Zasady Dodawania Haseł + Szablon Hasła i najczęściej popełniane błędy

  • Thread starter Electric_Dragon
  • Rozpoczęty
Status
Zamknięty.
E

Electric_Dragon

Guest
Tytuł hasła:
Pierwsza litera hasła w kwadratowym nawiasie i tytuł hasła, napisany po przerwie, pierwszą wielką literą
np.: Sekob

Krótkie przedstawienie, ukazujące podstawowe dane o temacie hasła.
Screen ukazujący postać. Musi być dostosowany do odpowiednich rozmiarów, nie może posiadać widocznych pasków życia, energii, many i kompasu.
Główna treść hasła, przedstawiająca wszystkie dane. Może być, gdy to potrzebne, podzielona na punkty (np.: gdy przedstawia historię jakiegoś bohatera opartą na wszystkich częściach gry, lub gdy informacje wymagają uporządkowania).
Drugi screen (opcjonalnie)

Dodatkowe informacje

Hasło, zależnie od swej treści, może zawierać więcej lub mniej screenów, więcej akapitów zawierających główną treść, gdy mówimy np. o różnych typach tego samego zwierzęcia. Może też zawierać ciekawostki.
-------------------------------------------------------------

Jakie musi być hasło?
- Musi posiadać obiektywną wiedzę i być spisane rzeczowo.
- Musi być jak najbardziej dopracowane i wyczerpywać temat.
- Przed dodaniem musi być sprawdzone i ewentualnie poprawione przez twórce. Drobne błędy będą później odnajdowane przed odpowiednie osoby, ale gdy będzie ich za dużo, autor hasła zostanie poproszony o poprawienie go samemu.
- Obrazek nie może być większy niż 640x480 (oczywiście w pikselach).
- Hasła ogóle i złożone nie mogą zawierać definicji swoich części składowych (np.: w definicji "Magowie" nie powinno być opisów poszczególnych magów, a jedynie opis ogólny).
- Hasła są umieszczane w trybie jeden temat = jedno hasło

Hasło nie może zawierać:
- Wszelkich treści subiektywnych i kolokwializmów
- Wtrąceń autora w pierwszej osobie (np. według mnie, moim zdaniem, mówię wam)
- Emotikon

- Jeśli macie coś do dodania(lepszy screen, więcej informacji) piszecie do jednego z Komturów bądź Mistrza Zakonu.
- Jeśli zauważyliście znaczący błąd (np. błędna lokacja) musicie zawiadomić o tym fakcie Komturów
- Moderatorzy działu mają prawo zmienić dany temat jeśli będzie bezsensowny lub niezgodny z regulaminem

--------------------------------------------
Najczęściej popełniane błędy w hasłach i pracach Zakonnych

Napisałem tą notkę w oparciu o moje doświadczenie z poprawianiem haseł i co niektórych prac. Z góry zaznaczam, że nie jestem polonistą i nie znam się na tym najlepiej, ale w Encyklopedii nie stosujemy polszczyzny wysokiej i te parę przykładów, które co nieco rozjaśnią, mogę podać. Nie chcę też nikomu ubliżać, ani nikogo obrażać. Pomyślałem jednak, że takie rozwiązanie przyspieszyłoby pracę, a także odbierze mi i Wam trochę zbędnego poprawiania Waszych dzieł.

1. Stawianie przecinków. Tego jest zdecydowanie najwięcej. Pierwszym problemem rzucającym się w oczy jest nie występowanie przecinka przed konkretnymi spójnikami, a jego właściwe zapisanie.
Nieprawidłowe ustawienie przecinka:
beztytuupk.png
beztytuu2to.png


Prawidłowe ustawienie przecinka:
beztytuu2jv.png


2. Sprawą drugą jest wspomniane już stawianie przecinka przed spójnikami. Podam tylko kompletnie podstawowe spójniki, przed którymi po prostu trzeba umieć postawić przecinek. W celu dogłębnego zdobywania wiedzy na ten temat odsyłam do strony PWN.

Przecinek stawiamy przed wyrazami (spójnikami, zaimkami i partykułami): (przeciwstawnymi) a, ale, lecz, czyli, {wprowadzającymi zdanie podrzędne) aby, aż, bo, by, chociaż, choć, dlatego, dokąd, dopóki, ile, iż, jak (kiedy wprowadza wyliczenie), jeśli, kiedy, kim, kogo, komu, który, mimo że, tak jak

Przecinka nie stawiamy przed spójnikami: i, oraz, tudzież, lub, albo, bądź, czy, ani, zanim oraz jak, jakby, iż (gdy wprowadzają porównanie).

3. Powtórzenia. Najczęściej powtarzany jest tytuł hasła, dla zobrazowania załóżmy, że mamy hasło [k] Kamień. Niejeden napisałby "Kamień występuje w każdej części gry. Kamień jest szary. Kamienia można użyć...". Zamiast tego wystarczy wprowadzić "jest on", "można go użyć" i dopiero gdy już nam się skończą pomysły powtórzyć określone słowo.
Powtarzane są też często spójniki, szczególnie "który". Tutaj zalecałbym używanie imiesłowów, np.: zamiast "człowiek, który pracuje w polu", "człowiek pracujący w polu". Proszę jednak przy tym uważać i nie popsuć składni zdania.

4. Składnia. Zdania pisane na szybko często wychodzą tak, że właściwie nie mają sensu. Jedyną receptą jest tu przemyślenie każdego zdania i przeczytania go po skończneiu.

5. Błędy ortograficzne. Tutaj bardzo pomaga FireFox i Word, ale jest parę rzeczy, na które jednak sami musimy zwrócić uwagę. Wyrazy typu "karze" i "każe", "może" i "morze" zmieniają kompletnie sens zdania, gdy są nieprawidłowo użyte. By rozwiązać ten problem, również trzeba po prostu uważać.



Rada Zakonu prosi o ewentualne skontaktowanie się z nami, jeśli znajdziecie błąd w Liście Haseł, w haśle, czy w tekstach napisanych przez nas lub Zakonników. Pomoże nam to udoskonalić Zakon Świętego Miecza i rozjaśnić niektóre sprawy.
Dziękuję za uwagę.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom