Ii Wojna światowa

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
Hmmm.... historia II wojny swiatowej jest moim tak zwanym konikiem. Uwielbiam czytac ksiazki, ogladac filmy ( Pearl Harbor, Szeregowiec Ryan, Wróg u Bram itp ) ktore opisuja wydarzenia w Europie i na swiecie. Jestem juz troche rozeznany w tych wszystkich sprawach. Potrafilbym opowiedziec w skrocie wszystkie kampanie hitlerowskie, angielskie i amerykanskie. Kupuje dwutygodnik ENCYKLOPEDIA DRUGIEJ WOJNY SWIATOWEJ, ktory kapitalnie i dokladnie opisuje to co sie dzialo na frontach. Polecam :p
 

szczurek

Menda serowa
Weteran
Dołączył
26.10.2004
Posty
4565
Racja, 2 wojna światowa to bardzo ciekawy temat. Nie znam sie za bardzo, ale podstawowe daty i wydarzenia pamiętam. Interesuje się nimi do tego stopnia ze o 3:30 w nocy wstaje i słucham sensacji XX wieku w radiu ^^ ( sierpień 2007 ).
Również polecam wszystkim poczytanie biuletynow, ksiazek historycznych.
 

dudekkss

Carcass
Weteran
Redakcja
Dołączył
2.2.2005
Posty
3346
Może i nie opowiem każdej kampanii, nie powiem każdej daty z wydarzeniem z II WŚ związanej. Ale ciekawi mnie ten temat. Gdy tylko leci coś w telewizji związane z tym tematem oglądam. Przeważnie jest to opis jakiś kampanii. Sam przeczytałem parę książek związanych z tym okresem, a dokładnie kilka powieści historycznych takich jak "Najdłuższy dzień" czy też "O jeden most za daleko" Moim zdaniem dwie bardzo dobre książki. Czytałem też książki o uzbrojeniu SS i o ich oddziałach i książkę o Wojsku polskim w czasie II WŚ. Ale i tak najwięcej widziałem w TV.
 

Dark Shadows

Active Member
Dołączył
21.10.2005
Posty
1349
Druga wojna interesuje mnie jednak bardziej jako część historii świata niż jako coś, co może być moją pasją. ;) Interesują mnie jednak filmy wojenne opowiadające o tym okresie, gry i tym podobne.

Myślę, że zajmując się tym, czytając czy robiąc cokolwiek powinniśmy pamiętać ile zła ta wojna wyrządziła.

Pozdro.
 

Gothi

Pain Donkey
Weteran
Dołączył
22.8.2004
Posty
2717
Mnie interesuje przede wszystkim z perspektywy Polski. I o tym jak relacje międzynarodowe, są podobne do relacji między ludzkich.
Poza tym to bardzo dobry pkt odniesienia.
 

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
Wiadomo filmy czy gry oparte na II wojnie swiatowej dokladnie nie odzwierciedla tego co sie dzialo w latach 1939-1945.
Ale kilka jest naprawde swietnych. Przykladem moze byc Pearl Harbor. Troche jest w tym filmie nieprawdy, lepiej wydarzenia opisuje film TORA TORA TORA ale same efekty CUDO:D Jesli ktos ma discovery civilisation polecam takie programy jak: POLA BITEW. Ciekawie opisuja wydarzenia ale jesli ktos chce naprawde dowiedziec sie o czyms lepiej siegnac po jakas dobra ksiazke zwiazana z II wojna swiatowa.
 

Jedi

Caporegime
VIP
Dołączył
21.7.2005
Posty
1605
II wojna świadtowa jest bardzo interesująca. I tak jak Gothi interesuję się nią z prespektywy Polski. Najgorsze jest to ze w obcojęzycznych ksiązkach z innych krajów np.rozszyfrownie enigmy przypisywane jest brytyjskiemu wywiadowi a nie 2 polskim matematykom ;/
Ogolnie od II wojny światowej interesuje mnie Socjalizm i inne "zbliżenia" komunizmu [bo sam komunizm w czystej postaci jest niemozliwy do zrealizowania ;p ]


Pxdro
 

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
3 ludziom zaslugujemy rozszyfrowanie Enigmy i to prawda ze niestety Brytyjczycy przypisali sobie rozszyfrowanie czegos co NIGDY NIE POWINNO BYC ROZSZYFROWANE. Wszyscy wiedza ze Polacy zawsze pomagali innym ( odsiecz wiedenska 1683, CUD NAD WISLA, bitwa o Anglie ) a praktycznie nigdy sami nie otrzymali pomocy. Najlepszy przyklad to kampanie wrzesniowa gdzie Polacy nie otrzymali ani jednego sojuszniczego zolnierza ani jednej broni, samolotu, dziala itp.

niestety taka jest prawda ...
 

Jedi

Caporegime
VIP
Dołączył
21.7.2005
Posty
1605
Nie wiem czy wiecie, ale amerykanie chcieli dać polakom wypozarzenie, czołgi, samoloty itp. Ale nasz "sojusznik" zsrr [było to juz po ataku niemców] nie udostepnił im lotnisk. Tak samo jak było powstanie warszawskie, to rosjanie przejmowali amerykańskie i angielskie zrzuty wyposarzenia, broni i żywności. Rozpalali ogniska na obzeszach warszawy a samoloty lecące w nocy myśleli że to polacy i tam zrzucali towar. Rozpalanie ognisk było oczywiscie celowe.
 

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
Niestety jak widac ZSRR nie bylo zbyt zaangazowane w ratowanie powstania. W dodatku tak jak mowisz nie wypozyczali lotnisk dla B-24 Liberator i innych samolotow, ktore probowalo nam przesylac zaopatrzenie. Stali sobie za Wisla i czekali tlumaczac sie tym, ze czekaja na zaopatrzenie z Rosji co moim zdaniem jest marnym tlumaczeniem, bo gdyby chcieli to na bank pomogliby Polakom.

Brytyjczycy zawsze chcieli pomagac ale jakos nigdy im sie to nie udawalo. Wybaczcie ale jak sie podpisuje pakty to powinno sie wywiazywac z obietnic a nie szukac wiatru w polu :(
 

Dragomir

Adam Konopka
Weteran
Dołączył
25.9.2004
Posty
2527
Stalin czekał aż powstanie upadnie, nie chciał by elity polskie (a takie m. in tam walczyły) przetrwały - gdyż one chciałyby niepodległej Polski a nie pod moskiewskim butem - więc siedzieli Rosjanie po drugiej stronie Wisły. Ale oczywiście w podręcznikach historii w PRL-u napisano że żołnierze AL dzielnie pomagali polskim powstańcom.

Zresztą kto po Katyniu by się spodziewał że sowieci nam pomogą...
Co do pomocy Brytanii to jakby chcieli pomóc to by im się udało, przecież byli w tym czasie kolonialną potęgą jeszcze o ile mi się nie pomieszało - Indie, Afryka itd.
 

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
Dokladnie Dragomir. Zreszta Katyn to byla ogromna tragedia. Zginelo tam wielu doswiadczonych oficerow. Ciekawie to przedstawia KATYN Andrzeja Wajdy, ktory moim zdaniem powinien otrzymac jakas wazniejsza nagrode....

Przypomnijmy takze ze po wojnie czlonkowie Armii Krajowej byli wysylani na Syberie itd... A Wielka Brytania NIC nie zrobila, choc wtedy juz zaczela tracic kolonie poniewaz chcialy one niepodleglosci .... Zreszta zaczela trwac zimna wojna ale nawet to nie usprawiedliwia Angilkow i Amerykanow.
 

RobsonAjax

Member
Dołączył
4.2.2005
Posty
762
II W.Ś.- moja ulubiona epoka (właściwie wojna...) historyczna. Lubię wszsystko co się działo w trakcie, jak i przed nią (głównie III Rzesza).

CYTAT
A Wielka Brytania NIC nie zrobila, choc wtedy juz zaczela tracic kolonie poniewaz chcialy one niepodleglosci .... Zreszta zaczela trwac zimna wojna ale nawet to nie usprawiedliwia Angilkow i Amerykanow.


Wtedy pojawiła się broń nuklearna, więc te kolonie tak naprawdę były zbedne, bo wszsystko można było dosięgnąc. Lepiej było rozbudowac arsenał atomowy, zamiast pływac po całym świecie ;).

CYTAT
Stalin czekał aż powstanie upadnie, nie chciał by elity polskie (a takie m. in tam walczyły) przetrwały - gdyż one chciałyby niepodległej Polski a nie pod moskiewskim butem - więc siedzieli Rosjanie po drugiej stronie Wisły.


Oczywiście, wszystko było usprawiedliwione "rozciągnietymi liniami zaopatrzenia i stratami w ludziach i sprzęcie". Phi... rzeczywiście, sowietom bardzo zależało na dobrych "samopoczuciach" żołnierzy. Właściwie nawet to przydatne im było zmniejszyc liczbę ludności Kaukazu (stąd staliningradzkie rzezie).

