Nieoficjalny Patch 1.20 Pl (1.10 Do 1.20) - Kto Chętny Do Testów

Status
Zamknięty.

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
Hej,
Przygotowałem instalator dla polskiej wersji patcha 1.20 do Risen (z wersji 1.10 do 1.20). Kto chętny do testu przed wypuszczeniem dla szerszego grona?
 

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
Się przypomnę... i dodatkowo podam link do wersji testowej:

http://www.sendspace.com/file/orow2h

Uwaga!
Patch powinien instalować się TYLKO na oryginalną wersję 1.10. W przypadku stosowania cracków lub wersji 1.00 lub 1.01 instalator powinien zgłaszać błąd nierozpoznanej wersji gry.
Proszę o konkretne informacje, czy tak to wygląda, oraz czy patch instaluje się prawidłowo.
Proszę również o informacje na temat systemu operacyjnego. Np. Windows XP SP3 32bit, Windows Vista SP1 64bit, Windows 7 SP1 32bit, etc.

P.S. Posty nie na temat - w stylu, chciałbym, ale nie mam Risen - powinny być surowo karane przez moderatorów :p
 

Hadler

Member
Dołączył
12.2.2010
Posty
199
Jaka jest pełna lista zmian w tym patch'u? Nie wiem na co mam zwracać uwagę.


Co do tego patcha... najpierw próbowałem zainstalować na wersję gry prosto z płyty, jednak pokazał mi się taki komunikat:
"Wykryto nieznaną wersję gry Risen (PL)
Wymagana jest gra Risen (PL) w wersji 1.10."
Więc ściągnąłem i zainstalowałem wyżej wymieniony patch. Niestety po jego instalacji pokazał mi się ten sam komunikat. Na wszelki wypadek usunąłem i ponownie zainstalowałem Risena, lecz to i tak nie pomogło.
Pozdrawiam, Hadler
 

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
Jaka jest pełna lista zmian w tym patch'u? Nie wiem na co mam zwracać uwagę.

Lista zmian jest w README po instalacji.
Ja nie jestem autorem - jedynie przygotowałem wersję zgodną (w zamyśle) z polskim wydaniem.
Dołączyłem najnowsze PL teksty gry oraz FontFixa - wszystko zamykając w instalatorze.
 

Cedric

GołoWąs
Dołączył
31.8.2010
Posty
2713
I ja się zgłaszam do testowania. :cool:
Zaczynam od jutra.
 

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
Świetnie. Jeśli instalacja przebiegnie prawidłowo, a sama gra będzie również działała - tu zastosowałem się do zaleceń twórcy patcha, więc nie powinno być problemów - to w krótkim czasie będzie można wydać łatkę.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Patch został u mnie poprawnie zainstalowany bez żadnych niepotrzebnych błędów. W najbliższym czasie napisze efekty.
 

Electric Dragon

Majster
Weteran
Dołączył
22.8.2009
Posty
4209
Również u siebie sprawdzę ten patch.

@Edit:

Widzę jakieś komplikacje u mnie. Zainstalowałem Risen, potem patch 1.1 PL z serwera Cenegi i wyskakuje mi komunikat przy instalacji 1.20.

"Wykryto nieznaną wersję gry Risen (PL).
Wymagana jest gra Risen (PL) w wersji 1.10."

Się jeszcze pobawię z tym problemem.
 

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
Oznaczałoby to, że coś blokuje dostęp lub modyfikuje plik EXE gry.
Jeśli masz Windows Vista lub 7 - uruchamiaj instalator łatki z wymuszeniem uprawnień administratora.
Jeśli masz program antywirusowy - wyłącz go na czas instalacji łatki.

Dodatkowo - prześlij mi Twój plik EXE. Porównam go do mojego, na którym był bazowany skrypt instalatora.
 

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
Dobra, działamy - dodam kilka Checków do skryptu i zobaczymy, gdzie pojawia się problem.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
System Windows 7 64 bity. Patch zainstalował się bez problemów na spatchowanej wersji 1.1.
Gra stała się nieco płynniejsza. Szybciej się wszystko ładuje.

