Bogowie

Kyroge

Member
Dołączył
14.4.2008
Posty
351
W Gothicu jest 3 bogów: Innos, Beliar i Adanos. Ułożyłam ich specjalnie w takiej kolejności. Dlaczego? Tu jest cała odpowiedź:
CYTAT
(...)Na początku nie było dnia ani nocy, i żadne żywe stworzenie nie przemierzało świata.
Wtedy pojawił się Innos, a jego blask padał na Ziemię. Innos obdarzył świat darem życia. Ale żadne stworzenie nie śmiało spojrzeć w twarz Innosa, więc dobry bóg stworzył Słońce. Lecz mimo to, jasność była zbyt wielka, toteż Innos podzielił się na dwoje i tak powstał Beliar.

Z księgi Mądrość Bogów, część 1, G1)
Tu mamy wyjaśniony początek świata.
CYTAT
Beliar stworzył noc. Teraz człowiek mógł wreszcie żyć, lecz nie wiedział, jak. Dlatego Innos podzielił się po raz wtórny i tak powstał Adanos.

Tak więc wydaje się, ze bracia żyli w idealnej harmonii. Ale...
CYTAT
Dlatego Innos postanowił zostawić ludzkość pod opieką Adanosa i udał się na spoczynek. Lecz Beliar płonął z zazdrości, gdyż ludzie bali się go i nie oddawali mu czci. Tedy postanowił Beliar stworzyć człowieka, który modliłby się tylko do niego. Ale człowiek ów był jako wszyscy inni bał się Beliara i nie oddawał mu czci. Bóg nocy rozzłościł się i zabił człowieka krzycząc: Dobrze! Bójcie się mnie zatem, ale cześć oddacie mi, choćby po śmierci. Tymi słowy ustanowił Beliar Śmierć - kres żywota ludzkiego.

Adanos został ojcem ludzkości i wszyscy ludzie byli mu posłuszni. Beliar czuł się jakoś nie takoś (czytać - nieczczony) i postanowił stworzyć człowieka, który tylko jemu będzie oddawał cześć. Ale wielki zad (za przeproszeniem) gostek bał się Beliara i ten go zabił. W ten sposób Beliar utworzył Śmierć.
CYTAT
Obdarzył ich również innymi łaskami, czyniąc swoimi kapłanami i nadając im miano magów.
Ludzie czcili kapłanów Innosa i oddawali im cześć, ale wielu magów odwróciło się od Innosa i uciekło się pod opiekę jego boskiego brata - Adanosa. Kasta magów uległa rozbiciu. Ci, którzy podążali za bogiem mądrości nazwali siebie magami Kręgu Wody. Wyznawcy Innosa nazywani zaś byli Magami Ognia.

Wszystko jasne. Niektórzy kapłani Innosa byli bardziej związani z Adanosem i odwrócili się od tego, który ich opiekuna stworzył. W ten sposób powstał podział: magowie Ognia - kapłani Innosa i Magowie Wody - kapłani Adanosa.

Pojawia się też inne pytanie - który z bogów był najpotężniejszy? Innos stworzył Beliara i Adanosa, ale w 2 części Gothica słyszymy:
CYTAT
A tam gdzie stanął Adanos, ani Innos, ani Beliar nie mieli żadnej władzy.

Adanos jest bogiem mądrości i harmonii. Pilnuje, aby żaden z braci nie miał większej władzy. Jak mówi przysłowie "Gdzie dwóch się bije, korzysta dentysta" (przeróbka) można odebrać jako "Gdzie Innos i Beliar się biją, korzysta Adanos". Czyli bóg mądrości nieświadomie (a może jednak?) sam stał się najpotężniejszy. Woda gasi ogień a mądrość rozświetla mroki niewiedzy.

Tyle z mojej strony.
Pozdro Bracia Zakonni
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
CYTAT
Ale Beliar nie znosił widoku światła i niszczył wszystko, co Innos stworzył. Ujrzał tedy Adanos, że w ten sposób nic nie może istnieć na świecie: ani jasność, ani mrok. Stanął, więc między swymi braćmi i próbował pojednać ich między sobą. Jednakże bez skutku.


Adanos od początku próbował pojednać skłoconych braci, mimo, że oficjalnie wojny nie było. Ale to Beliar zaczął !

CYTAT
Ale tam, gdzie stanął Adanos, ani Innos, ani Beliar nie mieli żadnej władzy. W miejscu tym ład i chaos współistniały w harmonii.Tak o to powstało morze.


A więc wiemy już czemu Adanos jest Bogiem morza.

CYTAT
A z morza wyłonił się ląd, a na lądzie powstało wszystko to, co żywe: rośliny i zwierzęta, wilki i owce, a na samym końcu powstali ludzie. Adanos cieszył się, ze wszystkiego, co wówczas powstało, a swą miłością darzył jednakowo wszystkie rzeczy.


Ziemia Adanosa jest święta.

CYTAT
Ale gniew Beliara był tak wielki, że przemierzył on całą Ziemię, by znaleźć bestię. A gdy do niej przemówił, stała się ona jego sługą. Beliar tchnął w nią część swej boskiej mocy, by mogła zniszczyć całą Ziemię. Ale Innos podpatrzył czyn Beliara i przemierzył Ziemię, by znaleźć człowieka. A gdy do niego przemówił, ten stał się jego sługą. Innos tchnął w niego część swojej boskiej mocy, by mógł on naprawić szkody wyrządzone przez Beliara.


No to wojna na całego.

CYTAT
Tedy zwrócił się Beliar do innej istoty, ale Adanos zesłał potężną falę, która zmyła ją z powierzchni Ziemi. Ale wraz z nią odeszły także drzewa i zwierzęta, więc Adanos wielce się zasmucił.


Może to zatopienie Jarkendaru ???

CYTAT
I rzekł wreszcie do swych braci: nigdy więcej nie postanie wasza noga na mojej Ziemi, bo jest ona święta i pozostanie taka na wieki. Ale człowiek i bestia nie zaprzestali wojny na Ziemi Adanosa i płonął w nich gniew ich bogów. A człowiek pokonał bestię, która wróciła do królestwa Beliara.


Wydaje się, że wojna się skończyła, ale...

CYTAT
Ale Adanos obawiał się, że pewnego dnia bestia powróci na Ziemię.I zobaczył Adanos, że prysła równowaga między ładem a chaosem i zaklął Innosa, by ten odebrał człowiekowi swą boską moc.


No wiadomo, Beliar jest chamski.

CYTAT
A Innos w swej mądrości tak uczynił. Dlatego uprosił Innosa, by ten zostawił część swojej mocy na Ziemi, aby pewnego dnia przywrócić ją człowiekowi. A Innos w swej mądrości tak uczynił.


I tu pojawia się moje pytanie: O co chodzi ? O artefakty ? O gniew Innosa ? O Oko ? Czy może dowiemy się tego dopiero w G4 lub w G3ZB ?
To zostawiam już Wam, Bracia i Siostro.
Pozdrawiam
 

Phantom Lord

Active Member
Dołączył
9.8.2007
Posty
1351
CYTAT
I tu pojawia się moje pytanie: O co chodzi ? O artefakty ? O gniew Innosa ? O Oko ? Czy może dowiemy się tego dopiero w G4 lub w G3ZB ?

Myślę, że chodzi właśnie o któryś z artefaktów. Najprędzej za najpotężniejszy z nich, czyli Oko.

CYTAT
Może to zatopienie Jarkendaru ???
Mieszkańcy Jarkendaru byli wyznawcami Adanosa, w tekście chodzi raczej o jakiegoś demona, czy orka.
 

Elessar

Inkwizytor
Weteran
Dołączył
30.12.2007
Posty
2679
CYTAT
Mieszkańcy Jarkendaru byli wyznawcami Adanosa, w tekście chodzi raczej o jakiegoś demona, czy orka


CYTAT
Ale wraz z nią odeszły także drzewa i zwierzęta, więc Adanos wielce się zasmucił.


Myślę, że ta bestia była gdy Jarkendar nie był ukryty, lecz był też jedyny, a przecież słyszymy o wielkiej powodzi, która go zatopiła i którą zesłał Adanos.
 