CYTAT
Wszyscy wiedza ze Polacy zawsze pomagali innym ( odsiecz wiedenska 1683, CUD NAD WISLA, bitwa o Anglie ) a praktycznie nigdy sami nie otrzymali pomocy.


Mało tego, to że bronili Europy przed hordami Tatarów, Turków, bolszewików itd., to jeszcze zawsze na tym coś tracili. Nawet niepodległośc... Sto lat po odsieczy Austriacy już dokonywali rozbiorów, w wojnie Polsko-bolszewickiej nie dostaliśmy pomocy, i żeby było śmieszniej to Czesi wkroczyli do Śląska Cieszyńskiego (żeby było jeszcze śmieszniej, kiedy do Czech wkraczali Niemcy, my go odebraliśmy i cały świat miał nam to za złe...) itd.

Książki to różne kalendaria opisujące bitwy wystarczą, a z telewizyjnych programów to, jak już powiedział Senyan "Pola bitew", "Broń walki ("Wepaons of Combat"- też są bronie z II W.Ś., ale nie tylko ;)), "Gladiatorzy II. W.Ś." itp. Trochę tego jest, wystarczy wziąc program. Choc lepiej książkę ;).


Pozdrawiam.
 

Jedi

Caporegime
VIP
Dołączył
21.7.2005
Posty
1605
CYTAT
Ale oczywiście w podręcznikach historii w PRL-u napisano że żołnierze AL dzielnie pomagali polskim powstańcom.


Bo pomagali, ale tylko polacy i tylko ochotnicy. Rozkazu nie było.
 

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
W tym temacie dobitnie pokazujemy jak Polska ratowala Europe.

1. Cud nad Wisla - Pilsudski zatrzymal armie bolszewicka pod Warszawa. Wszyscy mysleli ze Polska znowu przestanie istniec a komunizm "rozleje" sie na kolejne kraje europejskie na szczescie dzieki naszej odwadze i swietnemu dowodcy udalo nam sie "wykopac" ruskich z Polski. Zwyciestwo bylo tym wieksze ze nasza armia byla nowa, niedoswiadczona, bez odpowiedniego sprzetu, umundurowania. W Polsce panowal chaos, byla bieda, szerzyly sie choroby. A nawet wtedy udalo sie przetrzymac nawale....

2. Odsiecz wiedenska - musielismy przyjsc z pomoca Austrii poniewaz podpisalismy pakt ze w razie gdyby Turcy zaatakowali Krakow Austria nam przybedzie z pomoca a gdy Wieden my przyjdziemy. Na szczescie Sobieski dotrzymal umowy. Nasza husaria i inne oddzialy spuscily lomot Turkom, ktorzy nigdy wiecej nie zdobyli sie juz na tak wielka ofensywe. Wtedy jeszcze nie bylo za pozno na odbudowanie Polski, ale kolejni nieudolni wladcy zniszczyli ja doszczetnie. najgorszy jest fakt ze Austria prawie 100 lat pozniej uczestniczyla w rozbiorach ( przypominam ze w drugim nie brala udzialu ).

3. Bitwa o Anglie - wyczyny naszych lotnikow zadziwialy Anglikow i swiat. Polacy pokazali ze gdy maja dobry sprzet to potrafia bic sie nawet z najlepszymi.
Monte Cassino - to przeciez polska armia pod dowodztwem gen. Andersa zdobyla wzgorze i dzieki temu otworzyla droge do zdobycia Rzymu.
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
CYTAT
Monte Cassino - to przeciez polska armia pod dowodztwem gen. Andersa zdobyla wzgorze i dzieki temu otworzyla droge do zdobycia Rzymu.

Trzeba dodać, że inne armię wcześniej próbowały i dostawały w dupę.
CYTAT
Wtedy jeszcze nie bylo za pozno na odbudowanie Polski, ale kolejni nieudolni wladcy zniszczyli ja doszczetnie.

