co większość młodych graczy odrzuciło ta grę na początku. Ogólnie również dobra gra, nie rewelacyjna.

Więc jaki werdykt? Czy za Risenem, który podtrzymuje tradycje serii, czy za Gothic 3 który tą tradycję zmienił? W moich oczach lepiej wypadł Risen, lecz niestety jest on jednokrotnego użytku, a do G3 można powracać kiedy się chce. W dodatku G3 jest nadal usprawniany przez fanów oraz twórców, a Risen odchodzi w odstawkę. Mój głos pada na Risena, który od samego początku okazał się dobrą grą.

Porównanie zrobiłem patrząc na gry bez instalowania żadnych patchy do nich.
 

rado96xd

Member
Dołączył
5.10.2010
Posty
201
Jednak w tym głosowaniu powinien wygrać Risen. Według mnie ma lepszą grafikę, fabyła bardzo wciągająca,trudniejszy system walki niż w gothicu 3, ciężej zarobić tutaj pieniądze; a co do minusów: świat jest zbyt mały, dużo misjii jest zbyt łatwych.
 

Biafra

Balotelli
Weteran
Redakcja
Dołączył
8.10.2010
Posty
2677
Risen jest lepiej zoptymalizowany. Ma bardziej zwartą fabułę i podział na rozdziały. Lepszy system walki i bardziej wymagających przeciwników. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej czuć ten klimat G1 i G2 właśnie tu, niż w trzeciej odsłonie sagi. Grafika już nie tak powalająca, biorąc pod uwagę czas wydania obu gier, różnica nie jest zbyt duża. Animacja także nie wbija w ziemię...

Gothic 3 jest źle zoptymalizowany. Zero podziału na rozdziały. Ogromny świat i rozlazła fabuła, która nie wciąga tak jak w poprzednich częściach cyklu... Grafika nawet dziś może się podobać. Wielki świat do eksploracji i totalna wolność w kolejności rozwiązywania zadań. Wzbogacona o QuestPack4 zaczyna przypominać to, za co lubimy tę serię.

Jak już ktoś napisał: teoretycznie Risen jest lepszą i bardziej dopracowaną grą, ale na jedno przejście... Jakoś nie chce się do niej wracać pomimo, że niby nic jej nie brakuje.
Natomiast do Gothic 3 wracam regularnie, jak wcześniej do jedynki i dwójki. Za każdym razem mówię sobie, że to ostatni raz, po czym mija 2-3 miesiące i wracam do niej powtórnie.
Dla mnie to jest miara jakości gry...

Tak więc w moim przypadku zwycięża G3.
 

Binek7

Member
Dołączył
26.9.2010
Posty
533
A ja na przekór większości uważam, iż to G3 mimo błędów jest lepszy. Po 1. Wspaniała muzyka...ta z risena przynudzała i byla jakaś taka drętwa w moim odczuciu. Gdy wchodziliśmy do Vengardu to tą muzykę się aż czuło, wprowadzała nas w niesamowity klimat. Wędrując przez skute lodem tereny Nordmaru dało się słyszeć wspaniałą muzykę, która sprawiała, że na prawdę przyjemnie się grało. W Risenie muzyka mnie nie zachwyciła. w pewnym momencie miałem ochotę ją wyłączyć bo mnie trochę wkurzała...
W Gothicu był bardzo duży świat, zróżnicowany, trzy krainy maksymalnie się od siebie różniące, a w Risenie, była mała wyspa, pokręcona, bez zachwytu.
Kolejną rzeczą w jakiej przoduje Gothic jest swoboda decyzji, misji, itp... w Risenie nie było tak prosto.
System walki w obu grach stoi na tym samym poziomie, nie jest to zbyt skomplikowane. Na plus Risena działa jednak to, że nie można zabić każdego potwora na 1 lvl.
No i fabuła, wszyscy zarzucają Gothicowi, że nie występuje w nim ona prawię w ogóle, ja jednak grając w grę po raz pierwszy, nie moglem się doczekać zakończeń paru ciekawych questów.
Nie wiem może jestem sceptycznie nastawiony do Risena...po prostu mnie nie zachwycił.
 