Thran

Che Świniara
Dołączył
17.11.2008
Posty
914
Ja tutaj poruszę tutaj sprawę bogów z jednego filmiku z którego nasunęła mi się pewna teoria otóż.

W drugim odcinku serialu PanaAngara dawnego członka GX była taka scena że niegdyś demony były przyzywane do zadawania pytań ale powtarzam to w starożytności tak było czy tak rzeczywiście mogło być przed powstaniem świata Gothica ? wiecie bo wkońcu za Demony i Nieumarłych odpowiadał Beliar więc tak pomyślałem że w Starożytności świata Gothica mogło być tak że Demony były przyzywane do zadawania pytań przepraszam że w złym temacie poruszam tą sprawę ale skoro rozmowa jest o bogach to pomyślałem że można to zamienić słówko o ich sługach rozumiecie ? :)
 

Phantom Lord

Active Member
Dołączył
9.8.2007
Posty
1351
Ciekawa sprawa. W sumie demon w Starej Wieży Xardasa nie atakował nas, lecz właśnie bawił się w pytania i odpowiedzi. Możliwe, że demony były dawniej stworzeniami o wiedzy większej lub równej wiedzy ludzi, a nie tylko potworami. Może ktoś pokusi się o założenie tematu w tej sprawie?
 
E

Electric_Dragon

Guest
Innos z Beliarem sobie równi. Taka sama moc praktycznie. Obydwaj wykorzystują ludzi i orków jako marionetki do walki ze sobą. Pewnie świat z gothica traktują jako swoistego rodzaju szachownicę. A Adanos jest sędzią, który pilnuje by był zachowany porządek. Jesteśmy zabawkami w rękach bogów. Adanos, który biorą pod uwagę kolejność stworzenia, został praktycznie starszym bratem. Bratem, który dzieli i sprząta po młodszych. Innos i Beliar wyposażają swoich podwładnych w różne instrumenty, żeby lepiej rozgrywka wyglądała. Z jednej strony Łzy Innosa, z drugiej moc przyzywania umarłych.
 

Thran

Che Świniara
Dołączył
17.11.2008
Posty
914
Zastanawia mnie jeszcze jeden szczegół ale to dotyczy Innosa bo.

W tym filmiku o którym była mowa jest wzmianka "Innos nie jest prawdziwym Bogiem" czyli jak mamy to odbierać ? że prawdziwym bogiem nie jest też Beliar a tylko Adanos ? bo ja tak to rozumiem niewiem jak wy.

Edit:

Niewiem czy to ma jakieś znaczenie ale mam nadzieje że się przyda do dalszej dyskusji http://pl.youtube.com/watch?v=mp0WxIRjwK0 nie ja jestem twórcą więc sorry za bluzgi :)
 

Bury_Zenek

Rycerz Wody
Dołączył
10.2.2009
Posty
856
Hmmm. z tego co wyczytałem Innos był najpotężniejszy ponieważ stworzył beliara i adanosa. Dziwne jest to że jeżeli innos stworzył beliara z siebie powinien być pod jego władzą lecz najwyraźniej beliar się zbuntował przeciw samemu sobie :D. Jeżeli Innos ich stworzył wojna bogów bez problemu powinna zostać wygrana przez innosa.
trochę chaotyczna ta moja odpowiedź ale inaczej nie dało się napisać.
 

Gaan

Handlarz
Dołączył
7.8.2009
Posty
628
Zastanawiam się czemu jeśli Innos stworzył i Beliara i Adanosa to czumu potem Adanos pilnował żeby każdy nie miał większej wladzy a po drógie jeśłi beliar i adanos byli z Innosa to znaczy on mógl robić to co oni to po co ich stworzył?
 

Vendetta

Deathproof
VIP
Dołączył
27.2.2009
Posty
1393
Innos rozdzielił się na Adanosa, siebie i Beliara. Innos był zły, Beliar był dobry i razem toczyli wojnę. Kiedy ich wojna przeniosła się na ziemie, które stworzył Adanos, ten ich wygnał. Musi trzymać równowagę pomiędzy ładem a chaosem, ponieważ nie chce tego, co się wydarzyło kiedyś.
 
Do góry Bottom