[film] Wielka Ucieczka

RobsonAjax

Member
Dołączył
4.2.2005
Posty
761
CYTAT
Wielka ucieczka

The Great Escape (USA, 1963)
Dramat wojenny
czas 165 min.

Reżyseria: John Sturges
Scenariusz: James Clavell, W.R. Burnett
Na podstawie książki: Paul Brickhill

Treść

Film jest swobodną przeróbką zdarzeń z drugiej wojny światowej: brytyjscy i amerykańscy jeńcy wojenni w dramatycznych okolicznościach uciekają z obozu jenieckiego.



Bardzo dobre, stare kino. Film dosyć "lekko" opowiedziany, ale przyciąga uwagę. Oparty na faktach, choć trochę przerobiony, np. w w.w. opisie który dałem jest błąd- w ucieczce uczestniczyli nie tylko Amerykanie i Brytyjczycy, ale także Norwegowie, Francuzi, Australijczycy czy w końcu Polacy. Uciekło siedemdziesięciu kilku, z czego większa część została potem stracona. Z czterech Polaków, którzy uciekli nie przeżył żaden (na Wikipedii wyczytałem, ale już nie ma tego artykułu- dociekliwi mogą poszukać reszty informacji ;))
Oglądaliście? Jak wrażenia?


Pozdrawiam.
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Oglądałem i powiem, że to klasyka kina wojennego. Bardzo ciekawy film, no i grał w nim Steve Mcqueen, jeden z moich ulubionych aktorów :). Cała opowieść utrzymana w dosyć luźnej konwencji. Dopiero w momencie samej ucieczki odczuwa sie dramatyzm sytuacji i okrucieństwo Nazistów. Mnie wgniata zawsze scena ucieczki Mcqueena na motorze do granicy Szwajcarii....ale dla tych co nie oglądali to nie powiem nic więcej :).....naprawdę warto obejrzeć
 
Do góry Bottom