Migdał

New Member
Dołączył
24.11.2010
Posty
33
Risen vs G3 :)) zdecydowanie Risen :) dlaczego ? nie wiem ale lepiej sie gra niz w G3 po prostu bardziej sie podoba inny swiat inne postacie cos nowego a jednak i tak sa bardzo do siebie podobne mimo to według mnie jest lepszy :lol:
 

Wysoki93

Active Member
Dołączył
9.12.2006
Posty
666
A ja na przekór większości uważam, iż to G3 mimo błędów jest lepszy.
(...)

Zgadzam się z Tobą Binek, ja także uważam, że Gothic 3 jest lepszy i to o wiele!
W trójeczkę grałem już kilkanaście razy (nie zawsze dochodziłem do końca z różnych przyczyn, lecz kilka razy przeszedłem w całości) i mam zamiar do niej wrócić jeszcze za jakiś czas. W Risena grałem kilka dni, nie wciągnął mnie zbytnio... pff co ja mówię, w ogóle mnie nie wciągnął.

Według mojej opinii uznanie Risena "spadkobiercą" Gothica jest wielkim niedomówieniem, W trójeczce spotykamy znajomych z Khorinis i kontynuujemy nasze losy aby w końcu poznać odpowiedzi na kilka ważnych, nurtujących nas pytań i ostatecznie poprzeć któregoś z bogów lub nawet wygnać ich ze świata śmiertelnych. W Risenie nie widziałem elementów nawiązujących typowo do sagi. No chyba że jeśli grę zrobioną w ramach baśniowego (nie bajkowego!) świata średniowiecznego nazwać następcą Gothica, to może Dragon Age czy inne RPGi też tak nazwijmy?

Risen jest krótki, posiada mało potworów, pancerzy, czarów itd. Nawiązać chciałbym także do tego, do czego mnóstwo osób się czepia w przypadku Arcani - brak swobodnej eksploracji świata, wejdziesz do miasta i bum! Siedzisz tam. Nie można od razu zwiedzić całego świata, czyż to nie jest straszne? :eek:

Grafika? Zależy kto co woli, pamiętajmy jednak, że gry nie powstawały w tym samym czasie. Zresztą Piranha Bytes robiła obie gry, tak? Więc pomyślcie też o tym! Waszym zdaniem Gothic 3 nie spełnia Waszych wymagań, spalił mosty pomiędzy tym produktem a Gothiciem 1-2, czemu? Nie wiem, to pytanie mnie nie dręczy, tylko Was.

Chciałbym napisać coś jeszcze, ale długich postów się z reguły nie czyta - zbyt obszerne odpychają (no chyba że tytuł jakiegoś postu przykuwa uwagę, ale artykuły xXx nie na tym forum ;))

Pozdrawiam,
Wysoki93
 

Biafra

Balotelli
Weteran
Redakcja
Dołączył
8.10.2010
Posty
2677
@UP

Ja czytam.Uważam także, że nieźle piszesz. Z innych źródeł wiem, że byłeś u Buntoli, nie wiem czy w redakcji, lecz moim zdaniem masz potencjał po temu....

Co do powyższego tekstu, to śmiem stwierdzić, że w innym temacie gloryfikowałeś zarówno Risena jak i Arcanię w starciu z Gothicem 3. Jeżeli się mylę w tym względzie, to proszę oświeć mnie. Bo na ten czas, myślę, iż jesteś trochę przekornym userem, piszącym, to co mu akurat ślina na język przyniesie- a gdyby okazało się, że mam rację, to nie jest najlepszy sposób na autopromocję...

Pozdro
 

Wysoki93

Active Member
Dołączył
9.12.2006
Posty
666
Co do powyższego tekstu, to śmiem stwierdzić, że w innym temacie gloryfikowałeś zarówno Risena jak i Arcanię w starciu z Gothicem 3. Jeżeli się mylę w tym względzie, to proszę oświeć mnie. Bo na ten czas, myślę, iż jesteś trochę przekornym userem, piszącym, to co mu akurat ślina na język przyniesie- a gdyby okazało się, że mam rację, to nie jest najlepszy sposób na autopromocję...
Uczestniczyłem w dyskusji w temacie Arcania vs poprzednie części i tam także była mowa o Risenie. Mam stałe zdanie dotyczące tych gier i nie piszę "tego co mi ślina na język przyniesie".

W sporym skrócie moje stanowisko do gier sagi Gothic i Risena:
- Risen - gra w którą grałem zaledwie kilka godzin, lecz dopiero po chyba tygodniu ją usunąłem, czemu? Bo na prawdę mocno się zawiodłem na niej po zapowiedziach, nie spodobał mi się.
- Arcania - gra tak samo jak kiedyś Gothic 3 jest przez wiele osób 'jechana' a ja myślę, że posiada ciekawe elementy, jest to gra do której można wrócić (po jakimś czasie)
- Gothic 3 & 2 - gry świetne w które grałem po kilkanaście razy, na myśl o nich przychodzą same dobre słowa
- Gothic 1 - gra ze świetnym klimatem i wciągającą fabułą, lecz przez sterowanie nie chętnie w nią gram

Mam nadzieję, że Cię oświeciłem, zresztą pisałem także w innych tematach co myślę o tych grach i powinno to się pokrywać. Oczywiście z biegiem czasu poszczególne elementy mogą ulec zmianie ale przeważnie główny argument zostaje ten sam - czyli nie lubię Risena :p
 

tyrwes

Member
Dołączył
4.4.2010
Posty
72
Mimo licznych pochwał dla Risena o niebo wolę G3. Jeśli chodzi o powód ; jest ich kilka. Po pierwsze soundtrack. Zdecydowanie wolę bardziej nastawioną na otoczenie muzykę z G3 niż przycichawą muzykę z Risena. Po drugie Gothic 3 ma bogatszy świat i o wiele mniej liniową fabułę. Podczas gdy w Risenie jest ciekawie, ale fabula jest liniowa, a zadania poboczne nie zachwycają. Po trzecie Gothic 3 nudzi mi się dopiero po 2 tygodniach gry, a Risen już po 5 dniachhttp://gothic.org.pl/forum/public/style_emoticons/default/biggrin.gif. Jedno jednak muszę przyznać Risenowi. Ma lepszy system walki i drzewko umiejętności. Mimo wszystko w Risenie nie czuć tego klimatu, jak w Gothicu 3.
 

belianos

New Member
Dołączył
24.11.2010
Posty
16
[font="verdana][center][size="3"]
Ja grając zarówno w Risen jak i w Gothica 3 wciągnąłem się bardzo już od samego początku. Obydwie zawierają niezłą fabułę, super grafikę i świetny klimat. Jednakże wolę zdecydowanie Gothica 3. Risen moim zdaniem jest po prostu zbyt krótki. Za mało zadań pobocznych, na co nie można narzekać grając w G3. Poza tym jednak co Gothic to Gothic.​
[/size][/center][/font]
 

wuziu

New Member
Dołączył
21.2.2011
Posty
40
teraz dodam cos od siebie :p Gothic 3 jest fajna gra troche mnie irytuje ogromna liczba jaskin i miejsc w których nic nie ma w G1 i 2 mozna było wiele ciekawych rzeczy zdobyc w risen tez sa fajne rzeczy po chowane a w g3 poszli na ilosc jest tego za duzo moim zdaniem co dla mnie jest meczace :p cała seria od 1 do 3 ma swietna fabułe a najbardziej mi podobaja sie zakonczenia w 3 fajnie ze sa 3 rozne to co mi sie nie podobało w 3 to mała ilosc broni i ze jak zabierało sie komus bron była zuzyta tu minus.
Co do risena gra swietna czułem sie jak bym grał w gothic 1 jedyne co mnie wkurzało to walka majac na koncu 190 siły najlepszy ekwipunek miałem wciaz ciezko z jaszczurkami ;P strasznie wymagajacy system walki co moze zniechecac . No i najbardziej nie lubie biegac po swiatyniach w koło gubic sie i szukac jakiejs pierdoły:p ale wkoncu o to w tych grach chodzi:D
tak ze obie gry na duzy plus :)

