20 lat portalu Gothic Up

RoMek

Niewolnik systemu
Członek Załogi
Dołączył
7.5.2008
Posty
4785
370199755_277298025224650_320987431028478105_n.jpg
Każdy z nas wie, że czas płynie nieubłaganie. Nie raz chcemy zatrzymać zegar, jednak jest on bezlitosny i dalej mknie do przodu zostawiając wszystko w tyle. Gothic Up, jeden z największych i jednocześnie najstarszych portalów o serii Gothic obchodzi swoje dwudzieste urodziny.

Drodzy Czytelnicy. Z wielką radością chcielibyśmy podziękować Wam za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat byliście z nami i wspieraliście nas w naszej przygodzie z Gothic Up. To dla nas zaszczyt i ogromne wyróżnienie móc dzielić się swoimi przemyśleniami i pasjami z tak wspaniałą społecznością.

Jak to się zaczęło?

Dokładnej daty nikt już nie pamięta. Wiemy, że była to druga połowa 2003-go roku. We współpracy z portalem G4ce.pl powstała strona gothic.g4ce.pl. Jednak nic nie trwa wiecznie. Wspomniany portal nie przetrwał próby czasu, a ówcześni włodarze Gothic Up postanowili prowadzić portal nadal, na własną rękę. W ten oto sposób od 2007 roku strona jest dostępna pod adresem jaki znamy. Od tamtego momentu poszerzyliśmy swoją tematykę o serie Arcania, Risen oraz Elex i niezmiennie dostarczamy wam nowinek związanych z tymi grami. Jednak naszym konikiem nadal jest Gothic oraz nadchodzący remake pierwszej części.

Trochę liczb

Podobno liczby mówią same za siebie. Sprawdźmy więc jak to wygląda w przypadku Gothic Up. Na stronie mamy 1580 artykułów napisanych w ciągu dwudziestu lat. Po wykonaniu szybkich obliczeń, można powiedzieć, że nowy wpis na stronie pojawia się średnio raz w tygodniu. Nieźle jak na portal o dość wąskiej tematyce, nie?

Forum

Dla wielu to już symbol poprzedniej epoki, ciężko się z tym nie zgodzić. Mimo wszystko nie zdecydowaliśmy się na archiwizację czy wyłączenie naszego forum dyskusyjnego. Jest ono dostępne dla każdego, a my jako administracja i redakcja cały czas staramy się wam pomagać w rozwiązywaniu wszelakich problemów związanych grami od Piranha Bytes. Jest to również miejsce gdzie przed laty odbywały się różne gry obozowe. Nasze forum to jednocześnie encyklopedia o świecie Gothica, prezentująca opisy NPC, przedmiotów i miejsc w świecie gry. Przez te 20 lat udało nam się zgromadzić ponad 50 800 użytkowników, którzy napisali 305 000 wiadomości w 26 300 wątkach.

YouTube

Zbiór wszelakich trailerów, zapowiedzi, teaserów, wywiadów, intr i zapisów rozgrywki. Na Youtubie znajdziecie 229 filmów. Wiele z nich posiada dziesiątki tysięcy wyświetleń. Najstarszy film to „Risen Cinematic Trailer (Kinowy)”, który opublikowaliśmy 27 września 2009.

Współpracownicy

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim redaktorom, członkom administracji i innym, którzy przez te wszystkie lata w jakikolwiek sposób dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Bez was nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym znajdujemy się dziś, a wasza pomoc i zainteresowanie były nieocenione. Jeśli nas jeszcze czytanie, to odezwijcie się czasem. Forum ciągle działa. Oto pełna lista naszych byłych współpracowników:

Kacperex, cLoNe_xx, Yeed, Rangiz, Daria, Elessar, Arven, Bojan, BoRys, Isidro, Electric Dragon, Biafra, Alandil, Arcane, Arminas, Baton, RaVeN, KING, Tibrion, Vampek, GaNdi, StrażnikŚwiątynny, Gothic, ozi, bobek_666, Kushi, MadBull, Morgahard, Dragomir, Jodełko, Karpielek, Nekromanta Boom, Szczurek, Dadex, Glifion, Lord Bezimienny, Adonix, Dudekkss, ShooX, doctor, Sudden Hoof, Godfather, Nauczyciel, Kraver Lynch, Sever Sharivar, Jedi, Blair, mogget, Crisis, Silden, Tomisakis, Vendetta, eMzi, sir_RoBeN, TheNikerX, Kujaw, Don Esteban, Feomathar, Nameless, Anioł Stróż, El Bastardo, Barneyek, Olej, Duch, $on!cX, bimber12345, RobsonAjax, Dark Shadows, Thran, Gaan, Darth Revan, Esmallion, Morawcik

Łącznie 73 osoby, mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałem :D

Podsumowanie

Więc jakoś te 20 lat minęło, może inaczej sobie to wyobrażaliśmy dekadę temu. Ale jesteśmy tutaj i nie mamy zupełnie na co narzekać. Strona się rozwija, ludzie nas czytają, a na forum rządzi stara gwardia, wyciszona ale jednak się logujecie i to znaczy dla nas bardzo dużo. Dokładnie nie znam historii portalu, dlatego zostało to opisane tak zdawkowo, jeśli jednak ktoś by chciał rozwinąć tę historię to teraz jest odpowiedni moment ;)

Przypominam też o konkursie, który zorganizowaliśmy na Facebooku. Pierwsze miejsce wygrywa ELEX Edycję Kolekcjonerską więc może to być fajny gadżet dla fanów Piranha Bytes. Natomiast drugie miejsce jako nagroda pocieszenia to ELEX 2 Digital od PLAION Polska, które wywalczył @Dark Fenix swoimi kontaktami.
 

Dadex

Al di là delle nuvole
Weteran
Dołączył
5.11.2004
Posty
1789
Witam po „małej” przerwie.

Mignęła mi dziś na FB ta piękna rocznica. Miło, że nawet moja skromna osoba została tutaj wymieniona. Spędziłem tu piękną internetową młodość (wychodzi ze mnie stary pryk ;)) i skoro się zrobiło tak nostalgicznie, to zapragnąłem aż napisać po chyba ponad dziesięcioletniej przerwie.

Szacunek dla ludzi, którzy dalej prowadzą tę stronę, a przede wszystkim forum, bo niewątpliwe jest to legendarne miejsce w sieci o tej tematyce i pewnie nie tylko ja podchodzę do tego bardzo sentymentalnie mimo upływu tylu lat.

Chciałem pozdrowić wszystkich, a szczególnie starą ekipę, z którą spędziłem tu masę czasu. Nie wiem jaki jest stan aktywności obecnie, ale kto wie, może jeszcze uda się odnowić jakieś kontakty. :)
 

daria

Szejn
Weteran
Dołączył
3.3.2007
Posty
1525
Hejo wszystkim!

Kurcze, w trakcie czytania tego posta zdałam sobie sprawę z tego, że minęło już 15 lat (sic!) od czasu, gdy tu bywałam codziennie.
Dziwne takie trochę - dzienne "przebywanie" z ludźmi na forum, których się na oczy w życiu nie widziało, a jednak jest jakiś taki sentyment, że po tylu latach nadal się tu zagląda. Chyba tęsknota za nastoletnością ;)

Cześć Dadex - byliśmy chyba w jednej gildii z tego, co pamiętam :)
 

Aniol Stroz

Najlepszy grafik
Moderator
Redakcja
Dołączył
14.10.2006
Posty
2045
Co tu dużo mówić, należy życzyć wszystkiego najlepszego G.up'owi, choć to już pewnie dawno za nim ;D. Mimo wszystko ja nadal żyję nadzieją, że przyjdzie taki czas, iż media społecznościowe padną, a ludzie powrócą na fora internetowe, przy równoczesnej reaktywacji serii Gothic :D. Nie ma co gadać, to forum jest legendarne. Dawniej było ich sporo, a przetrwało praktycznie tylko to, nie licząc TG które jest jeszcze większym trupem. Dla samych wspomnień warto tutaj wbijać od czasu do czasu. Jest to jakaś 'namacalna' pamiątka z dzieciństwa, a i można się nieźle ubawić czytając swoje stare posty. Fajnie też widzieć znajome nicki, które po latach sobie o forum przypominają i wpadną się chociaż przywitać. Tak jak Daria wyżej napisała, nie widziało się nigdy nikogo na żywo, a sentyment jest i większośc nicków się pamięta.
Fajnie, że jesteście, powodzenia wszystkim w życiu! :)
 

Feomathar

Über Boss
Moderator
Redakcja
Dołączył
5.10.2004
Posty
5242
Teraz byłoby o wiele łatwiej się spotkać niż te 15 lat temu mam wrażenie.
 

daria

Szejn
Weteran
Dołączył
3.3.2007
Posty
1525
Na pewno byłoby łatwiej, chyba większość wtedy była nastolatkami. Ja, mając wtedy 15 czy 16 lat, jakbym powiedziała mamie, że chcę jechać na spotkanie z nieznajomymi z internetu, to prędzej karę bym dostała, niż pozwolenie :D
 

Kacperex

KacŚpioszek
Dołączył
26.10.2004
Posty
6508
Witajcie,

ze względu na tak wspaniałą okoliczność jaką jest 20lecie, wpadłem w sentymentalną podróż.
Pragnę podziękować za wspólnie spędzony czas, za setki godzin spędzonych razem, za wspólne działania, śmiechy oraz poważne dysputy na temat życia. To miejscu zawsze kształtowali ludzie i dzięki ich determinacji istnieje ono do dzisiaj.

Feo wrzucił dobry temat - pogadam z Abi, może warto byłoby wrzucić jakiś temat spotkania. Zgadać termin, miejsce - może być z noclegiem (jakieś domki wynająć, w dowolnym miejscu) i się spotkać. Jak bez noclegu, to eventowo ogarnąć jakiś pub w jakimś sensownym miejscu.
Dziś większość z nas ma samochody, a jak nie to PKP rozwinęło przez te lata siatkę połączeń, więc dotarcie nie powinno być problemem.
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Gratulacje dla wszystkich, który brali udział w zyciu strony i forum. Również dla grupy wariatów, którzy nadal trzymają to miejsce przy życiu pomimo różnorakich problemów (@RoMek, @szkeleton @Dark Fenix - chyba wy żeście to ponieśli na plecach w najgorszych czasach ).

@Dadex - fiuuu, a witam ducha, kogoś kogo znałem. Dobrze wiedzieć, że żyjesz i masz się ok

@RoMek - Abi mi mówiła, że gdzieś masz logo GUPa. Weź podeślij.

@Kacperex - Tomeczek pisał/dzwonił w sprawie jakiegoś spotkania w przyszłym roku. W weekend widziałem się z widzemuchą @abi i również dyskutowaliśmy o tym. Myślę, że można podziałać w kierunku. Myślę również, że każdy z was ma kontakt do kogoś ze starych lat, więc może uda się odkurzyć tych mniej aktywnych, bądź wcale.

Warto byłoby załozyć Gupa discrodowego. Będzie nam łatwiej się zorganizować i pogadać jak zajdzie taka potrzeba. Jeśli to ma wypalić musi być kilka osób, które to będą pilotowały, od początku do końca, bo samym gadaniem tego nie zroganizujemy. Myślę, że po tylu latach byłoby jednakowoż dziwnie jak i fascynująco was zobaczyć na żywo.

Pozdrawiam :)
 

Dadex

Al di là delle nuvole
Weteran
Dołączył
5.11.2004
Posty
1789
Cześć Dadex - byliśmy chyba w jednej gildii z tego, co pamiętam :)
Hej Daria. Wiele nicków już mi się zlewa i trochę myli kto jest kto, ale o tym jestem przekonany

Co do spotkania, to jestem mega chętny, myślę że tak jak Kac napisał - teraz to już nie będzie dla nikogo stanowiło problemu, ani dojazd, ani bariery ekonomiczne itd. Z tego co pamiętam to na żywo widziałem się z dwiema osobami z forum, ale to było jednorazowe i bardzo dawno temu.

