Fizyka

Status
Zamknięty.

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Witam. Będę zaliczał jutro semestr z fizyki, dodam że drugi raz, bo za pierwszym mi się nie udało. Znalazł by się jakiś chętny człowiek do udzielenia mi odpowiedzi na pytania, które miałem na poprzedniej poprawie? Znając tego debila od fizyki da podobne, więc chodzi mi o to, żeby załapać technikę.

1. Wyjaśnij co to jest przyspieszenie, przemieszczenie

2. Omów ruch jednostajnie przyspieszony, wykresy s od t i v od t i równania tego ruchu.

3. Samochód jedzie ze średnią prędkością 90km/h. Oblicz czas po którym przejedzie odległość równą 15km. Wynik podaj w minutach.

4. Oblicz prędkość jaką osiągnie sprinter poruszający się z przyspieszeniem 2,5 m/s kwadratową w czasie 3 sekund od początku ruchu. Jaką drogę przebędzie w ciągu 3 sekund.

5. Oblicz drogę jaką przebędzie samochód poruszający się z prędkością 90km/h w trakcie hamowania do zatrzymania jeżeli wiesz, że przyspieszenie w trakcie tego ruchu wynosi 5m/s kwadratową

O ile 3 pierwsze rozumiem, kolejne to dla mnie kompletna czarna magia.

Zadanie 3 rozwiązałem tak:
Kod:
90km = 100%
15km = x

    60x15
x = ----  = 10 minut
	 90

jakby ktoś też podał te wykresy do 2 zadania to bym był w siódmym niebie i na rękach bym nosił.
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
4. Oblicz prędkość jaką osiągnie sprinter poruszający się z przyspieszeniem 2,5 m/s kwadratową w czasie 3 sekund od początku ruchu. Jaką drogę przebędzie w ciągu 3 sekund.

Wzór na przyspieszenie:
a=m/s2

Dane:
a=2,5 m/s[sup]2[/sup]
s=3 sekundy

Na chłopski rozum:
Skoro przyspieszenie równa się 2,5m/s[sup]2 [/sup]to przyspiesza ciało o 2,5 m w ciągu sekundy.
A wzór na V to V= a x t
Także V =2,5x3 = 7,5m/s

A drogę jaką przebędzie? Wzór na drogę to http://upload.wikimedia.org/wikibooks/pl/math/5/0/5/5050f5c8c52d63d12edb8ad4ba106e00.png
i podstawiasz:

s = (2,5 x 3[sup]2[/sup]) / 2 = 11,25m


5. Oblicz drogę jaką przebędzie samochód poruszający się z prędkością 90km/h w trakcie hamowania do zatrzymania jeżeli wiesz, że przyspieszenie w trakcie tego ruchu wynosi 5m/s kwadratową

W tym przypadku przyspieszenie jest jakby ujemne i zwie się opóźnienie (bo hamujemy). W ogóle we zadaniu chyba powinno być napisane opóźnienie, a nie przyspieszenie.

Dane:
a=5m/s[sup]2[/sup]
V= 90km/h = 90 000m / 3600 s = 25m/s

Wzór na drogę w ruchu opóźnionym:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/math/f/d/b/fdb0c087eddcd7105e29c9fe5c0024be.png

gdzie:
  • a – opóźnienie ruchu;
  • s – droga pokonana przez ciało;
  • v – prędkość ciała;
  • v[sub]0[/sub] – prędkość początkowa ciała;
  • t – czas trwania ruchu.
Jak widzisz potrzebny nam jest jeszcze czas. Obliczamy go z korelacji V i a
a = V/t
zatem po przekształceniu
t = V/a
t= 25/5 = 5s

Obliczenie:
s= 25x5 - (25x5)/2 = 50 - 25 = 25 metrów.



Zadanie 3 zrobiłeś dobre.
Wykres do 2 masz w google po wpisaniu frazy...
To samo z pierwszym zadaniem, tylko dopisz, że definicja dla liceum/gimnazujm

P.S. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne złe obliczenia, wzory i rozumowanie, gdyż nie.
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Dzięki Zig, jeszcze tylko te wykresy do 2 zadania i będzie cacy. Bo równolegle na innym forum mi pomagają :p
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Tak jak mówię, mogłem coś spierdzielić, bom kilka lat w to się nie bawił. A i fizyki nie lubiłem.
 

Nameless

Szatan na kółkach
Moderator
Dołączył
30.1.2005
Posty
1774
Sprawdziłem rozwiązania Ziga. Wydają się całkiem w porządku i ja generalnie polecam :p zadanie 3cie masz dobre, aczkolwiek metoda mi się osobiście nie podoba to wygląda na dobrą. Co do wykresów nie chce mi się ich trochę rysować.

Jakbyś kiedyś potrzebował jeszcze jakiejś pomocy z fizyki to ogarnij sobie stronkę fizyka jamnika czy jakoś tak się wabi. sporo rzeczy i to całkiem sensownie jest tam wyjaśnionych ;)
 

Fūri

słit Wojtuśśśśś
Dołączył
17.6.2011
Posty
1077
Zig... jesteś fizycznym Bogiem czy co?

Spam, spam spam...jeszcze raz a warn. Nie masz nic sensownego do napisania - NIE PISZ.
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Dziękuję wszystkim. Napisałem wszystkie pięć zadań i mam nadzieję, że przynajmniej 2 będą dobrze (żeby zdać) . Temat można chyba zostawić dla innych, a jeśli moderacja uzna że nie, to zamknijcie wpizdu.
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Dał podobne pytania?
Napisz jak będziesz miał wyniki :)
Teraz będziesz opijał albo zapijał.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom