Magiczna Bariera

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Król Robar prowadził wojnę z orkami, wojna bywa trudna a do tego orkowie więksi i silniejsi od ludzi. Więc ludzie zaczęli przegrywać. Król uważał że sposobem na wygranie jest ruda która pozwala na tworzenie wspaniałych mieczy, które wyrównują szanse w walce. Więc szuka sposobu jak szybko i efektownie zdobyć dużo surowca. Z pomocą przychodzą magowie. Którzy przedstawiają plan stworzenia magicznej osłony nad terenami Górniczej doliny. Król planem jest bardzo zainteresowany, i zostaje on przeprowadzony. Jak wiadomo magiczną ścianę można przekroczyć ale nie można z niej powrócić. Więc magowie dwunastu, Xardas jak wiadomo asystował, stworzyli barierę która wyrwała się z pod kontroli i rozszerzając sie pochłonęła twórców. Król raczej mógłby być zadowolony gdyż jego planem było aby trafiali tam skazańcy, którzy wydobywali by rudę na potrzeby wojny. Skazańcy jak wiadomo podzielili się na trzy obozy i tylko w jednym wydobywano rudę ale wymieniając ją z królem za potrzebne im towary. Więc plan lekko nie wypalił gdyż magnaci żądali bardzo wiele w zamian za rudę. Ale nie o tym, Bariera wyrwała się z pod kontroli przez przypadek czy może Xardas maczał w tym palce. Niby źródłem bariery był Śniący, być może jego moc pochłonęła magów. Xsardas już w klasztorze zajmował się nekromancją (krypta w klasztorze o której nawet Pyrokar nie miał pojęci). Może to był jego plan, może wiedział o istnieniu śniącego i chciał go zniszczyć (aby przejąć jego moc, w tedy mu się nie udał ale udało się przy smoku ożywieńcu).
W Vengardzie też stworzono barierę i ta się z pod kontroli nie wyrwała a ruda, wojna została przegrana i ludzi uratował Bezimienny wraz z grupką rebeliantów choć armia królewska (paladyni) z wspaniałymi mieczami zawiodła. (choć tego nie ma się co czepiać gdyż to już fabuła gry i tak być musiało)
A więc pytanie brzmi czy bariera była potrzebna i gdyby wszystko dobrze poszło to król miał by pod dostatkiem rudy i mógłby wygrać wojnę czy Xardas tak zaplanował barierę aby pomogła mu w jego planach?
 

Aniol Stroz

Najlepszy grafik
Moderator
Redakcja
Dołączył
14.10.2006
Posty
2045
CYTAT
Xsardas

Xardasa a nie Xsardasa! Nie cierpię jak ktoś tak pisze ;P.
Osobiście uważam że Xardas nie miał nic wspólnego z powiększeniem bariery. Była ona potrzebna ponieważ więźniowie uciekali i musieli coś z tym zrobić. Pytasz czy gdyby wszystko poszło dobrze to król miałby tyle rudy ile mu potrzeba. Tych kilkunastu magów to dla niego mała strata. Oni go nie obchodzą. On chce tylko rudę. Nie ma znaczenia czy bariera była większa czy mniejsza. A i król rudy miał w pierwszej części pod dostatkiem. Dopiero gdy magiczny bąbel (sorki ale lubie tak mówić ;p)został zniszczony zaczęło mu jej brakować. Ostatnia sprawa. Tego czy Xardas wiedział o Śniącym nie wiemy. Tego nie było nam dane się dowiedzieć.

To tyle z mojej strony..
 

Kraver Lynch

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
24.2.2008
Posty
334
Mozemy opierac się tutaj jedynie na domysłach.
Nie wiemy, czy Xardas ma pojęcie o Sniacym. Jesli jednak wiedzialby o tym, odpowiedz na powiekszoną bariere bylaby jasna.
No coz, wiadomo tylko, ze magiczny klosz stworzony został, by uniemozliwic ucieczke więzniom. Jest to jednak przykrywka do prawdziwcyh planow Xardas!

Czytajac almanach nekromanty w podziemiach klasztoru dowiadujemy sie, ze Bariera stworzona została, by Beliar nie polozyl swych łap na rudzie.
Nie wiadomo o co chodzi do konca. Byc moze o to, by nie wykorzystal magicznego surowca do wlasnych celow.
Jak wiemy, Xardas byl wtedy Arcymagiem Ognia, pokornym sługą Innosa, wiec jego postawa jest zrozumiała.
 

Arminas

Wybraniec Adonix'a
Dołączył
2.6.2007
Posty
994
Mała poprawka co do fabuły (błąd w grze :(). Barierę założyło 12 magów. Kilka lat po założeniu magowie się podzielili na magów Wody, Ognia i Nekromantów. Tak było napisane w jednej z ksiąg (albo ktoś ci to mówi) w G1. Więc Xar nie może przed powstaniem bariery być magiem ognia i być w klasztorze... Całą fabułę G2 diabli wzięli... Może się mylę, może klasztor na początku nauczał wszystkich magów a dopiero później mógł się "przekierunkować" na magów ognia...
 

Kraver Lynch

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
24.2.2008
Posty
334
Bariere stowrzylo 13 magów! Xardas nadzorował resztę. Za barierą powstał rozłam na wodę i ogien. z resztą list został adresowany do Xardasa, który jak wiemy od Miltena opuścił zakon ognia oddając się badaniom Bariery.
 

El Bastardo

Władca Wiedźm
Moderator
Redakcja
Dołączył
1.10.2007
Posty
3025
Tak dokładnie podział na kręgi wody i ognia powstał za barierą. Nawet jak się jest Magiem Ognia i po wyrzuceniu ze ST można zostać Magiem Wody, wtedy Saturas mówi że zostaną połączone dwa żywioły które zostały rozdzielone.
A Almanach został napisany przez przez Xardasa a skoro mowa jest o tym że piszący nie chciał aby Beliar zagarnął rude więc pewne jest że miał jakieś plany związane z dobrem(Inoss, Adanos), bo nie powiedział bym że służy Beliarowi. Choć jego plany są naprawdę ciężkie do przewidzenia.
A królowi rudy brakowało już od G1, gdyż wojna pochłonęła znaczne ilości. Dlatego myślał nad jakimś sposobem i tak powstała bariera.
A Xardas planował przejąć potężną moc ( mówił: <To co nie udało się ze Śniącym udało się teraz>coś takiego mówi to kiedy przejął moc Smoka ożywieńca. A moc tą wykorzystał w G3 do zawładnięcia orkami. Być może nie wiedział o istnieniu Śniącego i może dowiedział się dopiero kiedy zamknęła go magiczna ściana. Choć jeśli tak dlaczego już w klasztorze w tajnej pracowni zajmował się Nekromancją.
 

Kraver Lynch

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
24.2.2008
Posty
334
Podsumówując...czy bariera jest potrzebna, czy jest to raczej częsc planu Xardasa? Jedno i drugie. Potrzebna, by uwiezic sniącego i zapobiec przejeciu kolonii, a tym samym magicznego surowca przez Beliara oraz by więzniowie zostali na miejscu wydobywajac ją.
 

Ragnarokma

Member
Dołączył
21.3.2008
Posty
34
Już przed powstaniem bariry nekromanta coś planował. Pewne słowa przez niego powiedziane powinny być dowodem: "Od początku podejrzewałem, że kluczem do bariery jest magia demonów.". Może to wszystko zaplanował? Może bariera miała być pułapką na śniącego. Jednak coś nie wyszło i musiał zdobyć moc smoka. Ale jest też możliwe, że nie wzioł mocy śniącego, gdyż nie była to moc samego Beliara. Śniący był demonem na jego usługach a smok wcieleniem zabójczego boga.Najpewniej coś nie wyszło w barierze co spowolniło wprowadzanie w życie tajemniczego planu przez Xardasa.
 

Świrus

Ginekolog (Przywódca zbójów)
Dołączył
5.10.2004
Posty
1719
Według mojej teorii bariera była na początku tworem niezależnym od demonów. Chodzi mi o sam plan. Demony, a Śniący konkretniej, zainterweniowały dopiero przy samym tworzeniu magicznego klosza, przez co był on większy niż przewidywano. W czasie istnienia bariery magowie prowadzili badania nad nią. Xardas był najbliżej rozwiązania i powoli przechodził na zła stronę.
 

Rangiz

Weteran
Weteran
Redakcja
Dołączył
13.11.2007
Posty
4946
Xardas raczej nie był świadom obecności Śniącego. Dopiero po procesie tworzenia bariery (po części nieudanym oczywiście) zainteresował się przyczyną rozszerzenia się magicznej prezerwatywy. Nikt nie siedział mu w głowie i nie może powiedzieć jaki miał on cel na początku swych badań nad barierą. Czy zwykła ciekawość, czy chęć wydostania się z niej? Nie ważne. Ważne, że zbiegiem badań odkrył co było przyczyna "nadwypału" bariery. I najprawdopodobniej wtedy w jego głowie zrodził się pomysł przejęcia mocy Śniącego. Jego nekromanckie skłonności jeszcze bardziej pchały go w stronę tego misternego planu. Potrzebował tylko głupka, który odwali za niego czarną robotę. Wcale nie musiał nawet go szukać, głupek znalazł jego. A że pomysł nie wypalił to już inna sprawa.
Myślę, że Xardas, na początku, nie miał pojęcia o istnieniu Śniącego, a co za tym idzie nie maczał palców w rozszerzeniu Bariery.
 

ginek

New Member
Dołączył
26.3.2008
Posty
12
Mi sie wydaje ze on o niczym nie wiedzial. Po rozszerzeniu sie magicznej bariery w odruznieniu od innych magow przejal sie tym. A ze magowie nie pozwalali mu do konca na to wyruszyl samemu i zajal sie nekromancja. Powoli dochodzil o co chodzilo. To ze w piwnicach klasztoru w g2 byly takie "rzeczy" to mogl przeciez zrobic to i zwykly mag ognia nie musi byc przeciez nekrofilem :D . Kiedy sie dowidzial o sniacym, to zapewne wymyslil se juz wtedy o tym, ze kiedys musza roztrzygnac sie losy bitwy pomiedzy ludzmi a orkami i pomyslal nad wybraniem innej drogi czyli pomoc adanosowi. Chcial przejac jego moc, aby zawladnac orkami i pomoc krolowi ( w koncu on jest caly czas dobry) przy sniacym mu to sie nie udalo, lecz Przy Smoku Ozywiencu calkowicie przebieglo z jego planem. Pozniej w gothic 3 jak pisalem wczesniej zawladnal orkami. Dzieki swojej mocy i bezimiennemu mogl przeprowadzic swoj plan czyli rownowage miedzy beliarem a Innosem.

Na poczatku widocznie bariera poszerzyla sie a xardas nic o tym nie wiedzial. A bariera mysle ze bylla potrzebna.

Oczywiscie to tylko moja teoria :D
 

Everon_92

Member
Dołączył
5.4.2008
Posty
172
Magiczna Bariera w G1 powstała bo takie były założenia twórców gry na jej fabułę.Podobno Gothic miał początkowo ukazać się tylko w jednej części ale losy potoczyły się inaczej(dzięki bogu).Piszesz że niekoniecznie trzeba być ''nekrofilem'' aby poukrywać takie rzeczy w podziemiach klasztoru MG.Skoro tak to czemu nikt o tej skrypcie nie miał pojęcia?Znajdowały się tam rzeczy które z pewnością pomogłyby MG.Np:mapa do dworu Idorath.Był nekromantą i to cholernie dobrym,tego wcale nie trzeba udowadniać.Moim zdaniem Xardi miął swoje osobiste cele w tym aby bariera ''delikatnie'' wymknęła się z pod kontroli.W końcu był jednym z najpotężniejszych magów i osób na wyspie.Co człowiek z jego mocą i intelektem robił w Górniczej Dolinie?Przecież z powodzeniem mógł zostać arcymagiem,phi...MISTRZEM Magów Ognia na kontynencie.To że nekromancją interesował się już przed opuszczeniem klasztoru wiemy z G2.Pewnie uczestniczył w powstawaniu bariery jako ''dodatkowy'' 13 mag.Miał w planach znaleźć się blisko Śniącego i wykorzystać jego moc do innych celów(przynajmniej moim zdaniem,reszta opisana w temacie Xardas i jego plany) do czego posłużył się później Bezzim.Na szczęście (a może niestety) nie udało mu się to.Może dlatego że Bezik tylko wygnał Śniącego z naszego świata a nie zabił tak jak smoka-ożywieńca.W końcu podobna bariera powstała już w innym miejscu i jakoś nie wymknęła się z pod kontroli.Dla reszty informacji polecam zajrzeć do mojego postu w Xardas i jego plany.
 

Elrath

Member
Dołączył
31.8.2007
Posty
38
Xardas od początku żył tylko z jednym planem: Zakończeniem wojny bogów. Bariera była swoistym elementem jego planów. Nie dopuszczenie więźniów do ucieczki to cel drugorzędny. Najważniejsze było, ale Beliar nie dostał rudy w swoje ręce. Wiemy dobrze, jak cenny był w czasach wojen z Orkami ten surowiec. Xardas potrzebował rudy, aby swój plan umocnić. Oczywiście wszystko to obróciło się do góry nogami - Bariera uległa mocy Śniącego, który zdołał zakłócić strukturę zaklęcia magów i zmanipulować ją tak, żeby uwięzić wszystkich przebywających w Górniczej Dolinie - łącznie z magami, którzy stanowili dla Beliara zagrożenie. Co najważniejsze, przebywali tam też Orkowie dzięki czemu demon mógł spokojnie kontrolować przebieg wydarzeń na powierzchni. Orkowie byli mu potrzebny, pilnowali jego leża w razie niebezpieczeństwa. On zaś powoli przejmował kontrolę nad ludźmi przebywającymi za Barierą. Jego zadaniem nie było zdobycie rudy, ale załatwienie problemu wszystkich przebywających w kolonii, aby umożliwić Beliarowi działanie. Prostym chwytem zadziałał najpierw na Y'Beriona, po darowując mu bagienne ziele, które wpływało na stan trzeźwości jego umysłu. Nie mógł w tym czasie myśleć o samym Śniącym, który cały czas nim manipulował. Później gdy doszedł jeszcze Cor Kalom, Śniący miał znacznie łatwiej. Jego wywary jeszcze bardziej wpływały na upalonych "sekciarzy". W końcu miał nadzieję, że z ich pomocą wydostanie się ze swojego "więzienia" - snu. Wtedy miałby już z górki. Niestety sprawę utrudnił mu oczywiście Bezimienny. Wygnał go ze świata i wydawało się, że Innos spokojnie będzie mógł ochronić rudę przed Beliarem, a ten sięgnął po kolejnego asa w rękawie... Śniący swoim ostatnim rozkazem przywołał do tego świata niszczycielską armię, która zrobiła porządek z Górniczą Doliną, niestety z zasobami rudy też. Teraz ruda nie należała do nikogo. A może Beliar ją sobie przywłaszczył wyczyszczając złoża? Kto wie... Jedno jest pewne - Bariera miała być zabezpieczeniem przed mocą Beliara.
 
T

Thran

Guest
Ja mam takie zdanie na ten temat.

Było 13 magów prawda ? to właśnie ja tak ostatnio pomyślałem że podczas tworzenia nie było podziału na magów wody,ognia i nekromantów ale to może być tylko domysł.

Z kolei mam jeszcze teorie że Xardas mógł przewidzieć to że śniący będzie chciał zepsuć plany magom i pod barierą powstał właśnie podział na magów wody i ognia ale co było tego powodem właśnie ?
 

Elrath

Member
Dołączył
31.8.2007
Posty
38
CYTAT(Thran @ 15-04-2008, 22:40) index.php?act=findpost&pid=177998
Było 13 magów prawda ? to właśnie ja tak ostatnio pomyślałem że podczas tworzenia nie było podziału na magów wody,ognia i nekromantów ale to może być tylko domysł.


