Budowniczowie I Ich Odzież.

Dearien

Member
Dołączył
27.12.2011
Posty
222
Stroje wszystkich grup społecznych zostały wzorowane (przynajmniej moim skromnym zdaniem) na faktycznej odzieży mieszkańców Ziemi. Obywatele Khorinis na przykład obnoszą się w strojach Paryżan, albo Londyńczyków z okresu po epidemii dżumy. To samo tyczy się farmerów.

Jednak co z mieszkańcami Jarkendaru? Czy mamy się w tej kwestii (nie chodzi mi o samą odzież, ale o wszelkie inne dziedziny życia) odwoływać do wniosków wyciąganych z ich architektury? Na pewno wielu z was, patrząc na świątynie i inne budynki Budowniczych, pomyślało o cywilizacjach Ameryki Środkowej i Południowej. Wiecie, Aztekowie, Inkowie, Majowie...

Czy mamy twierdzić, że styl życia Jarkendarczyków wyglądał tak samo, jak u naszych Indian? Występuje kilka różnic, jak np. religia. Aztekowie (i cała reszta) byli politeistami. A Budowniczowie wyznają jedynie Adanosa. Co wy sądzicie o zależnościach między tymi cywilizacjami?
 

Isidro

Szalony Bartek
Weteran
Redakcja
Dołączył
9.3.2009
Posty
6373
Pewne jest że cywilizacja ta była wzorowana na kulturach Indian. Jeśli chodzi o architekturę, oczywiście. Co do ubrań to z tym może być różnie. Quarhodron podczas jego wezwania ma "na sobie" zbroję. Przynajmniej tak to widać, nieco podobno jest do zbroi kruka. Wystarczy się przyjrzeć. A jeśli chodzi o innych ludzi to to już kwestia zapewne ich pochodzenia i stanu majątkowego. Zwykli ludzi być może gonili w przepaskach, uczeni i uzdrowiciele w jakichś togach a kasta wojowników w zbrojach. Kapłani w szatach liturgicznych :D
 

Dearien

Member
Dołączył
27.12.2011
Posty
222
Może to z ograniczeń technicznych (w co szczerze wątpię) albo przez lenistwo (w co prędzej uwierzę) albo przez zamysł (w co chciałbym wierzyć) twórców, strój Quarhodrona nie pasuje do faktycznej "mody" Indian. Nie wiemy też dokładnie, kiedy Budowniczowie żyli. Czy wielka fala, która ich zniszczyła, była tą samą którą zesłał Adanos, by zniszczyć Bestię? To ważna kwestia, którą chyba należy ustalić. Póki co, zgodziłbym się z Baalem Isidro. Opowiem się za strojami raczej "sukienkowymi" czyli bez spodni itp ; ) Ciekawi mnie zróżnicowanie stroi zależnie od kasty. Czy ma to związek z kolorem tabliczek danej grupy? Np. Uzdrowiciele mieli zielone togi itd. ?
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Jak dla mnie strój mógł wyglądać podobnie jak sekciarze z Obozu Bractwa. Ale pamiętajmy, że przed wielką powodzią były tam suche pole, suche równiny więc potrzebowali łatwych, cienkich oraz nie krępujących ruchów strojów (np. budowniczowie). Kasta wojowników posiadała zbroje (2 uzasadnione przypadki w grze oraz posągi na grobach o tym świadczą). I znowu tu jest nawiązanie do Obozu Bractwa, tyle, że tam mieli lżejsze ciężkie zbroje.

Na pewno wielu z was, patrząc na świątynie i inne budynki Budowniczych, pomyślało o cywilizacjach Ameryki Środkowej i Południowej. Wiecie, Aztekowie, Inkowie, Majowie...
Dodatkowo wystarczy popatrzeć na żywe posągi w świątyniach. Co wam przypominają? Właśnie kulturę Azteków. Wielkie koła na głowie. Mogli być to prawdopodobnie pierwsi wojownicy (ich ogólny wygląd się zgadza), a później doszły zbroje i sądzę, że to przez Szpon Beliara.
Ciekawi mnie zróżnicowanie stroi zależnie od kasty. Czy ma to związek z kolorem tabliczek danej grupy? Np. Uzdrowiciele mieli zielone togi itd. ?
Moim zdaniem zdecydowanie tak. Każda kasta mogła mieć podobny strój i się wyróżniać. Obóz Bractwa - najwyższy Guru czerwony kolor, wyższy - zielony, najniższy - szary.

Moim zdaniem twórcy zdecydowanie wzorowali się na swoim pierwszym pomyśle jakim był Obóz Bractwa, którego zabrakło w podstawce i chcieli go dołączyć jako tako do dodatku.
 

Dearien

Member
Dołączył
27.12.2011
Posty
222
Jak dla mnie strój mógł wyglądać podobnie jak sekciarze z Obozu Bractwa.
Racja, ciekawa teoria. Jakoś nie myślałem wcześniej, że twórcy chcieli tam wpleść wątek z poprzedniej części sagi.

Ale pamiętajmy, że przed wielką powodzią były tam suche pole, suche równiny więc potrzebowali łatwych, cienkich oraz nie krępujących ruchów strojów
W gruncie rzeczy nie wiemy jak wyglądało królestwo budowniczych przed powodzią. Czym był wcześniej kanion? Co było na bagnach? Wydaje mi się, że w stanie względnie niezmienionym pozostały góry, gdzie żyje Eremita. I chyba stamtąd powinniśmy czerpać wiedzę na temat rzexby terenu i przyrody.
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Czym był wcześniej kanion? Co było na bagnach? Wydaje mi się, że w stanie względnie niezmienionym pozostały góry, gdzie żyje Eremita. I chyba stamtąd powinniśmy czerpać wiedzę na temat rzexby terenu i przyrody.
W sumie masz rację, ale bagna powstały po wielkiej powodzi bo jest o tym mowa w grze. Cała roślinność powstała po powodzi, bo przed powodzią były suche pola (ktoś o tym mówi w grze o ile pamiętam).
 

Dearien

Member
Dołączył
27.12.2011
Posty
222
Tę kwestię trzeba by uściślić. Jeśli faktycznie ktoś mówił o tych suchych polach, to pewnie tak było. Wtedy jednak trzeba się zastanowić nad sposobem zdobywania żywności. Pamiętajmy, że miasto ogarniało całą dolinę budowniczych, więc i mieszkańców było sporo. A rybołówstwo? Dostęp do morza ma jedynie niewielki odcinek wybrzeża na plaży piratów, więc też byłoby ciężko. Trzeba się przejść po dolinie to dokładnie obejrzeć całość.
 

Isidro

Szalony Bartek
Weteran
Redakcja
Dołączył
9.3.2009
Posty
6373
Magowie wody opisują całość tej krainy. Saturas mówi o pozostałościach po powodzi a bodajże Myxir o tym co było przed nią. Układa się to w mniej-więcej spójną całość ;) Z pożywienie to przecież nie tylko ryby. Są rośliny które rosną i kwitną w klimacie gorącym i suchym. Niewiele ich jest ale są.
A kwestia wyglądu miasta, również interesująca, jest skierowana do innego tematu. Ale nie chce mi się go zakładać :f
 

szkeleton

Hmmmm
Członek Załogi
Dołączył
15.11.2008
Posty
8520
Kwestia pożywienia. Były to ryby (trochę daleko, ale cóż). Jak wspomniał Baal rośliny, ale nikt nie wspomniał o tym, że mogli polować na zwierzynę (np.szczury, ogary itd.) no i mamy pełny asortyment wyżywieniowy.

A transport jedzenia? Przecież istniały te teleporty, które były w kluczowych miejscach, więc kwestię szybkiego transportu mamy chyba załatwioną jak sądzę?

Ale nie chce mi się go zakładać :f
Leń.
 

Dearien

Member
Dołączył
27.12.2011
Posty
222
Racja, rozprowadzanie żywności przebiegało raczej płynnie. Zważmy jednak fakt, że w krainie tak zmetropolizowanej zwierzęta nie mogły znaleźć sobie miejsca do swobodnego życia. Polować można było na pełzacze w kopalniach, ale raczej nie przeżyliby jedząz szczury, gdzie upolowanie takiego zdarza sięraz na ruski rok.

Chociaż, może te zwierzęta żył w symbiozie z budowniczymi. A może, co ciekawsze, hodowali jakieś mięsko ; )

Pewne jest to, że ich dieta nie składała się z ryb i jagód, bo by chyba oszaleli ; )
 
Do góry Bottom