Władcy? Chodzi ci o królów? Jeżeli tak to chyba wies że król miał ograniczone prawa. Do tego wszystkiego doprowadziła szlachta której coraz mniej zależało na sprawach państwa. Woleli zabawy. Przeciętny szlachcic wypijał dziennie 2 litry piwa. To o czymś świadczy
 

Hetik

Member
Dołączył
20.12.2007
Posty
153
Szlachta to dopiero byla rozuchwalona.... Dopiero gdy uchwalono konstytucje 3 maja wzieli sie do roboty ale to juz bylo za pozno. Chodzi mi o Augusta III gdzie mial gdzies nasz kraj. Wolal zyc w przepychu podczas gdy w calym kraju panowala BIEDA. Zreszta slawne LIBERUM VETO, ktore naprawde zniszczylo nasz kraj..... Szkoda, bo bylismy potega i kazdy nas sie bal. Dopiero potem przyszlo powstanie kozackie, potop szwedzki, wojna z Rosja a potem z Turcja....
 

Armalite!

Member
Dołączył
14.6.2007
Posty
93
CYTAT
Najlepszy przyklad to kampanie wrzesniowa gdzie Polacy nie otrzymali ani jednego sojuszniczego zolnierza ani jednej broni, samolotu, dziala itp.

Skąd dostaliśmy i ile zapłaciliśmy za:
1)
R35-Saumur.00047t4x.jpg

2)
800px-ORP_Gryf.jpg

3) We wrześniu w drodze 160 sztuk
Morane-Saulnier_MS_406.jpg


CYTAT
Monte Cassino - to przeciez polska armia pod dowodztwem gen. Andersa zdobyla wzgorze i dzieki temu otworzyla droge do zdobycia Rzymu.

Trzeba dodać, że inne armię wcześniej próbowały i dostawały w dupę.

Warto dodać, że Polacy 18 maja wcześnie rano rano zajęli PUSTY klasztor.
Klasztor został opuszczony, gdyż ku zaskoczeniu Niemców Alpini i Strzelcy Afrykańscy gen. Guillaume forsując szczyty gór(Niemcy nie przewidzieli, że jakakolwiek jednostka zdoła się przedrzeć w tak ciężkim terenie) były bliskie otocznia spadochroniarzy.
 

Jay_Kay

Magister vitae
Dołączył
22.10.2005
Posty
589
CYTAT
2. Odsiecz wiedenska - musielismy przyjsc z pomoca Austrii poniewaz podpisalismy pakt ze w razie gdyby Turcy zaatakowali Krakow Austria nam przybedzie z pomoca a gdy Wieden my przyjdziemy. Na szczescie Sobieski dotrzymal umowy. Nasza husaria i inne oddzialy spuscily lomot Turkom, ktorzy nigdy wiecej nie zdobyli sie juz na tak wielka ofensywe. Wtedy jeszcze nie bylo za pozno na odbudowanie Polski, ale kolejni nieudolni wladcy zniszczyli ja doszczetnie. najgorszy jest fakt ze Austria prawie 100 lat pozniej uczestniczyla w rozbiorach ( przypominam ze w drugim nie brala udzialu ).

Ta odsiecz odbiła się nam potem mocną czkawką w okresie rozbiorów, w 1683 pobiliśmy naszego JEDYNEGO sojusznika. Zresztą wojny z Turcją zawsze inicjowaliśmy my - właśnie odsieczami wiedeńskimi. Przypomnę też, że Turcja jako kraj nigdy nie uznał rozbiorów Polski, a w czasie, gdy Polski nie było, jako jedyna oczekiwała "posła z Lechistanu". A Austria nie brała udziału z prostej przyczyny - prowadziła wojnę z... Turcją.
Mi już II wojna mocno zbrzydła, już wolę okres polskiej nowożytności i demokracji szlacheckiej... ;)
CYTAT
Ogolnie od II wojny światowej interesuje mnie Socjalizm i inne "zbliżenia" komunizmu [bo sam komunizm w czystej postaci jest niemozliwy do zrealizowania ;p ]

... i Polskę po 1945, tak jak MotM :p
 

Jedi

Caporegime
VIP
Dołączył
21.7.2005
Posty
1605
Jay do tego warto dodać że Turcja przyjmowała polaków jako pierwszych rozeźlając tym rosję. Jak wam pewnie wiadomo kolejnośc przyjmowania delegatów pokazywała stopień szacunku.

Jeśli chodzi o odsiecz wiedeńską to też nie było do końca tak. Polacy mieli umowę z austriakami o pomocy. Jeśli by ktoś napadał na polskę to austriacy mieli pomagać. Polacy przebyli trasę do wiednia w 12dni gdzie szacowano że najszybciej przebyć można w 20.
Kłótnię wywołało jednak to że po ocaleniu wiednia władca austriacki naszemu kazał zejść z konia jak się spodkali co było wyrażną oznaką władczości. Nasz władca oczywiście nie zszedł.


Pxdro.
 
Do góry Bottom