Pełna lista zmian. Potem dodam czy się sprawdzają.
Czerwono - nie poprawione w patchu
Niebiesko - poprawione w patchu
- Fixed inability to loot the following NPCs upon beating them: Belschwur, Elias, Flavio, Jack, Pavel.
- Great gate in the dungeon beneath the volcano no longer opens if player uses a single winch, saves and reloads a game.
- Stone door blocking one of the passages in the dungeon beneath a volcano no longer changes its state if player opens it, saves and reloads a game.
- Removed a secret wall ring in the dungeon beneath the volcano that triggered non-existing entity.
- "Open the great gate" quest now automatically succeeds as soon as the player opens that gate. As a result "Open the great gate" quest no longer becomes impossible to finish if player completes "The tunnel" quest before receiving "The tunnel" quest from Inquisitor.
- Fixed inability to use Woodcutter's axe and all self-forged weapons on the quickbar.
- Stone plate and Smith's hammer can no longer be used on quickbar.
- Now player has an option to learn Create scrolls skill from Illumar in Chapter 4 upon completion of "Find a mage who can help you" quest if he has not done so beforehand.
- Now Walter provides information on the amount of obsidian ore needed to trade for the bastard sword blank as soon as that blank becomes available for trade.
- Deactivated leftover quest "Duel with Finn".
- All quest items with no use for player beyond related quest are removed from the game world when they are given away by the player to finish the quest.
- Changed the category of "Drive out the intruders!" quest from "World" to "Volcano keep".
 

sir_RobeN

Bossu Kokssu
VIP
Dołączył
17.5.2010
Posty
175
szkeleton3 - trudno. Jeśli nie jest poprawione (mimo rozpoczęcia nowej gry), to już tak zostanie. Nie jestem autorem łatki, a jedynie twórcą instalatora, fontfixa i korekty PL tekstów.
Rozpoczęcie nowej gry jest wyznacznikiem, gdyż patch nie działa wstecz. Wszelkie rozpoczęte zadania, czy odnalezione lokacje, mogą się nie zmienić po zainstalowaniu łatki.

-------------------

Dzięki pomocy Dragon instalator jest gotowy.

http://www.speedysha...ieoficjalny.rar

Dodatkowo dzięki RI możemy cieszyć się przetłumaczoną listą zmian.
Risen - Nieoficjalny Patch 1.20
(25.08.2011)


1. Informacje ogólne.
==========

Patch pierwotnie został zamieszczony pod adresem: <http://forum.worldofplayers.de/forum/showthread.php?p=15759970>

Patch poprawia błędy, które zostały pominięte w ostatniej oficjalnej aktualizacji (szczegóły w liście zmian).


2. Zgodność.
==========

Do zainstalowania patcha wymagane jest zaktualizowanie gry Risen PL do wersji 1.10 (<http://www.download.cenega.pl/download_system/?ID=1425>).

Wersja instalacyjna patcha jest kompatybilna tylko z polskim wydaniem gry.

Wszystkie zmiany wprowadzane przez patch powinny być kompatybilne z istniejącymi zapisami gry, ale większość zmian nie działa wstecz, w związku z czym, zalecane jest rozpoczęcie nowej gry.


3. Instalacja.
==========

A. Upewnij się, że zainstalowany jest oficjalny patch 1.10.

B. Uruchom instalator i postępuj zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie.


4. Lista zmian.
==========

Uwaga: Lista zmian zawiera wiele spoilerów.


4.1. Patch 1.0 (06.04.2011).
....................

Zmiany ogólne:

- Zadanie "Walka z Arikiem" nie zostaje anulowane zamiast zadania "Przechytrz Arika" po pomyślnym wykonaniu zadania "Walka z Arikiem".
- Liczba punktów zdobytego doświadczenia nie jest już ucinana, w przypadku, gdy gracz otrzyma liczbę wyższą od potrzebnej do uzyskania następnego poziomu.
- Gracz nie traci otrzymanych punktów doświadczenia po transformacji w inną istotę (taką jak Nautilus czy Popiołak).
- Kalib nie może już zginąć podczas ataku jaszczuroludzi na Klasztor, dzięki czemu gracz może rozpocząć i ukończyć zadanie "Zabezpiecz bramę!".
- Gracz będzie mógł odebrać od Craiga wygrane pieniądze po pokonaniu go na arenie, nawet jeśli wcześniej odkupił od niego fragment miecza.
- Nie jest już możliwe rozpoczęcie zadania "Kufer Romanowa", jeśli wcześniej zostało ukończone zadanie "Sergio chce złoto Romanowa".
- Nie jest już możliwe rozpoczęcie zadania "Znajdź Gartha!" (przez co nie można było go ukończyć) poprzez rozmowę z Weaselem, jeśli gracz odbył wcześniej rozmowę z Garthem na miejscu spotkania z Cutterem. Quest "Znajdź Gartha!" zostaje automatycznie zakończony sukcesem, jeśli gracz odnajdzie Gartha przed rozmową z Weaselem.
- Gracz może uzyskać od Carasco pozwolenie na przesłuchanie Olfa; może również uzyskać pozwolenie od Hernandeza na wejście do domu Dona.
- Gracz może nauczyć się umiejętności wydobywania minerałów od Enriko po ukończeniu zadania "Ochrona przed duchami przodków" (jeśli tylko nie wstąpi do Zakonu).
- Podczas zadania "Idź za Taylorem!" (i "Idź za Kalibem!"), Taylor (i Kalib) automatycznie odezwą się do gracza po przybyciu na arenę treningową lub do komnat gracza.
- Przywrócono opcje dialogowe z Williamem i Tuckerem (prośba o trening podczas zadania "Zamieć komnaty").
- Przywrócono opcje dialogowe z Eriksonem i Patty (zapytanie Eriksona o ojca Patty i doniesienie Patty o nerwowym zachowaniu Eriksona).
- Zadanie "Droga do prawdy" nie jest już niemożliwe do zakończenia po dwukrotnym przegraniu pojedynku z Ashem.
- Zadanie "Porozmawiaj z Mistrzem Illumarem" nie zostaje anulowane i nie pozostaje nieukończone w dzienniku, jeśli gracz dołączy do Zakonu.
- Jeśli Oscar zgodził się nauczać gracza zanim przystąpi on do Zakonu, opcja dialogowa dotycząca opłaty 100 sztuk złota za naukę nie jest dostępna po przystąpieniu gracza do Zakonu.
- Poinformowanie Ignatiusa, że Pallas nie ma już dla gracza zadania, zanim ten zapyta Pallasa o jego zadanie nie sprawia już, że nie można ukończyć zadania "Próby mistrzów".
- Nie jest już możliwe oddanie kostura Druidowi Eldrikowi, jeśli gracz nie ma go w swoim ekwipunku.
- Zadanie "Paczka dla Dona" jest teraz zamykane po przystąpieniu gracza do Klasztoru. Nie jest możliwe bycie jednocześnie członkiem dwóch opozycyjnych frakcji.
- Nie jest już możliwa rozmowa z Eriksonem na temat poszukiwań poszlak Stalowobrodego, jeśli gracz odnalazł poszlakę ukrytą na małej wyspie na południe od głównej wyspy.
- Naprawiono zdobywanie nieograniczonej liczby punktów doświadczenia i ilości złota od Rhobarta.
- Edgar nie zaoferuje już graczowi podniesienia siły o 5 punktów, jeśli ten posiada już więcej niż 95, lecz mniej niż 100 punktów siły.
- Kayleight nie rozpocznie z graczem rozmowy na temat opuszczenia miasta przez jej męża, Cida, dopóki Cid faktycznie miasta nie opuści.
- Amulet Świętego Płomienia nie jest możliwy do kupienia (wcześniej można było go kupić od Cyrusa w Rozdziale 4) i jest przedmiotem przeznaczonym tylko dla magów.
- Magowie nie gromadzą się już w Hali Świętego Płomienia w celu inicjacji gracza do rangi Mistrza Magii, zanim ten nie powie Ignatiusowi, że jest gotowy.
- Nie jest już możliwe ukończenie zadań "Mapa morska Stalowobrodego" i "Kawałek pancerza Tytanów" w sposób pozwalający Patty na pozostanie członkiem drużyny.
- Nie jest już możliwe ukończenie zadania "Szukanie mapy" w sposób pozwalający Drokowi na pozostanie członkiem drużyny.
- Następujący przedmioty fabularne są usuwane ze świata gry, gdy stają się bezużyteczne dla gracza: Lista Dorgana, Szkatuła Romanowa.
- Przywrócono opcje dialogowe w rozmowie z Ursegorem.
- Sergio nie posiada już przedmiotu fabularnego (Złoty talerz), którego nie powinien mieć.
- Zmieniono kategorie zadań "Inicjacja", "Pomoc magów", "Syriusz ma problemy z Abraksem" ze "Świat" do "Wulkaniczna Twierdza".


Zmiany w angielskiej wersji językowej:

- Odzyskano głosowe komentarze postaci gracza podczas używania pustych depozytów minerałów.
- Poprawiono nieprawidłowo przetłumaczoną (z języka niemieckiego) nazwę zadania "Pomaganie magom" na "Pomoc magów".
- Lista Dorgana podaje imię Branona (prawidłowe imię BN z angielskiej wersji językowej) zamiast Danny'ego (niemiecka wersja językowa).
- Wprowadzono kilkanaście mniejszych zmian w angielskich liniach tekstowych.


4.2. Patch 1.1 (18.07.2011r.).
....................

Zmiany ogólne:

- Usunięto ciszę z początku i końcu niektórych efektów dźwiękowych, dzięki czemu zapętlają się w sposób poprawny.
- Gdy gracz zostaje Inkwizytorem, Magnus zachowuje się odpowiednio we wszystkich sytuacjach.
- Gracz nie wspomina już o interesach Inkwizytora strażnikom bram miasta po tym, jak sam wstępuję w szeregi Inkwizytorów lub pomaga Donowi wrócić do miasta.
- Calros nie rozpoczyna już rozmowy z graczem na temat wieści o Inkwizytorze przed rozpoczęciem Rozdziału 4, jeśli ten zdecydował się podążać ścieżką Wojownika Zakonu lub Dona.
- Naprawiono zdobywanie nieograniczonej liczby punktów doświadczenia od Caspara.

