Jak Cofnąć Aktualizacje Do Win 10?

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Witam, jest tu jakiś informatyk przypadkiem?? Mam pewien problem, więc do rzeczy. 
Na pewnym laptopie marki asus, był sobie win8, Pojawiła się możliwość darmowej aktualizacji do win 10, więc skorzystano z takiej opcji. I tu zaczynają się problemy. Jak wiem, zdania na temat najnowszego systemu są bardzo podzielone. Ja, nie miałem z nim styczności ale mimo wszystko nie jestem za 10. Ten laptop też nie należny do mnie, ja tylko muszę zrobić z nim porządek. Wiele funkcji, nie działa, zostaje zblokowana po aktualizacji. Nawet przycisk start często szwankuje. Więc pytanie moje brzmi, jak to cofnąć?? W laptopie znajduje się recovery ale nie można go użyć. Przy pierwszych próbach zauważyłem, że nie działa F9 (rozruch recovery w asusie), nie działały też F2(bios), F4(tryb awaryjny), F12(boot menu) Jak wyczytałem po aktualizacji do win 10 sterownik tochpada i guzików funkcyjnych niezbyt funkcjonuje. Po odinstalowaniu sterownika F9 działa ale system wyrzuca komunikat, że nie znaleziono recovery. Ponownie przeszukałem internet i dowiedziałem się, że win 10 również blokuje partycje recovery, fizycznie jest ale nie można z niej skorzystać.  Wić jak mam przeinstalować system?? Dowiedziałem się, że microsoft daje swoim użytkownikom 30 dni na cofnięcie tej decyzji. W opcjach odzyskiwania systemu przez 30 dni był guzik przywróć poprzedni system. Oczywiście w tej sytuacji minęło więcej czasu i ta opcja nie jest już dostępna. Mam dwa pomysły, które będę dziś realizował. 
1. W tych samych opcjach odzyskiwania systemu, jest możliwość wyczyszczenia dysków i przywrócenia fabrycznych ustawień. Spróbuje, choć zastanawiam się, czy w tym przypadku nie otrzymam czystego, świeżego systemu z win 10.
2. Drugi pomysł o ile win 10 nie zablokował również tego. Spróbuje zgrać recowery na pendriva i wgrać na nowo w ten sposób. 
 
Wpadł mi do głowy kolejny pomysł.
3. Kiedyś bawiłem się program gparted. Pomyślałem, żeby zbootować go na pendriva i przy jego pomocy sformatować dysk C. To nie powinno chyba uszkodzić partycji recovery. ??
Jeśli jest tu jakiś informatyk albo ktoś, kto ma o tym pojecie i czekam na wskazówki. 
 
 
Pozdrawiam, EB.
 

Dark Fenix

Strażnik Pana Ciemności
Członek Załogi
Redakcja
Dołączył
24.8.2009
Posty
1085
Nie jestem informatykiem, ale na twoim miejscu bym po prostu zainstalował czystego win 8.1 z płyty. Będzie to najprostsza i najlepsza opcja :)
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Niestety nie jestem w posiadaniu takiej plytki. Coś jednak udało mi sie wymyślić, wyglada na to, że się uda. Pobieram 8 ze strony microsoftu bezpośrednio na pendriva. Przy pomocy pewnego programu udało mi się wydobyć cd-key z biosu. Zaraz zaczynam instalacje, powinno sie udać.
 

Dark Fenix

Strażnik Pana Ciemności
Członek Załogi
Redakcja
Dołączył
24.8.2009
Posty
1085
Eeeee lepiej ściągnij 8.1 ze wszystkimi aktualizacjami.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Przy aktualizacji automatycznie powinien się tworzyć punkt przywracania systemu do twojej poprzedniej wersji windowsa dzięki czemu szybko i bezboleśnie można było wrócić. Ale jak tego nie masz, to znaczy, że jednak coś nie banglało przy aktualizacji lub wyłączyłeś jakieś opcje przy aktualizowaniu. W tej sytuacji najlepiej postawić sobie na nowo system, a aby odzyskać dane najlepiej sobie z płytki jakiś Ubuntu czy inny darmowy mały system zgrać i wszystko pozabierać.
 
PS> Najlepiej do Cedrica napisz na fb, on się tam systemami bawi, najchętniej i najszybciej pomoże.
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Przy aktualizacji automatycznie powinien się tworzyć punkt przywracania systemu do twojej poprzedniej wersji windowsa dzięki czemu szybko i bezboleśnie można było wrócić
Dobrze mówisz ale opcja powrotu była dostępna tylko przez 30 dni. 
 
Generalnie już sobie poradziłem. System działa i wszystko jest ok. Poszło całkiem sprawnie, odzyskiwanie cd-keya nie było konieczne. System sam się aktywował. Teraz ciekawi mnie tylko czy recovery działa i czy można je zabezpieczyć?? W tej chwili F9 nie działa ale dowiedziałem się, że to przez włączoną opcję szybkiego uruchomiania. Już wiem jak to wyłączyć. Niby wszystko działa, więc po co się męczyć ?? Chodzi o to, że laptop był zakupiony z pełnym oprogramowaniem a obecnie została cofnięta darmowa licencja na pakiet office. Dlatego chcę spróbować postawić system przy pomocy recovery aby odzyskać pełne oprogramowanie.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Możliwe, ja zmieniłem po 20 dniach bo jednak nie spodobał mi się nowy Windows.
 

LongeR

New Member
Dołączył
17.7.2016
Posty
10
Instalacja windowsa z nośnika ejst najlepszym wyjściem :)
 
Do góry Bottom