@yeed - Witam pana. Ciebie akurat nie sposób zapomnieć. Żyję i mam się dobrze, jak widzę Ty również. Koniecznie priv :)
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Jestem za, jakby co!

Hej, @yeed ! :)
Cześć Daria. No i elegancko.

@yeed - Witam pana. Ciebie akurat nie sposób zapomnieć. Żyję i mam się dobrze, jak widzę Ty również. Koniecznie priv :)
Najsmutniejsze jest to, że ja to już wszystko pamiętam jak przez mgłę. Siedziało się razem tyle czasu heh, a dziś musiałbym chyba przejżeć od nowa te wszytkie 9k postów, żeby skumać co my odwalaliśmy w tamtych czasach ^^


Discord założony. Póki co tylko założony. Dziś pewnie to zorganizuje, żeby miało ręce i nogi. Na ten moment, jeśli ktoś chce dostęp zapraszam na PW.
Dopiero jak wizualnie to zacznie wyglądać, wypuścimy na szersze wody.
Forum, strona, Fejs. Jeśli szanowna administracja wyrazi zgodę, bo ja to już tylko szara postać tutaj :D. No dobra, fioletowa.
 
Ostatnia edycja:

Nameless

Szatan na kółkach
Moderator
Dołączył
30.1.2005
Posty
1774
Jak jest zamieszanie, to oczywiście, że @yeed macza w nim palce. Myślę, że z okazji 20 urodzin g.up, powinniśmy nie tylko portalowi, ale sobie też życzyć wszystkiego co najlepsze. Moje doświadczenia nie odstają znacząco od tych, które opisaliście. Pisać i powtarzać się nie ma co, nie trzeba już uklepać limitu postów, żeby móc aplikować do Gildii.

Na Discordzie już jestem, pewnie łatwiej dostępny, bo wydaje mi się, że przynajmniej dla mnie, przejął trochę rolę forów. A na pewno uszczknął z wielkiego tortu Facebooka, trochę przestrzeni.

Wyjazd? Brzmi dobrze:)
 

Jedi

Caporegime
VIP
Dołączył
21.7.2005
Posty
1605
KIEDYŚ TO BYO

Witam wszystkich serdecznie po latach niebycia tutaj. Miło zobaczyć, że dzięki garstce to forum jeszcze istnieje, szczególnie, że mam z Wami i gUP mam całą masę fantastycznych wspomnień z czasów kiedy licznik postów był wyznacznikiem prestiżu a Zbóje (w mojej opinii) byli #1 badass gildią :D

Zgodzę się z tym, że social media mogłyby zdechnąć a fora wrócić na salony. Nikt na facebooku nie da ci warna za błędy ortograficzne tak jak tu kiedyś było :D

Dzięki @Feomathar za nowego linka!

Pozdro
 

yeed

Trolololo Guy
Weteran
Moderator
Dołączył
10.1.2007
Posty
8223
Dokładnie z tego powodu @Nameless chciałem pobudzić do życia nasze disco. Fora dziś to relikt przeszłości.
Disco da nam więcej możliwości, żeby pogadać, coś porobić razem. No i być może faktycznie zorganizować się na spotkanie. Liczę na wasze wsparcie :)

wecan.gif


Zbóje (w mojej opinii) byli #1 badass gildią :D
kevin-hart-say-what.gif
:cool:
 
Ostatnia edycja:

Aniol Stroz

Najlepszy grafik
Moderator
Redakcja
Dołączył
14.10.2006
Posty
2045
Cholerka, aż nie chce mi się wierzyć Yeed, że serio pamietasz to jak przez mgłę ;D. ja kurcze praktycznie każdą postać pamiętam i to calkiem dobrze.. moze to dlatego że ciut młodszy jestem ;D.
witam starą ekipę, kope lat wszystkim ;D
 
Do góry Bottom