Zmiany w angielskiej wersji językowej:

- Wprowadzono kilkanaście mniejszych zmian w angielskich liniach tekstowych.


4.3. Patch 1.2 (25.08.2011r.)
....................

Zmiany ogólne:

- Naprawiono brak możliwości zebrania ekwipunku następujących postaci po pokonaniu ich: Belschwur, Elias, Flavio, Jack, Pavel.
- Wielka brama w lochach pod wulkanem nie otwiera się, jeśli gracz użył pojedynczego kołowrotu, zapisał i wczytał grę.
- Kamienne drzwi blokujące jedno z przejść w lochach pod wulkanem nie zmieniają już swojego stanu, jeśli gracz otworzy je, zapisze, a następnie wczyta grę.
- Usunięto sekretny pierścień w ścianie w lochach pod wulkanem, aktywujący nie istniejącą jednostkę.
- Zadanie "Otwórz wielką bramę" kończy się już automatycznym sukcesem, gdy gracz otworzy bramę. W rezultacie zadanie "Otwórz wielką bramę" nie staje się już nie możliwe do ukończenia, jeśli gracz ukończył zadanie "Tunel" przed otrzymaniem zadania "Tunel" od Inkwizytora.
- Naprawiano brak możliwości używania topora Drwala i stworzonych przez gracza broni z paska szybkiego wyboru.
- Gracz ma teraz możliwość nauki umiejętności Tworzenie zwojów od Illumara w Rozdziale 4 po ukończeniu zadania "Znajdź maga, który może ci pomóc", jeśli nie zrobił tego wcześniej.
- Walter może już przekazać informacje na temat ilości obsydianu potrzebnej do wymiany na materiał do stworzenia miecza półtoraręcznego, jak tylko ten materiał stanie się dostępny do wymiany.
- Zdezaktywowano zadanie "Pojedynek z Finnem".
- Wszystkie przedmioty fabularne bezużyteczne dla gracza, poza powiązanymi z zadaniami, zostają usunięte ze świata gry po oddaniu ich przez gracza w celu ukończenia zadania.
- Zmieniono kategorię zadania "Przepędź intruzów!" ze "Świat" na "Wulkaniczna twierdza".

Zmiany w angielskiej wersji językowej:

- Wprowadzono kilkanaście mniejszych zmian w angielskich liniach tekstowych.

Zmiany w polskim wydaniu gry:

- Wprowadzono Font Fix, który przywraca oryginalną czcionkę gry Risen.


5. Wiadomość do Pirantha Bytes/Deep Silver.
==========

Odnalezienie i naprawa niektórych błędów naprawionych w tym patchu, zajęłaby twórcom gry zaledwie kilka minut, lista błędów została również zgłoszona twórcom na długo przed wydaniem oficjalnego patcha 1.10. PB i SD, jeśli nie dbacie o wspieranie swojego produktu, to przynajmniej opublikujcie narzędzie do wprowadzania zmian w grze, dzięki któremu wasi klienci sami będą mogli naprawiać te błędy.


6. Zastrzeżenie.
==========

Patch naprawia błędy w grze, jakie zostały odnalezione przez autora i które był on w stanie naprawić. Zezwala się na dowolne rozporządzanie patchem. Jeśli zechcesz wykorzystać części pracy autora tego patcha w modyfikowaniu swojej gry, bądź miły i tam gdzie trzeba, dodaj wzmiankę o autorze.

Patch został opublikowany taki, jaki jest, autor nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z używania patcha.


7. Podziękowania.
==========

PowerGamer (@http://forum.worldofplayers.de/) - za stworzenie patcha.
NicoDE (@http://forum.worldofplayers.de/) - za stworzenie Risen SDK i narzędzi do edycji gry Risen użytych do stworzenia tego patcha, jak również za pomoc w zrozumieniu wewnętrznych elementów kodu gry.
RobeN - za stworzenie instalatora dla polskiej wersji patcha 1.20.

tłumaczenie: Roelka
korekta: RobeN (@http://ja.gram.pl/RobeN)
 

Electric Dragon

Majster
Weteran
Dołączył
22.8.2009
Posty
4209
Instalator również dostępny jest w naszym dziale Download:

http://gothic.org.pl/forum/index.php?/files/file/184-risen-nieoficjalny-patch-120/
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom