Mount&blade: Ogniem I Mieczem

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Akcja gry przenosi Gracza na targane krwawymi konfliktami tereny dawnej Rzeczypospolitej z czasów "Potopu" i "Ogniem i Mieczem". W tych niespokojnych wojennych czasach naprzeciw siebie w starciu o dominację w regionie stają potęgi ówczesnego świata. Chwiejąca się w posadach, lecz nadal silna Rzeczpospolita Obojga Narodów, rosnąca z każdym dniem w potęgę carska Ruś, nowoczesna i głodna nowych terenów Szwecja , dzika, nieokiełznana kozacka Ukraina oraz Chanat Krymski - odwieczny wróg całej chrześcijańskiej Europy.

Ogniem i Mieczem łączy w sobie dynamiczne, epickie bitwy w których może jednocześnie uczestniczyć do kilkuset zbrojnych a gracz znajduje się w samym środku dowodząc i walcząc z końskiego grzbietu. Rozbudowany wątek fabularny, pozwalający zmienić historię XVII wieku w zależności od tego po której stronie konfliktu opowie się gracz. W grze znajdziemy liczne odwołania do prozy Henryka Sienkiewicza, napotkamy zarówno postacie historyczne jak i fikcyjne znane z kart książki. Będziemy mogli zwerbować, rozwijać, wyposażyć i osobiście pokierować w bitwie kompanią kilkudziesięciu zbrojnych, rekrutowanych z ponad setki dostępnych w grze jednostek.

Gra powstała w oparciu o rewolucyjny system rozgrywki wielokrotnie nagradzanej i niezwykle cenionej przez graczy produkcji Mount&Blade, która przez magazyn Play została uznana za "Zaskoczenie Roku 2008" a czytelnicy portalu gamecorner.pl wybrali ją grą roku 2008.

Uwaga: Mount&Blade: Ogniem i Mieczem jest w pełni samodzielną produkcją i nie wymaga wersji podstawowej do uruchomienia.

* Otwarty świat gry, w którym gracz w pełni kieruje swoim losem i w którym można zmienić historię Polski i Europy !
* Unikalny system walki bronią białą i palną oraz doskonale oddany model jazdy konnej
* Ogromna różnorodność uzbrojenia! Od długich kopii husarskich, po szable,buzdygany i muszkiety, każda z własnymi charakterystykami, słabymi i mocnymi stronami.
* Bogata i pełna odwołań do trylogii Sienkiewicza fabuła gry, pełna bohaterów niezależnych znanych z filmów Jerzego Hoffmana i książek Henryka Sienkiewicza
* Rozbudowany system rozwoju postaci, bez ograniczającego systemu klas znanego z klasycznych produkcji RPG
* Swoboda interakcji z setkami postaci! Rozbudowane dialogi stylizowane przez samego mistrza prozy sarmackiej Jacka Komudę.
* Jedyna gra pozwalająca osobiście poprowadzić szarżę Husarii i rozbić w pył wrogów Rzeczypospolitej
* Niskie wymagania sprzętowe

Wymagania sprzętowe:

Windows XP SP2 Pentium IV 1.5 GHz 1Gb RAM Karta graficzna 128 Mb DVD-ROM DirectX 9.0c

Dla niektórych to zwykły mod do M&B, ale nie dla mnie - bo to nie jest mod ;).

Grał ktoś może? I jak wrażenia? Ja cieszę się grą od 2 tygodni i muszę przyznać, że jest naprawdę świetna. Czuć klimat "podstawki", ale wprowadzono też wiele innowacji. Niestety, jest jeden problem - bugi. I to cholernie wkurzające bugi. Niestety, mamy powtórkę z G3. Wszystko ładnie, ale błędy psują całą grę :(. Cóż, na razie nie pozostaje nic innego jak czekać na nowy patch, który podobno to naprawi...
Ogółem u mnie na plus, ale jeżeli ktoś ma zamiar kupować, to radzę się trochę wstrzymać i grac już na grze w pełnej okazałości :).

Ave
 

Dragunov

Member
Dołączył
27.12.2009
Posty
33
Widziałem tą gre na programie Hyper i muszę przyznać, że zrobiła na mnie wrażenie. Może grafika nie najlepsza ale w ilu grach możemy "pobiegać" po Polsce? Na pewno w Total War'ach i tu. Niestety seria M&B nie jest mi bliżej znana i nie mam zielonego pojęcia na temat podsawki. Mógłbyś mi przybliżyć tą wiedzę?
 

tomisakis

Whiskas
VIP
Dołączył
11.1.2009
Posty
1536
Ja gry nie posiadam ale kolega kupił ją.Pograłem troche u niego i jestem zawiedziony.Jedynym plusem gry jest mżliwos chodzenia drużyną po Polsce z czasów książek Sienkiewicza.Minusem jest mała ilość istotnych zmian w porównaniu do podstawki oraz liczba bugów których są całe tony i powodują problemy w rozgrywce.Ogólnie po kilku godzinach grania u kolegi i patrzenia jak on gra jestem zawiedziony.Spodziewałem się czegoś więcej.Nie podoba mi się również cena gry(80zł-za tyle koelg kupił)gdyż gra jest po prostu "niedokończona" i lepiej gdyby trochę poczekali i wydali grę kilka tygodni później.

Ele a mam pytanie bo ja grałem za krótko.Ruscy robili gre nie ma tam jakichś zaburzeń w historii bo ruscy do wszystkeigo zdolni?
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Dragunov - Mount&Blade jest grą bardzo trudno do opisania. Na pewno jest wyjątkowa. Zawiera głównie elementy RPG i strategii. Polega na byciu samotnym rycerzem i... głównie walczeniu :p. Podróżuje się wraz ze swoją drużyną, na którą składają się: mięso armatnie (czyli zwykli najemnicy, werbowani w tawernach i wioskach) oraz imienni bohaterowie. Ci drudzy nie mogą zostać zabici, co najwyżej ogłuszeni. Po zorientowaniu się co i jak z frakcjami należy dołączyć do jednej. Czyli należy rozmawiać z lordami tej frakcji i wypełniać zlecone przez nich zadania. Wtedy możesz porozmawiać z królem o zostaniu wasalem. Nie wiem od jakich czynników zależy jego zgoda, ale sam zobaczysz, czy opłaca się poruszyć ten temat. Jeżeli się zgodzi, dostaniesz jedną wioskę jako lenno oraz możliwość wyboru swojego herbu. Wtedy musisz walczyć z wrogami swojego kraju a za zasługi wojenne możesz dostać nowe lenna. Głównym celem gry jest chyba zniszczenie wszystkich obcych frakcji, ale ja grałem w "podstawkę" kilkanaście razy i udało mi się tylko raz. Ale nieźle się namęczyłem :).
Mam nadzieję, że opis przejrzysty ^^.
Jeśli nie - polecam oficjalne strony - http://www.taleworlds.com/ oraz http://www.paradoxplaza.com/Mount&Blade/ .

Tomi - masz rację, Rosjan stać na wiele, ale: Primo, nie tworzyli gry sami. Secundo, nie wiem, czy by się odważyli. Tertio, nie, nie zauważyłem żadnych przekłamań historycznych w grze.

Ave
 

Dragunov

Member
Dołączył
27.12.2009
Posty
33
A jak z fabułą? Jest oparta na jakichś faktach, akcja jest umiejscowiona w realnym czasie (chodzi o podstawke)?
 

Fahrenheit

Pimpu?
Dołączył
2.9.2009
Posty
1342
Nie jest to realna fabuła, choć świat przypomina średniowieczną Europę. Jest kilka królestw. Pierwsze to Rhodocy - stawiający głównie na piechotę, mieszkają na zachodzie kontynentu, uważają się za wolnych i demokratycznych, choć są zwykłym feudalnym państwem. Na wschód od nich (centrum kontynentu) mieszkają Swadianie. Mają oni w szeregach i piechotę i kawalerię (m.in. świetnych Swadiańskich Rycerzy). Oprócz nich są na północy Nordzi - przybyli zza morza na północy, przypominający kulturą naszych Skandynawów (Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy, Finowie). Na wschodzie mapy mieszkają Vaegirzy, dość podobni do Swadian pod względem jednostek. Oprócz tego jest jeszcze Chanat Khergicki - coś na kształt Tatarów, każda jednostka jeździ na koniu, są najeźdźcami przybyłymi zza gór. Ich kraj jest pełen stepów. Fabułę kształtujesz sam. To ty decydujesz, jakie mieć jednostki w wojsku (możesz rekrutować zwykłe jednostki we wsiach każdego kraju, który nie jest ci wrogi oraz możesz rekrutować najemników w karczmach). Decydujesz czyim być wasalem (jeśli osiągniesz odpowiednią ilość reputacji król zgodzi się na to). Gra jest sandboxowa - całkowicie dowolna. Daje wiele możliwości i zapewnia długie godziny rozrywki.
 