Moze troche nie w temacie ale ja wolał bym risen porownac do gothica 4 chociaz nie ma za bardzo co porownywac...
najpierw przeszedłem arcanie a teraz risen po arcani zachwycony jedynie byłem grafika jak przeszedłem risen to uznałem ze nei ma co wracac do arcani.
Według mnie risen jest bardziej kontynuacja seri gothic to wygnanie bogow pasuje wszystko fajnie tylko dodac starych przyjacioł i gitara bo Arcania to jest totalna porazka.
W risen znalezc mozna wszystko co wciaga w seri gothic pułapki fajna magia trzeba duzo kombinowac i na rozne sposoby mozna to przejsc co jest swietne
a w gothic 4 nie mysli sie niczego nie uzywa nie da sie atakowac npc spac kompletnie nic zero myselnia beznadziejne wciskanie klawisza nic wiecej zniszczyli gre kompletnie ja odmuzdzyli nie ma sensu nawet chodzic zwiedzac mape bo nic sie nie znajdzie tam beznadzieja i klapa szkoda ze nazwali to Gothic :(
na zakonczenie napisze risen i gothic sa ok wciagaja bardzo warto zagrac natomiast na gothic 4 trzeba sie nastawic ze gra sie w minigierke z ładna grafika i niczym wiecej
 

Dami 1200

Member
Dołączył
27.8.2007
Posty
174
Gothic 3 czy Risen? Hm... Ciężko powiedzieć. Mnie osobiście bardzo podobała się trójeczka (mimo wielu niepochlebnych komentarzy, jakie na jej temat szły), min. w tym, że mieliśmy do dyspozycji ogromny świat, niezliczoną ilość questów, dobrą oprawę graficzną oraz to "coś" co powodowało, iż ciągle do tej gry wracam. Miała jednak wiele wad - bugi, niedopracowania, niestabilność, system walki był zbyt wolny ( cios mieczem wykonywany był, jakby w zwolnionym tempie).

Risen natomiast to moim zdaniem bardzo solidna gra, zawierająca wiele elementów poprzednich części (dobra grafika, stabilność, mała ilość bugów, ogólne dopracowanie gry, uniemożliwienie "zablokowania się" - gdyby np. jakiś stworek spadłby nam choćby do lawy, a miał potrzebny nam przedmiot, to zbieramy go automatycznie -i wiele, wiele innych zalet), jednak brakuje jej pewnego "błysku", który sprawiały, że będę do tego często wracał. W Gothic 3 (jak wgl. we wszystkie części serii poza 4) grałem wielokrotnie i zawsze wracałem po max. pół roku. Natomiast w Risena pograłem może 3 razy. Czemu? Nie mam pojęcia. Gra ma wg. mnie niemal same plusy ale nie ma tego "czegoś" co powoduje, że chce się wracać.

Więc, po ciężkich walkach z samym sobą, wybór mój pada na Gothica 3.
 

Level

Member
Dołączył
6.9.2010
Posty
37
Gothic 3 vs. Risen

Przyznam że mam problem z wyborem

Gothic 3 - Ogromny świat , wielka swoboda , spotykamy starych bohaterów , dużo questów wiele monnotonych i polegających na tym samym , niemożliwość przyłączenia sie do buntowników lub najemników ,słaby system walki i dużo błędów mimo tych błędów mnie za każdym razem wciąga .

Risen - coś nowego super fabuła , dobry system walki , gra działa bez zarzutów nawet na gorszych sprzętach i możliwośc przyłączania sie do grup , Gra wciąga mimo że wielu ludzi mówi że do tej gry niewraca w moim przypadku jest odwrotnie wracam do gry i wciąga mnie tak samo . Szkoda tylko że mamy do dyspozycji tak mały świat ale gra wywarła na mnie pozytywne wrażenie

Ciężko było zdecydować ale jednak stawiam na Risena
 

Nirvash Elsevier

New Member
Dołączył
7.7.2011
Posty
13
Stoję za Gothiciem 3 kiedy zainstalowane są najnowsze patche i mody, bez nich Risen wygrywa walkowerem.
 
Do góry Bottom