Oczywiście, że nie było. Podział nastąpił dopiero pod Barierą. Magowie na początku stanowili jeden wspólny Krąg. Prawdopodobnie nekromanci istnielo jeszcze przed powstaniem Bariery.

CYTAT(Thran @ 15-04-2008, 22:40) index.php?act=findpost&pid=177998
Z kolei mam jeszcze teorie że Xardas mógł przewidzieć to że śniący będzie chciał zepsuć plany magom i pod barierą powstał właśnie podział na magów wody i ognia ale co było tego powodem właśnie ?


Myślę, że Xardas tego nie przewidział. Wystarczy uważnie zajrzeć do podziemi klasztoru i almanachu Xardasa.

...Mam nadzieję, że Bariera ochroni rudę przed zakusami Beliara. Król w swej naiwności wierzy, że stworzyliśmy ją, żeby nie dopuścić do ucieczek. Niechaj nadal tak sądzi, jeśli dzięki temu uda nam się osiągnąć nasze odleglejsze cele. Możemy tylko marzyć o czasie na przygotowanie się do nadchodzącej walki. To na nią skieruję całą swoją moc, gdy tylko Bariera wokół Górniczej Doliny zostanie ukończona.
[SIZE=8pt]- zapiski Xardasa w klasztornym almanachu.[/SIZE]

Otóż jest tutaj wyraźnie zapisane iż Bariera miała być nie tylko ochroną rudy, ale jednocześnie miała dać magom nagrodę w postaci rudy. Xardas chciał skierować całą swoją moc na tę malutką Barierę, którą planowano utworzyć, gdyż po prostu większej nie zdołałby sforsować, nazwijmy to.

Co do zaś podziału na Kręgi. Myślę, że przede wszystkim narosła jakaś kłótnia między magami, którzy mieli odmienne poglądy na postać rzeczy. Krótko mówiąc Saturas i jego Magowie. Oni chcieli po prostu zwiać z kolonii, a to, że Corristo miał inne zdanie, postanowili się między siebie podzielić. I tak Magowie Innosa zostali w Starym Obozie, a Saturas przyjmując wiarę w Adanosa udał się do Nowego Obozu. Chociaż w Gothic'u słyszymy, że Magowie Wody już wcześniej podróżowali po pustyni, co wywołuje dodatkowe kontrowersje. Myślę, że twórcy nie przemyśleli do końca fabuły najnowszej części.
 

dudekkss

Carcass
Weteran
Redakcja
Dołączył
2.2.2005
Posty
3346
Bariera to nie mógł być plan Xsardasa. Moim zdaniem podczas tworzenia bariery Xsardas nie miał pojęcia o Śniącym. Był to pomysł króla na zapewnienie sobie dobrej dostawy rudy, niezbędnej do wojny z okrami. A to, że Beliar, jak ktoś już zauważył, chciał położyć łapę na rudzie, posłużył się śniącym, który odrobinę namieszał. A magowie mieli w tym własny cel. Jedni opowiadali się za królem a Xsardas miał swój mały plan, który chciał zrealizować.

CYTAT
Co do zaś podziału na Kręgi. Myślę, że przede wszystkim narosła jakaś kłótnia między magami, którzy mieli odmienne poglądy na postać rzeczy. Krótko mówiąc Saturas i jego Magowie. Oni chcieli po prostu zwiać z kolonii, a to, że Corristo miał inne zdanie, postanowili się między siebie podzielić. I tak Magowie Innosa zostali w Starym Obozie, a Saturas przyjmując wiarę w Adanosa udał się do Nowego Obozu. Chociaż w Gothic'u słyszymy, że Magowie Wody już wcześniej podróżowali po pustyni, co wywołuje dodatkowe kontrowersje. Myślę, że twórcy nie przemyśleli do końca fabuły najnowszej części.


No właśnie. Podział magów w Gothicu 1 to błąd twórców gry i brak myślenia do przodu. Bo jakby było tak jak podali w G1, skąd Vatras w Khorinis jako mag wody, skąd magowie wody podróżujący po Varrancie ?
Jedynie co mogło zajść pod barierą to zmiana wiary. Już wcześniej musiały istnieć, podziały na wyznania.
 
Do góry Bottom