Dragunov

Member
Dołączył
27.12.2009
Posty
33
No cóż troche szkoda że świat wyimaginowany, chyba skusze się na ogniem i mieczem mimo bugów. Jest możliwość rozgrywki online? Albo multi na lanie?
 

tomisakis

Whiskas
VIP
Dołączył
11.1.2009
Posty
1536
Dragunov niestety nie ma jak na razie ale ma to byc wprowadzone w jakiejś wersji gry.Dragunov a tak to jeszcze troche poczekaj bo wiadomo bugi mogą zepsuć gre.Poczekaj jak pisał Ele
 

Fahrenheit

Pimpu?
Dołączył
2.9.2009
Posty
1342
Dragunov - ma być dodatek, Mount & Blade Warband, znacznie ulepszający grafikę oraz wprowadzający tryb multi. Będzie się grać tak jak w normalnej wersji, tyle, że w świecie gry będą występować lordowie należący do rzeczywistych graczy.
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
Cholera, czemu wszyscy mnie ubiegają z odpisywaniem w tym temacie? :p

Fabułę w podstawce bardzo dobrze opisał Fahren, myślę że nie ma co dodawać. Co do M&B: Warband - wersja szykowana od dawna, nastawiona tylko na tryb multi. Niewiele o nim wiadomo, ale jest gorąco wyczekiwany przez wszystkich ^^.

Tak propos tematu :). Chciałem ze smutkiem zauważyć, że w OiM nie ma już turniejów rycerskich, przez co gra strasznie traci klimat :(. Niestety, nie te czasy. Poruszając temat bugów - znalazłem jeden dość specyficzny, ale bardzo miły. Otóż, król Jan Kazimierz zlecił mi przeprowadzenie rewolucji w Chanacie Krymskim. Kiedy już się na to zdecydujemy, zostajemy nie tylko marszałkiem nowo powstałego państwa (Buntowników), ale też tak jakby królem - głównie chodzi o to, że możemy rozdawać zdobyte posiadłości. Jeden zamek wraz z wsią przyznałem sobie. Pierwszy raz przyjeżdżam do mojej wsi. I jak to bywa, dostaję podatek, który wynosi... ponad 19 milionów!!! :D Jest to jednorazowe, ale bez przesady, każdemu ten raz wystarczy :). Takie bugi to ja lubię ^^.

Ave
 

Flavaaa

New Member
Dołączył
5.3.2010
Posty
11
Ja osobiscie polecam zwyklą część mount & blade i dodatek Warband ktory umozliwia gre przez sieć bardzo lubie polski klimat husari ale jakos ogniem i mieczem do gustu mi nie przypadło...
 

Silden

RPG'owiec
VIP
Dołączył
10.12.2008
Posty
1766
Przepraszam, że odkopuję, ale od czasu założenia tematu gra została spatchowana, poza tym chcę sobie z wami podyskutować. ^^

Osobiście grę kupiłem w piątek za 40 zł. Włączyłem i się zakochałem. Idealnie odwzorowany klimat, nowe pancerze i bronie, świetne postacie. Bardzo przyjemnie połączyli Trylogię z historią. Poza tym: Cytaty Zagłoby przy rozmowach z nim to cud, miód. :D
No, ale są niedociągnięcia. Choćby i kształt świata. Za Chiny mi to nie przypomina nawet części Europy. Poza tym Kmicic nie powinien być pułkownikiem, a bohaterem do wynajęcia w karczmie. Najszczególniej brakuje mi tej więzi między Wołodyjowskim, Skrzetuskim i Zagłobą. Oraz, co wzruszyło mną do głębi, "Panna Agnieszka" żoną Skrzetuskiego. Nie Helena, a Agnieszka.

Więc nie licząc niedociągnięć od strony odwzorowania Sienkiewicza, gra jest niesamowita.
 
Do góry Bottom