Interpretacja Gry

Status
Zamknięty.

mandy

New Member
Dołączył
23.3.2009
Posty
3
Dzień dobry

Studiuje polonistykę i chciałabym się zwrócić z uprzejmą prośbą do ludzi „dobrej woli” o pomoc przy zaliczeniu technologii informacyjnej, mianowicie ja z grami, komputerami itp. Nie mam nic wspólnego a mam wykonać prezentacje na temat gry Gothic a konkretnie na temat tego wokół czego ta gra się kręci, doszukać się w niej jakiś symboli, motywów, pokrewieństw motywów, odwołań do mitologii bądź innych tekstów kultury po prostu zinterpretować i zanalizować ją muszę więc jeżeli ktoś mógłby mi w tej sprawie pomóc byłabym szalenie wdzięczna!

Pozdrawiam
Mandy
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Chętnie pomożemy. Jednak prosiłbym o jakieś konkretniejsze zagadnienia, tudzież lepszy opis, jak twoja praca ma wyglądać i ile tego ma być. No i na kiedy. Czy interesują cię nasze przemyślenia, czy suche fakty, czy to i to? Myślę, że zakon może ci w jakiś sposób pomóc - http://gothic.org.pl/forum/index.php?showforum=66
 

mandy

New Member
Dołączył
23.3.2009
Posty
3
Znaczy tak pan powiedział, że mamy zinterpretować tą grę mniej więcej tak jak interpretuję się książkę tzn. doszukując się powiązań np. z mitologii bądź z innymi tekstami kultury, nie wiem może istnieje jakiś artykuł w gazecie bądź publikacja która rozpatrywałaby tą grę w takich właśnie kategoriach? Ja przeglądałam magazyny komputerowe mojego brata ale niestety nic ciekawego tam nie znalazłam, a on gra w zupełnie inne rodzaje gier więc niestety nie może mi pomóc.
Aha, dziękuje serdecznie za link, rzeczywiście znalazłam tam kilka ciekawych rzeczy :)
 

Arven

Mr. Very Bad Guy
Weteran
Dołączył
18.5.2007
Posty
3647
Zenuś, wydaje mi się, że nasza studentka nie ma czasu na granie w Gothica :)

CYTAT
doszukując się powiązań np. z mitologii bądź z innymi tekstami kultury


W Gothic 2 oraz jego dodatku jest powiązanie z pewną kulturą. Otóż w G2 jest pewne miejsce, w którym są bodajże dwie piramidy przypominające budowle Majów. Oto ss z jedną z nich wygrzebany z sieci:

KOD
http://img140.imageshack.us/img140/1860/budynkiwksztaciepiramid1im.jpg


W dodatku zaś akcja kręci się wokół tych budowli. Przy nich magowie wody prowadzą badania nad pewną starożytną kulturą. Później za pomocą portalu znajdującego się pod ziemią przedostają się do nieznanej części wyspy, w której owa kultura kiedyś żyła. Niestety, zostały po nich tylko budowle, ponieważ Bóg wody Adanos zesłał na nich powódź. Teraz mieszkają tam bandyci oraz piraci.
Owa wyspa nazywa się Jarkendar. Panuje w niej klimat pustynno - tropikalny. Znajdzie się tam zarówno pustynny kanion jak i bagna. W tej części wyspy znajduje się dość sporo piramid. Kilka w centrum Jarkendaru (najbardziej charakterystyczne miejsce dla starożytnej kultury, poniżej zapodam ss'a), główna świątynia znajdująca się na bagnach i pięć siedzib różnych gildii porozsypywane po wyspie.

SS z centrum Jarkendaru:
KOD
http://img208.imageshack.us/img208/4665/jark.jpg


Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem ;)

Z mitologią na pewno wiąże Gothica politeizm. - Ran

Propo tego politeizmu - w Gothicu istnieje trzech bogów. Innos - Bóg ognia, jeśli chodzi o charakter jest on dobry. Adanos - bóg wody, utrzymuje harmonię między dobrem a złem na świecie, to jego czcili budowniczowie. Beliar - jest to zły bóg, jego żywiołem jest śmierć i zniszczenie.
 

mandy

New Member
Dołączył
23.3.2009
Posty
3
Dziękuje bardzo, właśnie o coś takiego mi chodziło :)
 

Arven

Mr. Very Bad Guy
Weteran
Dołączył
18.5.2007
Posty
3647
Wiesz, te piramidy to tylko Gothic 2 i dodatek. A Gothiców jest więcej. Jeśli ktoś mógłby wrzucić screena z jakąś świątynią z varrantu (np. Al Shedim) to może i tam znajdzie się jakieś powiązanie ze starożytnym Egiptem czy czymś takim (ja screena nie dam, gdyż w tej chwili nie mam G3 na dysku).
Wydaje mi się, ze opisując grę trzeba by było napisać coś więcej niż same powiązania. Coś, co łączy całą serię, a nie tylko wybraną część. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało, chętnie pomogę.
 

Gorn4

Member
Dołączył
4.12.2008
Posty
81
przeczytaj wszystkie części opowiadania w dziale "Arcania: A Gothic Tale" na stronie głównej, może ci troche pomogą, w 6 części jest coś o Śródziemiu, być może odwołuje się to do Władcy Pierścieni, którego świat z kolei odwołuje sie do jakiegoś starego podania (czytałem o tym na jakiejś fanowskiej stronie LOTR). Sam nie wiem naprawdę ciężko byłoby coś takiego znaleźć, bo w gothicu łączy sie wiele kultur jak Pradawni, Orkowie, Budowniczowie itd. Przeczytaj prace w zakładce "Opowiadania" na forum, może tam coś znajdziesz, poza tym wejdź na stronę główną firmy Piranha Bytes albo JoWood może tam autor historii gothic napisał coś o tym skąd zaczerpnął pomysł
 

Arven

Mr. Very Bad Guy
Weteran
Dołączył
18.5.2007
Posty
3647
CYTAT
przeczytaj wszystkie części opowiadania w dziale "Arcania: A Gothic Tale" na stronie głównej, może ci troche pomogą, w 6 części jest coś o Śródziemiu, być może odwołuje się to do Władcy Pierścieni


To ma być interpretacja gry a nie opowiadania.
 

Gorn4

Member
Dołączył
4.12.2008
Posty
81
opowiadanie jest na temat gry i bardziej niż prawdopodobne twórca opowiadania konsultował sie z twórca fabuły gothic, oczywiście nie jestem pewien to tylko moje domysły
 

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
Kiedyś gdzieś słysałem nazwę Innos (w gothicu bóg słońca, ognia itp) w jakiejś mitologii czy coś i chyba nazwy bogów
też są zaciągnięte z jakiejś mitologii.

EDIT: http://pl.shvoong.com/tags/gothic/ tutaj możesz coś znaleźć
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom