Jendoczesna nauka walki bronią jednoręczną oraz dwuręczną

ZingyOwl

New Member
Dołączył
12.1.2024
Posty
3
Cześć wszystkim!

Słowem wstępu - postanowiłem po wielu, wielu latach wrócić do sagi Gothic i pierwszy raz przejść je "porządnie", czyli od początku do końca, bez kodów, robiąc po drodze wszystko, co się da.

Ogrywam obecnie Noc Kruka i tutaj pojawia się moje pytanie.

Mianowicie, jak uczyć się walki bronią jednoręczną oraz dwuręczną jednocześnie? Mam na myśli to, że od Wulfgara oraz Corda możemy dowiedzieć się, że nie musimy uczyć się tych broni osobno. Że jeśli nauczymy się walki jednym typem broni, jednocześnie uczymy się walki drugim.

Przeszukując Internet znalazłem informację, że po osiągnięciu progu 35% nauki w jednym typie broni, podnosząc go dalej, drugi typ broni o mniejszym wyszkoleniu wzrasta proporcjonalnie. Czyli mając np. 40% nauki walki bronią jednoręczną i 10% walki bronią dwuręczną, to podbijając jednorękę na 50%, dwuręka wskazuje nam przy okazji na 20%. Tak to przynajmniej zrozumiałem.

No i teraz tak.

Próbowałem to zrobić u siebie w grze, ale albo coś źle robię, albo czegoś nie rozumiem.


Moja postać ma w chwili obecnej 47% nauki walki bronią jednoręczną (53%, jeśli wziąć pod uwagę bonus, który daje miecz, który noszę) oraz 22% dwuręcznej. Wbiłem lvl, poszedłem się nauczyć jednoręki, wydałem 10 PN na 5%. Jednoręka wskakuje na 52% (58% jeśli liczyć z bonusem od miecza), a dwuręka nadal stoi w miejscu przy 22%.

Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje? Jeśli to miało rosnąć propocnialnie, to dwuręka nie powinna wskoczyć na 27%?
 

Dark Fenix

Strażnik Pana Ciemności
Członek Załogi
Redakcja
Dołączył
24.8.2009
Posty
1085
Rzeczywiście jest taki mechanizm, że przy okazji uczysz się drugiego rodzaju broni. Czy to jest proporcjonalnie? Raczej inaczej to zapamiętałem. To jest tylko kilka punktów, proporcji bym się nie doszukiwał.
Do czego jest Ci potrzebne posługiwanie się inną bronią? Powinno się raczej inwestować w jednoręczną albo dwuręczną. Na pewno nie w obie jednocześnie.
 

ZingyOwl

New Member
Dołączył
12.1.2024
Posty
3
Rzeczywiście jest taki mechanizm, że przy okazji uczysz się drugiego rodzaju broni. Czy to jest proporcjonalnie? Raczej inaczej to zapamiętałem. To jest tylko kilka punktów, proporcji bym się nie doszukiwał.
Do czego jest Ci potrzebne posługiwanie się inną bronią? Powinno się raczej inwestować w jednoręczną albo dwuręczną. Na pewno nie w obie jednocześnie.
Dziękuję za odpowiedź, ale to nie ma znaczenia do czego jest mi to potrzebne i czy w ogóle. Chcę po prostu poznać i zrozumieć zasadę działania tej mechaniki.

Równie dobrze można zacząć dywagować do czego są mi potrzebne jakieś questy poboczne, dodatkowe dialogi czy ukryta zawartość. Przecież nie są wymagane do przejścia gry, prawda? :) każdy gra jak chce i ja akurat chciałbym poznać tego typy niuanse i nauczyć się tego, jak działają.

Próbowałem się z tym wczoraj trochę pobawić. Wbiłem lvl na mojej postaci i poszedłem nauczyć się jednoręki. Rzeczywistoście dwuręka też poszła wtedy w górę.

Poszedłem też o krok dalej i przeprowadziłem mały eksperyment. Za pomocą kodów przywołałem edytora postaci i wyzerowałem swoją postać. Nabiłem sobie punkty nauki i poszedłem do nauczyciela walki bronią. Niezależnie co zrobiłem, w jakiej konfiguracji i w jakim stopniu procentowym, udało mi się jedynie uzyskać efekt, w którym nauka walki bronią dwuręczną dodawała też % do broni jednorecznej. Działo się tak niezależnie od stopnia wyszkolenia. Działając w ten sposób nie udało mi się jednak ani razu uzyskać efektu odwrotnego. Jest to o tyle dziwne, że na normalnym sejwie tak efekt udaje mi się uzyskać bez problemu. Nie powiem, czuję się totalnie zagubiony w tym jak to działa.

Mój problem polega na tym, że nie rozumiem zależności pomiędzy tymi dwoma statystykami. Czyli od których konkretnie % rośnie również nauka drugiego rodzaju broni. Na jednym poradniku było napisane, że dopiero od 35% nauki jednego typu, proporcjonalnie będzie rósł też drugi typ broni. I tak, to jest proporcjonalne. Jeśli jeden typ broni rośnie np. o 10% i drugi typ broni jednocześnie wzrasta o tą samą wartość, to takie zjawisko określa się mianem proporcjonalnego. Nie jest to tylko kilka punktów, jak zasugerowałeś.

Jednak podczas mojego grania nie udało mi się uzyskać takiego efektu, aby nauka broni dwuręcznej wzrosła o jakiekolwiek %; pomimo tego, że broń jednoręczna miałem już ponad progiem 35%. Udało się to dopiero jak przekroczyłem wartość 50%. Mój wczorajszy eksperyment pokazał z kolei coś jeszcze innego - że nie ma żadnego progu procentowego, a nauka broni jednorecznej nie ma żadnego wpływu na broń dwuręczną. Jedyne w odwrotny sposób można uzyskać jakiekolwiek rezultaty.

Dlatego poszukuję kogoś, kto być może już kiedyś to wszystko przekminił i chciałby podzielić się swoją wiedzą
 

Dark Fenix

Strażnik Pana Ciemności
Członek Załogi
Redakcja
Dołączył
24.8.2009
Posty
1085
Nie znam dokładnych zależności pomiędzy nauką różnych typów broni.
Co to "potrzebności" tych informacji, po prostu obawiałem się że chcesz jakoś dziwnie wykreować swoją postać a jednocześnie niepotrzebnie utrudnić sobie rozgrywkę.
Twój mały eksperyment może by lepiej oddał naturę problemu gdybyś zrobił wszystko na nowej grze? Pomimo że sztucznie wyzerowałeś wszystko na obecnym zapisie pewne mechaniki/zależności były już uruchomione/zapisane dlatego bonusy się nie zapisywały?
 

ZingyOwl

New Member
Dołączył
12.1.2024
Posty
3
Nie znam dokładnych zależności pomiędzy nauką różnych typów broni.
Co to "potrzebności" tych informacji, po prostu obawiałem się że chcesz jakoś dziwnie wykreować swoją postać a jednocześnie niepotrzebnie utrudnić sobie rozgrywkę.
Twój mały eksperyment może by lepiej oddał naturę problemu gdybyś zrobił wszystko na nowej grze? Pomimo że sztucznie wyzerowałeś wszystko na obecnym zapisie pewne mechaniki/zależności były już uruchomione/zapisane dlatego bonusy się nie zapisywały?
Pierwszy raz w Gothica grałem jakieś 20 lat temu, nie jest to moje pierwsze podejście do tej gry, więc jeśli chodzi np. o to, że nie da się tutaj nauczyć wszystkiego i mieć postać rozwiniętą w każdej dziedzinie, to zdaję sobie z tego sprawę :) po prostu pierwszy raz mam czas i ochotę przejść tą grę od A do Z, robiąc po drodze wszystko i sam jestem zdumiony czym ta gra potrafi mnie jeszcze zaskoczyć :) po dziś dzień myślałem, że to gadanie o nauce obu typów broni jednocześnie to tylko głupi dialog, który w rzeczywistości nie ma żadnego pokrycia. Stąd zacząłem interesować się tematem.

Dzięki wielkie za radę! Możesz mieć rację, że wyzerowanie statystyk niekoniecznie usunęło wszystkie poprzednie zależności. Nie wziąłem tego pod uwagę. Spróbuję jeszcze poeksperymentować na zupełnie nowej postaci.
 

Dami 1200

Member
Dołączył
27.8.2007
Posty
174
Tego typu mechanika na 100% działała w podstawce Gothica 2 - kiedy uczyłeś się umiejętności walki danym typem broni za jeden punkt nauki to po przekroczeniu 30% nauka kosztowała 2 pkt, ale uczyłeś się obu typów walki na raz. W nocy kruka doświadczenie, że od początku gry nastawiam się na jeden typ broni spowodowało, że nigdy nie przyglądałem się temu dokładniej.

Mój problem polega na tym, że nie rozumiem zależności pomiędzy tymi dwoma statystykami. Czyli od których konkretnie % rośnie również nauka drugiego rodzaju broni. Na jednym poradniku było napisane, że dopiero od 35% nauki jednego typu, proporcjonalnie będzie rósł też drugi typ broni. I tak, to jest proporcjonalne. Jeśli jeden typ broni rośnie np. o 10% i drugi typ broni jednocześnie wzrasta o tą samą wartość, to takie zjawisko określa się mianem proporcjonalnego. Nie jest to tylko kilka punktów, jak zasugerowałeś.

Jednak podczas mojego grania nie udało mi się uzyskać takiego efektu, aby nauka broni dwuręcznej wzrosła o jakiekolwiek %; pomimo tego, że broń jednoręczna miałem już ponad progiem 35%. Udało się to dopiero jak przekroczyłem wartość 50%. Mój wczorajszy eksperyment pokazał z kolei coś jeszcze innego - że nie ma żadnego progu procentowego, a nauka broni jednorecznej nie ma żadnego wpływu na broń dwuręczną. Jedyne w odwrotny sposób można uzyskać jakiekolwiek rezultaty.

Dlatego poszukuję kogoś, kto być może już kiedyś to wszystko przekminił i chciałby podzielić się swoją wiedzą
Powyższy zapis z poradnika działa w Nocy Kruka - przed chwilą testowałem na nowej grze z characterhelperem - po dodaniu 35% w walkę (testowałem dla jedno i dwuręcznej) drugi rodzaj walki przyrasta proporcjonalnie (o taką samą wartość %). Także tutaj Dark Fenix ma rację:
Twój mały eksperyment może by lepiej oddał naturę problemu gdybyś zrobił wszystko na nowej grze? Pomimo że sztucznie wyzerowałeś wszystko na obecnym zapisie pewne mechaniki/zależności były już uruchomione/zapisane dlatego bonusy się nie zapisywały?
Moje przypuszczenie jest takie że ma to jakiś związek z tym, że nie robiłeś tego na czystej postaci, ZingyOwl. Być może jakaś wartość procentowa danej broni nabita z tabliczek blokuję tę mechanikę? Trzeba by się temu głębiej przyjrzeć, ale byłyby jaja gdyby się okazało, że jest to mechanika przeniesiona na czysto z podstawki G2 i dodawanie % walki z tabliczek ją buguje :D

EDIT: Coś jest na rzeczy, bo sprawdziłem stare sejwy i mam zapis z NK, w którym mając 101% walki bronią jednoręczną poziom walki dwuręcznej to zaledwie 40% (a zawsze używam wszystkich tabliczek po koniec gry). Robiąc nowy zapis i używając punktów nauki tylko na broń jednoręczną do 100% dwuręczna rośnie aż do 75%. Nawet wliczając użycie bonusów do broni jednoręcznej (max 31%) na koniec gry po użyciu wszystkiego powinienem mieć też więcej walki bronią dwuręczną. Więc przypuszczam, jak pisałem wyżej że ta mechanika jest zaburzona przez używanie tabliczek.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom