Zagadka Einsteina

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Zagadka Einsteina - zagadka logiczna znana w kilku różnych wersjach, której autorstwo tradycja przypisuje Albertowi Einsteinowi. Miał on powiedzieć, że jest w stanie ją rozwiązać jedynie 2% populacji świata. Czasami uważa się za jej twórcę Lewisa Carolla.

5 ludzi różnych narodowości zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą papierosy 5 różnych marek i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków. Który z nich hoduje rybki?

Norweg zamieszkuje pierwszy dom
Anglik mieszka w czerwonym domu.
Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
Duńczyk pija herbatkę.
Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów.
Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille.
Niemiec pali Marlboro.
Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę.
Palacz Pall Malli hoduje ptaki.
Szwed hoduje psy.
Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
Palacz Philip Morris pija piwo.
W zielonym domu pija się kawę.

Zakłada się, że domy ustawione są w jednej linii (1-2-3-4-5), a określenie "po lewej stronie" w punkcie 3. dotyczy lewej strony z perspektywy naprzeciw tych domów (tj. dom o numerze n jest bezpośrednio po lewej stronie domu n+1).

Źródło - pl.wikipedia.org

Tak, pisze ten temat żeby się pochwalić. Rozwaliłem tę zagadkę. Kartka papieru, ołówek, burza w mózgu i wyszło... po jakichś 40 minutach. Tak czy siak, jeśli to prawda, że ułozył ją Einstein i powiedział owe słowa o 2% - jest to kolejny dowód na potwierdzenie mej zahebistości.
 

Bury_Zenek

Rycerz Wody
Dołączył
10.2.2009
Posty
856
tydzień temu brat mi to pokazał, tabelka mega skupienie i po trochu ponad godzinie rozwiązałem. wydaje mi się że więcej niż 2% ludności jest w stanie to rozwiązać. chyba że te 60-80lat temu gdy to napisano.
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Rozwaliłem ją w ostatnie wakacje. Pamiętam, że zajęło mi jakieś 20 minut. I moim zdaniem, wcale taka trudna nie jest ;p. Zdecydowanie większy procent populacji jest w stanie ją rozwiązać... chyba że bawimy się w psychologię i szacujemy, kto będzie miał wystarczająco cierpliwości, jak mu nie będzie wychodzić.

Ave
 

Feomathar

Über Boss
Moderator
Redakcja
Dołączył
5.10.2004
Posty
5242
Zacząłem rozwiązywać koło 23:30, skończyłem o 00:40. Z tym że nim wypracowałem technikę uzupełniania minęło jakieś 45minut. Więc wyszło że w około 15min to zrobiłem. Co do tych 2% to jest możliwe. Biorąc pod uwagę że 95% ludzkości tego testu nigdy nie widziało ^^.

Podsumowując, zagadka jest prosta, ale bez Excela trwało by to o wiele dłużej.
Co do odpowiedzi to jest to oczywiście
Jeden z tej piątki : )
 

Silden

RPG'owiec
VIP
Dołączył
10.12.2008
Posty
1766
Pół roku temu to rozwiązałem.
Proste.
Zajęło mi to około 15-20 minut.
Tylko że bez pytania i nie wiedziałem co hoduje ostatni gościu. :D
 

Randal

Banned
Dołączył
11.10.2010
Posty
991
Trochę mi to czasu zajęło nie powiem. Ale zagadka do łatwych nie należała i trochę czasu nad nią spędziłem. Co do tych 2% to możliwe bo mało kto widział tą zagadkę.
 
Do góry Bottom